شروع جمع آوری پسماند خشک، کرونا برای شهرداری خاتمه یافت؟

به گزارش مجله کامپیوتر، جمع آوری پسماند خشک توسط پیمانکاران در روزهای کرونایی در حالی از سر گرفته شده که شهرداری تهران باید مبلغ دو ماه فعالیت نکردن پیمانکاران را از قرارداد آن ها کم کند.

شروع جمع آوری پسماند خشک، کرونا برای شهرداری خاتمه یافت؟

به گزارش خبرنگار از اول اسفند سال 98 اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران گزارش شد و به سرعت تمهیدات و آموزش های لازم برای جلوگیری از شیوع این بیماری از سوی صدا و سیما و وزارت بهداشت کشورمان به کار گرفته شد.

استفاده از ماسک و دستکش به سرعت در میان مردم فراگیر شد و همچنین کم کم مطالباتی برای ایجاد محدودیت در فعالیت های اصناف و مشاغل پر خطر مانند فعالان در حوزه بازیافت و جمع آوری پسماند خشک شکل گرفت.

از ابتدای اسفند 98 تا اواسط اردیبهشت 99 معروف به موج اول کرونا شد و در این دوره محدودیت هایی نظیر دورکاری کارمندان دولت، لغو طرح ترافیک و جلوگیری از فعالیت جمع آوری نمایندگان پسماند خشک صورت گرفت.

از 17 خرداد ماه بخشی از محدودیت ها کاهش یافت و طرح ترافیک دوباره به اجرا درآمد. کم کم اخباری مبنی بر شیوع دوباره کرونا منتشر شد و این دوره را موج دوم شیوع کرونا نامگذاری کردند و پر خطرتر از دوره قبل شناخته شد.

بر همین اساس طرح ترافیک از اواخر تیر ماه 99 دوباره لغو شد، اما از سوی دیگر محدودیتی دیگر لغو شد و بستر شیوع کرونا با فعالیت دوباره جمع آوری نمایندگان پسماند خشک فراهم شد.

این روز ها که به خاطر شدت موج دوم کرونا حساسیت ها در رعایت موازین بهداشتی بالا رفته و مسئولان بهداشتی به طور مرتب مردم را به خودداری از حضور در اماکن شلوغ توصیه می نمایند، خبر می رسد که منعی برای بازیافت پسماند خشک از سوی پیمانکاران وجود ندارد.

سرنشینان خودرو های وانتی که برای پیدا کردن زباله های ارزشمند در کنار مخازن زباله توقف می نمایند، در بیشتر اوقات فاقد ماسک های ایمن هستند و رنگ و روی ماسک هایشان نشان می دهد که خودشان به منبع آلودگی تبدیل شده اند.

مسعود عابدی مدیر روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران؛ با اشاره به اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور از اوایل اسفند ماه فرآیند تفکیک زباله و پسماند را متوقف کردیم، گفت: روزانه حدود 7 هزار تن زباله در سطح تهران فراوری می گردد و اگر این حجم زیاد تفکیک نگردد، فاجعه محیط زیستی رخ خواهد داد.

مدیر روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند توضیح داد: طی هماهنگی هایی که با ستاد مقابله با کرونای استان تهران انجام شد، مجوز های لازم گرفته شد تا پس از دو ماه که زباله های خشک و تر با هم دفن می شدند، دوباره این تفکیک زباله از سر گرفته گردد.

او با تأکید بر اینکه در حال حاضر زباله ها با رعایت ساز و کار های بهداشتی تفکیک می شوند و همچنین پسماند های بیمارستانی و عفونی طبق روال گذشته دفن می شوند، اضافه کرد: پسماند هایی مثل دستکش و ماسک را در قسمت پردازش آرادکوه جداسازی می کنیم و می سوزانیم و سایر مواد قابل تفکیک را هم تفکیک می کنیم.

مدیر روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با توجه به توقف دو ماهه فعالیت پیمانکار ان جمع آوری پسماند خشک گفت: طی دو ماهی که پیمانکاران فعالیت نداشتند، مبلغ این مدت از قرارداد ثبت شده کسر می گردد و بابت 10 ماه حق جمع آوری پسماند خشک از آن ها پول خواهیم گرفت.

ضرورت جداسازی پسماند خشک و تر در شرایط شیوع کرونا در حالی فاجعه زیست محیطی عنوان شده که طی چند ماه گذشته که جداسازی نبود، هیچ فاجعه زیست محیطی رخ نداد، اما اگر در این شرایط قرار باشد با استفاده از نیروی انسانی پسماندهای خشک از مخازن زباله جمع آوری شوند، آن وقت باید نگران بود که مبادا فاجعه انسانی رخ دهد.

شهرداری تهران بابت دادن حق جمع آوری پسماند خشک به پیمانکاران، سالانه با آن ها قراردادهای بزرگی می بندد که سهم بزرگی در درآمد های شهرداری دارد و طی دو ماهی که فعالیت پیمانکاران پسماند به خاطر کرونا ممنوع شد، شهرداری مجبور شد تا مبلغ دو ماه فعالیت آن ها را از پولی که باید بابت 12 ماه بپردازند، کم کند.

همچنین زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در 31 خرداد 98 در تبادل نظر با خبرنگار خبرنگاران؛ با اشاره به درآمدی که شهرداری تهران در سال 97 به وسیله جمع آوری پسماند خشک کسب کرد، گفته بود: در سال 97 شهرداری مبلغ 12 میلیارد تومان از پیمانکاران جمع آوری نماینده پسماند خشک دریافت کرد و با پیگیری هایی که انجام دادیم، مقرر شد برای جمع آوری پسماند خشک در سال 98 مبلغ 200 میلیارد تومان از آن ها اخذ کنیم.

صدراعظم نوری با اشاره به جهش 188 میلیارد تومانی مبلغ قرارداد جمع آوری پسماند سال 98 نسبت به سال 97 گفت: زمانی که این قرارداد تا این حد افزایش می یابد نشان دهنده این است که حتما با چند برابر دیگر هم امکان افزایش وجود دارد، زیرا پسماند خشکی که در تهران فراوری می گردد، بسیار ارزشمند است.

همچنین سید محمود میرلوحی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در 5 مرداد 98 در تبادل نظر با خبرنگار خبرنگاران؛ با بیان اینکه در سال 96 درآمد شهرداری از پسماند 12 میلیارد تومان بود و در سال 97 به 200 میلیارد تومان رسید، گفت: در امسال تا امروز 300 میلیارد تومان درآمد کسب کردیم و کوشش می کنیم آن را به سه برابر سال قبل برسانیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه پیش بینی کمیته مالی این است که درآمد شهرداری نسبت به 3 سال قبل افزایش یابد، گفت: با عملکردی که شورای پنجم شروع نموده، درآمد حاصل از پسماند خشک نسبت به 3 سال قبل، 60 برابر می گردد.

نگاهی به اعداد و ارقام قرارداد های جمع آوری پسماندهای خشک نشان می دهد، اگر پسماندهای خشک به خاطر شرایط کرونایی در زمین دفن شوند، برای شهرداری تهران فاجعه درآمدی رخ می دهد و اگر هم دفن نشوند، ممکن است برای کارگران جمع آوری پسماند خشک، فاجعه انسانی رخ دهد.

به هر صورت شهرداری تهران معتقد است برای جلوگیری از فاجعه انسانی نباید زباله های خشک به همراه زباله های تر دفن شوند و بهتر است که توسط پیمانکاران جمع آوری پسماند خشک جمع آوری شوند تا این فاجعه رخ ندهد.

گزارش از علی کاظمی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 38192

به "شروع جمع آوری پسماند خشک، کرونا برای شهرداری خاتمه یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع جمع آوری پسماند خشک، کرونا برای شهرداری خاتمه یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید