آژانس: میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا 19 فوریه به بیش از 1020 کیلوگرم رسیده است

به گزارش مجله کامپیوتر، نماینده دائم ایران در آژانس با اشاره به گزارش جدید این سازمان درباره راستی آزمایی اجرای برجام گفت که براساس این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا 19 فوریه یک هزار و 20 کیلو و 900 گرم شده است.

آژانس: میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا 19 فوریه به بیش از 1020 کیلوگرم رسیده است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (سه شنبه) با اشاره به انتشار گزارش جدید آژانس در خصوص راستی آزمایی اجرای برجام، گفت: این گزارش مجددا تایید می کند که فعالیت های راستی آزمایی آژانس درخصوص برجام از 16 ژانویه 2016 تا به امروز ادامه دارد. این گزارش همچنین می افزاید که فعالیت های ایران در رابطه با غنی سازی UF6 در فردو ادامه داشته و سطح غنی سازی ایران نیز تا چهار و نیم درصد است.

نماینده دائم کشورمان همچنین گفت: براساس این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا 19 فوریه 2020 به میزان یک هزار و 20 کیلو و 900 گرم اعلام شده است. گزارش آژانس، همچنین اذعان می دارد که ایران سانتریفیوژهای جدید را نیز برابر اعلام خود نصب کرده است.

غریب آبادی همچنین عنوان کرد: این گزارش اذعان می دارد که ایران همچنان به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت های اظهارشده در ایران، ادامه دارد.

گفتنی است پیش از این و در آستانه انتشار گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در قبال برجام، خبرگزاری رویترز (+) به نقل از چندین منبع دیپلماتیک نوشت که آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد در خصوص عدم دسترسی به یک یا چندین سایت هسته ای در ایران به مقام های تهران هشدار فوری دهد.

رویترز همچنین عنوان کرده بود که آژانس قصد دارد همچنین گزارش جداگانه ای را در خصوص عدم همکاری ایران به طور کلی و عدم دسترسی به یک یا چند سایت هسته ای در ایران به طور خاص منتشر کند.

گزارش جدید آژانس در حالی منتشر می شود که ایران 15 دی ماه گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را گفت. در بیانیه ای که دولت جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد آمده که ایران از این پس دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.(اینجا بخوانید)

علی اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی اوایل بهمن ماه سال جاری در اظهاراتی با بیان اینکه توان غنی سازی اورانیوم با هر درصد غنایی را داریم، گفت: بعد از گام پنجم ذخایر اورانیوم زیر پنج درصد از مرز 1200 کیلوگرم عبور کرد.(جزییات بیشتر)

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 24025

به "آژانس: میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا 19 فوریه به بیش از 1020 کیلوگرم رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس: میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا 19 فوریه به بیش از 1020 کیلوگرم رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید