اتصال ریلی ایران و 3 کشور آسیای مرکزی؛ حرکت قطار تست در گام نخست

به گزارش مجله کامپیوتر، مقامات و مسئولان راه آهن های ایران، ترکمنستان، ازبکستان و قرقیزستان به وسیله ویدئو کنفرانس در خصوص فعال شدن همکاری های ریلی میان ایران و سه کشور آسیای مرکزی گفت و گو کردند.

اتصال ریلی ایران و 3 کشور آسیای مرکزی؛ حرکت قطار تست در گام نخست

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در بیشکک، رؤسای راه آهن های ایران ، ترکمنستان ، ازبکستان و قرقیزستان به وسیله ویدئو کنفرانس در خصوص فعال شدن همکاری های ریلی میان ایران و سه کشور آسیای مرکزی گفت و گو کردند.

در این ویدئو کنفرانس که به ابتکار رئیس اتحادیه کارآفرینان قرقیزستان برگزار گردید، سعید خرازی سفیر ایران در قرقیزستان طی سخنانی با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در گسترش روابط با همسایگان و کشورهای اطراف، تقویت روابط با کشورهای آسیای مرکزی را جز اولویت های سیاست خارجی کشور عنوان نمود.

وی سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به 5 کشور آسیای مرکزی در ماه های گذشته را به همین دلیل دانست و تاکید نمود: موضوع حمل و نقل به ویژه حمل و نقل ریلی از مهمترین موضوعات موجود در مناسبات ایران با کشورهای آسیای مرکزی است و ایران و کشورهای آسیای مرکزی باید تصمیماتی اتخاذ نمایند تا راه ارتباطی میان آنان متعدد و متنوع گردد و امکان صادرات و واردات کالا به صورتی سهل و آسان و با هزینه ای کمتر فراهم گردد.

آواز بیک عبدالرزاق اف سفیر قرقیزستان در ایران نیز در سخنان خود با اشاره به سفر اخیر هیات کارشناسی از قرقیزستان به ایران و آنالیز امکانات بندری و ریلی ایران بر رویکرد دولت متبوع خود جهت استفاده از کریدور جدید ایران ، ترکمنستان ، ازبکستان و قرقیزستان برای واردات و صادرات کالاها تاکید نمود.

در ادامه سعید رسولی رئیس راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه علیرغم شیوع کرونا و بسته بودن مرزها، در سال گذشته سازمان راه آهن ایران آمار خوبی در مبادلات بین المللی داشته است.

وی اضافه نمود: سازمان مذکور به دنبال افزایش سهم حمل و نقلی ریلی شمال - جنوب به ویژه با کشورهای همسایه شمالی خود است.

وی با اشاره به مزایای حمل و نقل ریلی و دسترسی ایران به آب های آزاد و امکانات موجود در بندرعباس و در آینده نزدیک در بندر چابهار برای انتقال کالاها از راستا هندوستان یا چین کاملا مهیا دانست.

رسولی ادامه داد: گفت ما مصمم هستیم در راستای سیاست های کلی نظام این راستاها را فعال کنیم.

وی همچنین با اشاره به موانعی مانند تعرفه گفت: باید سخت گیری ها در این بخش را کاهش دهیم تا حجم بیشتری از بار را منتقل کنیم.

وی سپس آمادگی راه آهن ایران را برای تست اولین قطار در این راستا اعلام نمود و خواستار همکاری راه آهن های کشورهای مذکور در این زمینه شد.

آزات آتامورادوف رئیس آژانس راه آهن ترکمن و معاون وزیر حمل و نقل ترکمنستان نیز با اشاره به ظرفیت های حمل و نقل ریلی در شرایط کنونی و لزوم اقدامات مشترک از سوی راه آهن های 4 کشور تاکید نمود و حمل و نقل کانتینری در انتقال بار از خلیج فارس به کشورهای آسیای مرکزی را اقدام بسیار موثری دانست.

وی نیز ضمن حمایت از تشکیل کارگروه خواستار آنالیز و برطرف بعضی موانع بر سر راه اندازی این راستا شد.

همچنین آکمال کمالوف نایب هیئت مدیره راه آهن ازبکستان نیز تاکید نمود: گسترش راستاها و کریدورهای حمل و نقل برای ازبکستان جالب است و از کریدور ایران ، ترکمنستان ، ازبکستان و قرقیزستان استقبال می نماید.

وی ضمن استقبال از راه اندازی قطار تست از سوی ایران پیشنهاد کرد که کارگروهی در این زمینه تشکیل گردد تا مسائل و مسائل موجود در این زمینه را آنالیز نمایند.

در انتها روسای راه آهن توافق کردند که کارگروهی در اسرع وقت تشکیل و ضمن آنالیز موانع موجود و ارائه راه کارهای کارشناسی نتیجه را جهت اخذ تصمیمات لازم ارائه نمایند.

ح

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 58173

به "اتصال ریلی ایران و 3 کشور آسیای مرکزی؛ حرکت قطار تست در گام نخست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال ریلی ایران و 3 کشور آسیای مرکزی؛ حرکت قطار تست در گام نخست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید