اعتراضات ضد دولت و پادشاه در بانکوک

به گزارش مجله کامپیوتر، هزاران معترض تایلندی روز یکشنبه عظیم ترین تظاهرات ضددولتی از زمان کودتای سال 2014 در این کشور را در شهر بانکوک تشکیل داده و در این تجمع خود شعارهایی شامل مرگ بر دیکتاتوری و کشور به مردم تعلق دارد سر دادند.

اعتراضات ضد دولت و پادشاه در بانکوک

با تور تایلند از زیباترین کشور جنوب شرقی آسیا دیدن کنید و شهرهای زیبای بانکوک، پوکت و پاتایا را ببینید.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یکی از اعضای جنبش جوانان آزاد تایلند که سازماندهی این اعتراضات را برعهده دارد، گفت: ما تخمین می زنیم که بیش از 20 هزار تن در این راهپیمایی حضور داشتند.

سازمان دهندگان بیش از 19 هزار امضا را برای طوماری با هدف تدوین مجدد قانون اساسی تایلند جمع آوری کردند که از 2014 تا 2019 و زمانی که ارتش در این کشور در راس امور بود، تدوین شده است.

پلیس گفت که در تجمع میدانی در بانکوک 12 هزار تن در این راهپیمایی حضور داشتند اما این شمارش مربوط به جمعیتی که در خیابان های اطراف حضور داشتند، نمی گردد.

معترضان همچنین خواهان استعفای پرایوت چان اوچا، نخست وزیر و انحلال مجلس با هدف پیمودن راهی به سوی تشکیل یک دولت جدید شدند که از هرگونه نفوذ ارتش و نظامیان در امان باشد.

یکی از سخنران های این اعتراض گفت: ما جوانان باید روش های زندگی که مادران و پدرانمان داشتند را تغییر دهیم. ما می دانیم که دیگر نمی توانیم تحت یک حکومت دیکتاتوری که اختیاراتش در قانون اساسی کنونی موجود است، زندگی کنیم.

همچنین معترضان خواهان محدود شدن اختیارات پادشاهی تایلند شدند، موضوعی که در جامعه تایلند یک تابو محسوب می گردد. همچنین یک راهپیمایی دیگر از سوی وفاداران به پادشاه تایلند همزمان با اعتراضات مذکور برگزار گردید اما تعداد شرکت کنندگان در آن قابل ملاحظه نبود.

در یک ماه گذشته، تایلند تقریباً روزانه شاهد اعتراضات برگزارشده تحت رهبری دانشجویان بوده است اما تظاهرات روز یکشنبه جمعیت بیشتری را در این کشور حوزه جنوب شرق آسیا که برای چندین دهه تجربه چند کودتای نظامی را داشته به خود جلب کرد.

پاتسالاوالی تاناکیت ویبونپون، یک فعال 24 ساله جنبش دانشجویی به جمعیت معترضان گفت: ما خواهان یک انتخابات جدید و تشکیل مجلس جدید از جانب مردم هستیم. در سرانجام رویای ما این است که سلطنتی داشته باشیم که واقعاً تحت پوشش قانون اساسی قرار گرفته باشد.

در همین خصوص ترایسولی ترایسوراناکول، سخنگوی دولت تایلند به مجله کامپیوتر گفت: نخست وزیر تایلند نگرانی خود را به مقام ها و معترضان در مورد بروز خشونت مطرح ساخته است. او همچنین مطرح کرد که نخست وزیر تایلند به کابینه دستور داده گام هایی برای تقویت تفاهم بین نسل ها اتخاذ شوند.

کاخ پادشاهی تایلند هنوز اظهارنظری ننموده است.

تیتیپول پهاکدیوانیچ، رییس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه اوبون راتچاتانی تایلند مطرح کرد: ما شاهد تغییر راهبرد جنبش اعتراضی تحت رهبری جوانان و فراگیرتر شدن آن و همچنین تاکید آن ها بر اقتصاد در کنار سیاست هستیم.

به گزارش رویترز، بعضی گروه های دانشجویی 10 مورد اصلاحات مورد مطالبه خود از سلطنت و دربار پادشاهی تایلند را که شامل محدود کردن اختیارات پادشاه ماها واجیرالونگکورن بر طبق قانون اساسی و همچنین محدود کردن ثروت سلطنتی و نیروهای مسلح می گردد، مطرح ساختند.

بعضی معترضان در تجمع یکشنبه شعار می دادند: مرگ بر فئودالیسم، زنده باد مردم و همچنین شعار می دادند ما دیگر برای هیچکس گردوخاک نخواهیم بود.

قوانین مربوط به دربار پادشاهی تایلند برای انتقاد از پادشاهی مجازات تا سقف 15 سال حبس را معین نموده است. اما پرایوت چان اوچا گفته پادشاه تایلند تقاضا نموده این قانون فعلاً مورد استفاده قرار نگیرد.

تا کنون موج جدید اعتراضات در تایلند به خشونت کشیده نشده است. بعد از آنکه تظاهرکنندگان روز یکشنبه با گذشت بیش از 9 ساعت از تظاهرات متفرق شدند، گروهی از فعالان به سمت یک پاسگاه پلیس در نزدیکی محل تجمع راه پیمایی نموده تا افسران پلیس را برای بازداشت کردنشان به چالش بکشند و خواهان دستگیر شدن خود در صورت وجود حکمی علیه آن ها به اتهام سازمان دهی تظاهرات قبلی شدند. با این حال پلیس کسی را دستگیر نکرد و این فعالان محل را ترک کردند.

اخیراً مقام های تایلند سه تن از رهبران جنبش دانشجویی را از بابت اتهام نقض قوانین به هنگام سازمان دهی اعتراضات قبلی بازداشت نموده و اتهاماتی را علیه آن ها مطرح ساخته اند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 28 مرداد 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 34418

به "اعتراضات ضد دولت و پادشاه در بانکوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات ضد دولت و پادشاه در بانکوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید