افزایش اجاره بها کمتر از تورم

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران: نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران، گفت: امسال افزایش نرخ اجاره بها کمتر از خط تورم خواهد بود و حتی در شهرهای کوچک، افزایش اجاره نخواهیم داشت و در مجموع میزان اجاره بها زیر خط تورم خواهد بود.

افزایش اجاره بها کمتر از تورم

به گزارش مجله کامپیوتر حسام عقبایی در گفت و گو با ایرنا، در خصوص چشم انداز بازار اجاره بها در چندماه آینده، گفت: فصل جابجایی از فروردین آغاز شده است اما از آنجایی که به دلیل شیوع کرونا مستاجری نبوده و خانه ای برای بازدید آماده نبود، جابجایی انجام نشده است.

وی گفت: بیشتر مستاجران قراردادهای اجاره را در فرودین امسال تمدید کردند و آنهایی که پیروز به توافق با موجران نشدند در ماه های آینده احتمالا خرداد به شرکت های املاک مراجعه خواهند داشت و پیش بینی می شود به دلیل تناسب در عرضه و تقاضا افزایش اجاره بها نیز در خط تورم باقی بماند.

عقبایی اضافه نمود: امسال رشد حقوق کارمندان و کارگران در مرز 21 درصد مشخص شده است و همزمان گرانی کالاها و لوازم اولیه را داشتیم و امیدواریم موجران تصمیم نداشته باشند از سبد اجاره کسری بودجه ماهیانه خود را تامین کنند.

وی گفت: در این شرایط به موجران توصیه می کنیم با توجه به شرایط کسب و کارها و رکود اقتصادی قاعده انصاف را رعایت کنند؛ هم کارگران هم کارمندان زیادی تعدیل شده اند و در حرکتی برای همراهی با مردم نرخ اجاره بها را متعادلانه افزایش دهند.

عقبایی در خصوص پیش بینی خود از قیمت مسکن در بهار امسال نیز، گفت: ما یک رکود تورمی در نیمه دوم سال 98 داشتیم که ناشی از رشد نامتعارف و سونامی قیمت مسکن در نیمه نخست سال 98 بود؛ شرایط در نیمه دوم سال 98 با رکود غیر تورمی درحال پیشرفت بود که در 15 بهمن بازار مجداد رکود تورمی داشت، قیمت ها فرایند صعودی گرفت چرا که متقاضیان خرید مسکن از ترس گران شدن خانه در سال 99 وارد بازار شدند و رشد تقاضا قیمت ها را بالا برد.

وی ادامه داد: این رکود تورمی در نیمه دوم بهمن تا هفته اول اسفند ماه ادامه داشت تا اینکه از دهم اسفند ماه کرونا بازار مسکن را به رکود برد؛ هنوز مشاورین املاک در تهران اجازه فعالیت ندارند و سی ام فرودین ماه حق بازگشایی دفاتر املاک خود را دارند. در استانها نیز سه روز است که دفاتر فروش ملک باز شده است اما گزارش های رسیده به ما حاکی از کاهش فرایند قیمت ها نیست و متاسفانه قیمت ها در بخش مسکن نسبت به ماه گذشته فرایند نزولی را طی نکرده است.

عقبایی ادامه داد:پیش بینی ما این است که بازار در نیمه نخست سال 99 رکود تورمی را در پیش خواهد گرفت، وضعت رکود در اریبهشت ماه با توجه به آغاز ماه رمضان که هر ساله موجب کاهش حجم معاملات می شود ادامه دار است اما از آنجایی که انباشت تقاضا را در ماه های اسفند و فروردین داشتیم ممکن است حجم معاملات تکانی بخورد. البته هنوز کرونا تمام نشده است بر همین اساس در خرداد ماه امسال اوج مراجعه مردم را به بنگاهها خواهیم داشت.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران،گفت:در مجموع دو ماه ابتدایی بهار سال 99 متاثر از کرونا معاملات کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

وی گفت:پیش بینی ما افزایش قیمت مطابق تورم عمومی و نه بیشتر از آن است یعنی اتفاقی که در سال گذشته رخ داد و 2 برابر تورم قیمت مسکن افزایش یافت را نخواهیم داشت. امسال سقف رشد قیمت مطابق نرخ تورم است در شهرهای بزرگ تر به خط تورم نزدیک تر و در شهرهای کوچک تر زیر خط تورم است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 21 خرداد 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 29057

به "افزایش اجاره بها کمتر از تورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش اجاره بها کمتر از تورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید