الفتح: آمریکا و اروپا در پی افزایش نیروهای ناتو در عراقند

به گزارش مجله کامپیوتر، فرمانده نیروهای ناتو در عراق در جریان نشستی امنیتی، به شمار نیروهای سازمان آتلاتنیک شمالی(ناتو) در سرزمین بین النهرین و ماموریت آنها اشاره نمود.

الفتح: آمریکا و اروپا در پی افزایش نیروهای ناتو در عراقند

با ما سفر کنید و با تور اروپا پاییز 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از عین العراق، قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق گفت: فعالیت ناتو با موافقت دولت عراق است و شامل مستشاران و پرسنل اداری و فنی است نه رزمی.

در مرکز مطالعات راهبردی النهرین وابسته به سازمان امنیت ملی عراق نشستی درباره نحوه رابطه عراق با ناتو برگزار گردید.

در این نشست قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی، نزار الخیرالله معاون وزیر خارجه، عبدالامیر یارالله رئیس ستاد ارتش، عبدالامیر الشمری جانشین فرمانده عملیات مشترک، زیاد طه نماینده وزارت کشور عراق و بعضی از فرماندهان و نظامیان عالی رتبه و نیز پژوهشگران سازمان امنیت ملی عراق و نیز پیر اولسن فرمانده نیروهای ناتو در عراق حضور داشتند.

الاعرجی در این نشست گفت: هر کشوری طبق منافع و احتیاجهای امنیتی خود عمل می نماید و طبیعی است که عراق با جامعه جهانی برای تحقق امنیت و ثبات کشور خود همکاری داشته باشد.

وی اضافه نمود: نیروهای ناتو در عراق با موافقت دولت عراق هستند و از عراق حمایت مستشاری به عمل می آورند. ما از این حمایت برای افزایش توان نظامی و امنیتی خود استفاده می کنیم.

الاعرجی نیروهای ناتو در عراق را مستشار، اداری و فنی دانست و گفت که این نیروها رزمی نیستند.

از سوی دیگر نزار الخیرالله معاون وزیر خارجه عراق هم گفت: ماموریت نیروهای ناتو محدود به آموزش است و عراق توافقی با ناتو امضا نکرده است و پیغام هایی درباره احتیاج عراق به مشورت و آموزش رد و بدل شده است.

از سوی دیگر پیر اولسن فرمانده نیروهای ناتو در عراق هم گفت: ماموریت نیروهای ناتو رزمی نیست و مستشاری است. شمار نیروهای ناتو در عراق 320 نفر است که همگی مستشار، پرسنل اداری و فنی هستند. این نیروها با موافقت دولت عراق حضور دارند.

وی تاکید نمود: ناتو به حاکمیت عراق احترام می گذارد با همکاری دولت عراق عمل می نماید تا توان نیروهای امنیتی عراق را به وسیله آموزش و مشاوره ارتقا دهد.

افزایش نیروهای ناتو هنوز اعمال نشده است

از سوی دیگرفاضل ابورغیف کارشناس امور امنیتی عراقی اعلام کرد که دولت عراق تا به امروز افزایش نیروهای ناتو در عراق را تکذیب نکرده است.

وی اضافه نمود: افزایش نیروهای ناتو در عراق تا به امروز عملی نشده است. نیروهای ناتو بدون هماهنگی با مقامات عراقی نمی تواند به عراق بیاید.

این کارشناس عراقی گفت: ماموریت ناتو در عراق آموزشی است نه رزمی. عراق افزایش نیروهای ناتو را تکذیب نکرده است زیرا توافقی میان دو طرف انجام نشده است. و هر آنچه از سوی ناتو بیان شده در حد حرف بوده است.

آمریکا و اروپا مانع استقلال سیاسی، نظامی و امنیتی عراق هستند

از سوی دیگر عباس الزاملی نماینده ائتلاف فتح در مجلس عراق اعلام کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی تمایلی به استقلال سیاسی، امنیتی و نظامی عراق ندارند.

وی اضافه نمود: این کشورها به بهانه های مختلف به دنبال افزایش نیروهای ناتو در عراق هستند.

الزاملی گفت: اوضاعی که عراق در آن به سر می برد تحمل تنش جدید را ندارد به ویژه در زمینه پرونده حضور نظامیان خارجی و قصد ناتو برای افزایش نیروهایش در عراق.

وی اعلام کرد: اروپایی ها و آمریکا از استقلال عراق و اینکه تصمیم سیاسی و امنیتی و نظامی در دست عراقی ها باشد و تکیه به نیروهای خارجی نداشته باشند، ناخرسند هستند. حملات موشکی به منطقه الخضراء و اربیل بهانه ای برای طرح موضوع افزایش نظامیان ناتو در عراق بوده است.

الزاملی تاکید نمود: آمریکا و متحدانش به دنبال افزایش حضور خود در عراق هستند و اینکه عراق نتواند به نیروهای امنیتی خود تکیه کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 52200

به "الفتح: آمریکا و اروپا در پی افزایش نیروهای ناتو در عراقند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الفتح: آمریکا و اروپا در پی افزایش نیروهای ناتو در عراقند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید