ایمنی 93 درصدی واکسن کرونا پاستوکووک

به گزارش مجله کامپیوتر، درود با اشاره به آخرین شرایط فراوری واکسن پاستوکووک انستیو پاستورایران گفت: این واکسن با سه دز تزریق حدود 92 یا 93 درصد مصونیت و ایمنی ایجاد می نماید و 100 درصد از فرم شدید بیماری و بستری جلوگیری می نماید.

ایمنی 93 درصدی واکسن کرونا پاستوکووک

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دلارام درود، معاون فراوری و رئیس مجتمع فراوریی و تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران با حضور در برنامه گفتگوی اجتماعی در خصوص واکسن سازی در ایران گفت: پاستو کووک تنها واکسن جهانست که دز یادآور آن با نام پاستو کووک پلاس را نیز همراه خود دارد و دز یادآور آن به عنوان بی خطر ترین واکسن جهان قابلیت تزریق به بچه ها را دارد.

وی اضافه کرد: مطالعه بالینی این واکسن در 8 دانشگاه علوم پزشکی با تیم های متخصص جداگانه بر روی 24 هزار داوطلب اجرا شده است و نتایج حاصل از این تحقیقات تخصصی در 8 دانشگاه کشور نشان می دهد که این واکسن نزدیک به صد در صد از فرم های شدید و بستری بیماری جلوگیری نموده است.

وی با بیان اینکه تا کنون درگیر زدن واکسن کرونا بودیم و اکنون دیگر گفتمان ما تاکید بر زدن واکسن بوستر یا یادآور است چرا که معین نیست تا سال آینده چه اتفاقی می افتد و احتمالا به واکسیناسیون سالانه علیه ویروس کرونا احتیاج خواهد بود.

*** احتیاج به ذخیره 250 میلیون دز واکسن برای سال آینده

معاون فراوری و رئیس مجتمع فراوریی و تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران توضیح داد: اگر کشور بخواهد سال دیگر دوباره 3 دز واکسن را به مردم کشور تزریق کند باید حدود 250 میلیون دز واکسن ذخیره داشته باشد.

درود ابراز امیدواری کرد: با ایجاد هم افزایی بین 12 فراوری کننده داخلی که تا کنون مراحل بالینی واکسن های خود را طی نموده اند بتوان 250 میلیون واکسن مورد احتیاج کشور در سال آینده را فراوری کرد.

وی با تاکید بر اهمیت هم افزایی بین فراوری کنندگان با توجه به شرایط مالی کشور گفت: بایستی از حداقل امکانات در دست فراوری کنندگان استفاده گردد تا نظام سلامت بتواند در برابر مردم سربلند باشد.

*** اطلاعات نادرست منشا مخالفت با واکسیناسیون

معاون فراوری و رئیس مجتمع فراوریی و تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران در ادامه با اشاره به بعضی مخالفت ها برای تزریق نکردن واکسن کرونا گفت: مشکل اصلی اطلاعات نادرستی است که در اختیار مردم قرار گرفته است، ولی به نظر من نکته مهم این است که نباید افراد برای زدن واکسن تصمیم بگیرند و مانند بعضی از واکسن ها که تزریق آن روال است باید واکسیناسیون انجام گردد به طور مثال واکسن ب. ث. ژ که به نوزادان قبل از اینکه حتی پدر و مادر نوزاد را ببینند این واکسن تزریق می گردد.

وی ادامه داد: به جز مسئولیت اجتماعی از لحاظ شرعی نیز وقتی فردی واکسن نزند به نوعی حق الناس است و بعلاوه با توجه به هزینه ای که از بیت المال برای تهیه و فراوری واکسن ها شده است نمی توان به دلایلی نادرست تزریق واکسن را انجام نداد.

درود با اشاره به همکاری ایران و کوبا در فراوری واکسن ذات الریه ابراز داشت: تنها سه کشور انگلیس، آمریکا و کوبا در جهان توانایی فراوری این واکسن را داشتند، که دو کشور آمریکا و انگلیس با مذاکرات اجرا شده به هیچ وجه حاضر نشدند بدون فروش تضمینی محصول در 5 سال تکنولوژی را به کشور ما بدهند در نتیجه ایران با کشور کوبا وارد همکاری شد تا پلتفروم و زیر ساخت فراوری این واکسن را برای فراوری دیگر واکسن ها به دست آورد که با شیوع کرونا زیرساخت و پلتفرم این واکسن و واکسن هپاتیت B که واکسن نوترکیب بر پایه پلتفرم پروتین است برای فراوری واکسن کرونا مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 72162

به "ایمنی 93 درصدی واکسن کرونا پاستوکووک" امتیاز دهید

1 کاربر به "ایمنی 93 درصدی واکسن کرونا پاستوکووک" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی 93 درصدی واکسن کرونا پاستوکووک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید