بازداشت قاتل یک دختر دانشجوی ایرانی در آمریکا پس از 38 سال

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران: پلیس آمریکا معمای قتل یک دختر 20 ساله ایرانی را پس از نزدیکبه 4 دهه حل کرد. طبق گزارش های رسیده پلیس ایالات متحده فردی را که گفته می گردد یک دانشجوی ایرانی را در سال 1983 به قتل رساند، پس از 38 سال دستگیر کرد.

بازداشت قاتل یک دختر دانشجوی ایرانی در آمریکا پس از 38 سال

به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس، پلیس می گوید باد لیروی کریستنسن، 67 ساله که یک آزارگر جنسی است، این دختر ایرانی به نام فیروزه دهقانپور را که در چهارچوب برنامه تبادل دانشجو، در دانشگاه نبراسکا در اوماها تحصیل می کرد، کشت.

این فرد که به اتهام قتل درجه یک در انتظار استرداد از نبراسکا به آیووا و محاکمه شدن در آن ایالت است، در جلسه دادگاه به صدور حکم استرداد خود اعتراضی نکرد.

ماهیگیران محلی در 14 اوت 1983 جسد فیروزه دهقانپور را که در اواسط بیست سالگی بود، زیر پلی در شمال کانسیل بلافز در ایالت آیووا پیدا کردند، و پس از کالبدشکافی تعیین شد که این دختر جوان به دلیل خونریزی های ناشی از جراحت و بریدگی جان سپرده است.

تصور مقامات در آن موقع این بود که فیروزه توسط فردی که او را می شناخت، در مکان دیگری به قتل رسیده است.

با این فرضیه بود که پلیس به بازپرسی از آشنایان فیروزه دهقانپور، و انگشت نگاری و نمونه برداری از بیش از یک صد دانشجوی خاورمیانه ای تبار دانشگاه نبراسکا پرداخت، ولی آن تحقیقات یک ماهه انتهای نداشت.

البته تئوری دیگری نیز وجود داشت، و بعضی گمان می کردند که به دلیل شرایط خاصی که میان ایران و آمریکا وجود داشت، شاید فیروزه به دلیل ملیتش، قربانی نفرت نژادی شده است.

پس از توقف تحقیقات، پفراینده قتل فیروز دهقانپور به سایر پفراینده های ناتمام بایگانی اداره پلیس منتقل شد.

اما گروهبان جیم دوتی، از کلانتری شهرستان پوتاواتامی، پس از تماس سال گذشته استیو مارتین، دوست فیروزه، پفراینده قتل را بازگشایی کرد.

استیو مارتین که در حال حاضر ساکن ایالت نوادا است، در آن هنگام در رشته بازرگانی در دانشگاه نبراسکا تحصیل می کرد.

او در نزدیک به سه دهه گذشته، با مقامات پلیس مناطق اوماها در نبراسکا و کانسیل بلافز در آیووا در تماس بود، و درباره فرایند تحقیقات پرس و جو می کرد.

گروهبان جیم دوتی که پفراینده قتل را بازگشایی کرد، چهارشنبه با اشاره به اسناد و شواهد گذشته، و تطبیق آنها با تعیینات و دی ان ای باد لیروی کریستنسن که سال ها بعد وارد سیستم شده است، او را مظنون اصلی قتل معرفی کرد.

نام باد لیروی کریستنسن با داشتن حداقل سه محکومیت جنسی، به صورت مادام العمر در فهرست مجرمان جنسی ایالت نبراسکا ثبت شده است.

به گفته استیو مارتین 62 ساله، دوست فیروزه، او از دستگیری کریستنسن متعجب شده است؛ چرا که هرگز نامش را نشنیده بود.

استیو مارتین با ابراز خرسندی از این که انتها قاتل فیروزه دستگیر شده است، از کوشش خود برای جلب موافقت دانشگاه نبراسکا برای اعطای مدرک افتخاری به این دانشجوی ایرانی سخن گفت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 56645

به "بازداشت قاتل یک دختر دانشجوی ایرانی در آمریکا پس از 38 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازداشت قاتل یک دختر دانشجوی ایرانی در آمریکا پس از 38 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید