تشدید اختلاف اُتاوا- پکن بر سر مدیر هوآوی، هشدار کانادا به آمریکا

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، یک روز پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد که ممکن است در قضیه مدیر بازداشت شده شرکت چینی هوآوی در کانادا پادرمیانی کند؛ کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا روز چهارشنبه به دولت آمریکا هشدار داد که از سیاسی کردن قضیه استرداد این مدیر چینی بپرهیزد.

تشدید اختلاف اُتاوا- پکن بر سر مدیر هوآوی، هشدار کانادا به آمریکا

فریلند در مصاحبه با خبرنگاران گفت که یک تبعه کانادا ممکن است در چین به دردسر بیفتد. مقامات چین در حال حاضر مایکل کاوریگ دیپلمات پیشین را که روز دوشنبه در این کشور دستگیر شده است، همچنان در بازداشت نگه داشته اند.

وزیر خارجه کانادا در ادامه گفت که فرآیند حقوقی نباید برای اهداف و مقاصد سیاسی مورد سوء استفاده قرار گیرد.

این دیپلمات بلندپایه کانادا در خصوص اظهارات ترامپ گفت: شرکای ما در استرداد مجرمین، نباید روند استرداد را سیاسی زده نمایند یا از آن برای اهدافی به جز پیگیری عدالت یا پیروی از حاکمیت قانون بهره ببرند.

گفتنی است که دولت کانادا روز یکم دسامبر مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی هوآوی را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرد. دولت چین نسبت به این دستگیری شدیداً اعتراض نموده است.

دادستانهای آمریکا منگ وانژو را به اِغفال بانکهای چند ملیتی در مورد تراکنشهای مالی مرتبط با ایران و قرار دادن بانکها در معرض خطر نقض تحریمهای آمریکا متهم نموده اند؛ اما منگ که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی است، می گوید که بی گناه است.

گفتنی است که دادگاه عالی کانادا روز گذشته با صدور حکمی منگ وانژو را با قید وثیقه 10 میلیون دلاری آزاد کرد. دادگاه عالی کانادا همچنین گفت این آزادی به قید وثیقه تا زمان آنالیز موضوع استرداد منگ به آمریکا معتبر خواهد بود.

با تور کانادا سفر کنید

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اسفند 1397 بروزرسانی: 30 تیر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 2104

به "تشدید اختلاف اُتاوا- پکن بر سر مدیر هوآوی، هشدار کانادا به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید اختلاف اُتاوا- پکن بر سر مدیر هوآوی، هشدار کانادا به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید