جایگاه آسیای مرکزی در رده بندی شاخص فساد اداری و اقتصادی

به گزارش مجله کامپیوتر، سازمان شفافیت بین الملل تازه ترین گزارش خود در مورد شاخص فساد اداری و اقتصادی در کشورهای مختلف جهان را بر مبنای داده های سال 2019 میلادی منتشر کرد.

جایگاه آسیای مرکزی در رده بندی شاخص فساد اداری و اقتصادی

برای سفر با تور پوکت ارزان همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، سازمان شفافیت بین الملل تازه ترین گزارش خود در مورد شاخص فساد اداری و اقتصادی در کشورهای مختلف جهان را بر مبنای داده های سال 2019 میلادی منتشر کرد.

هر سال سازمان شفافیت بین الملل بر اساس نظرسنجی هایی از کارشناسان و فعالان اقتصادی هر کشور در مورد میزان فساد بخش دولتی آن کشور گزارشی را منتشر می کند.

این سازمان 180 کشور مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده که شاخص فساد اداری و اقتصادی بین 0 تا 100 قرار گرفته است، به این صورت که امتیاز فاسد ترین دولت ها از نظر کارشناسان و تجار کشورهای مربوطه، به عدد صفر نزدیکتر است و پاکترین دولت ها نیز امتیازی نزدیک به 100 را کسب می کنند.

در سال جاری میلادی موضوع اصلی نظرسنجی این سازمان، شفافیت سیاسی، رابطه بین سیاست، پول و فساد، از جمله تاثیر قوانین سرمایه گذاری تبلیغات انتخاباتی بر قدرت سیاسی و انتخابات تعیین شده است.

به این ترتیب، قزاقستان در رتبه بندی سال 2019 میلادی این سازمان با کسب 34 امتیاز در موقعیت 113 این شاخص در کنار کشورهای فیلیپین، زامبیا، نپال، السالووادور و اسواتینی قرار گرفته است.

قزاقستان در گزارش سال 2018 میلادی با کسب 31 امتیاز در رتبه 124 این شاخص در کنار کشورهای جیبوتی، گابون، مالدیو و نپال قرار داشت.

بنابر این گزارش قرقیزستان با کسب 30 امتیاز، تاجیکستان و ازبکستان 25 امتیاز و ترکمنستان 19 امتیاز در موقعیت های پایین تر قرار دارند.

کشورهای نیوزلند و دانمارک با کسب 87 امتیازی از برترین کشورهای جهان در شاخص فساد اداری و اقتصادی و کشورهای سواقتصادی، سودان جنوبی و سوریه با امتیازهای 9، 12 و 13 در رتبه های پایانی این شاخص قرار داده شدند.

انتهای پیام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19414

به "جایگاه آسیای مرکزی در رده بندی شاخص فساد اداری و اقتصادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگاه آسیای مرکزی در رده بندی شاخص فساد اداری و اقتصادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید