حریرچی: کرونا در پاییز اوج می گیرد

به گزارش مجله کامپیوتر، معاون کل وزارت بهداشت گفت: در 12 تا 18 ماه آینده امکان تولید واکسن ویروس کرونا وجود ندارد و این ویروس در پاییز آینده احتمالا به اوج می رسد و در کنار آن ویروس آنفلوآنزا نیز پس از 11 سال به پیک خواهد رسید.

حریرچی: کرونا در پاییز اوج می گیرد

به گزارش فارس، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در جلسه جلسه شورای عالی استان ها، گفت: کشور ایران بیست و یکمین کشوری است که ویروس کرونا در آن پخش شده است، ولی از جمله کشور هایی است که بعد از چین درگیر شیوع ویروس کرونا شد.

وی بیان داشت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، ایران مورد انتقاد و شماتت رسانه های خارجی قرار گرفت، ولی بعد از آن کشور های بزرگ صنعتی از جمله ایتالیا، انگلیس، آمریکا، فرانسه، آلمان و حتی اسپانیا نیز به صورت گسترده با شیوع ویروس کرونا، مبتلا شدند و برای برخی از داخلی ها و خارجی ها این موضوع مشخص شد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: ایران در رتبه مرگ به دلیل شیوع ویروس کرونا، دهم دنیا است.

به ازای یک میلیون نفر 57 فوتی ثبت شده است

حریرچی گفت: ما به ازای یک میلیون نفر 57 فوتی داشته ایم در حالی که آمریکا و فرانسه و دیگر کشور های اروپایی، بیشترین مرگ و میر ها را داشته اند.

وی گفت: کل تولید ناخالص ملی کشور با 83 میلیون جمعیت 450 میلیارد دلار بوده است و باید ما نیز بر اساس درآمد های خود هزینه کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: آمریکا 4 برابر کشور ما جمعیت دارد و سه هزار و 600 میلیارد دلار سال گذشته فقط صرف سلامت کرده است و سرانه درآمد تولید ناخالص آن 5670 میلیارد دلار بوده است که سرانه آمریکا، برای هر نفر 9800 دلار بوده است.

21 درصد مرگ و میر های ناشی از کرونا آمریکایی بوده اند

حریرچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در استراتژی آینده در کجای دنیا، قرار داریم، گفت: آمریکا 4.2 درصد جمعیت دنیا را دارد و جمعیت آن 328 میلیون نفر است و 21 درصد از این 4.2 درصد جمعیت دنیا مرگ و میر ناشی از کرونا را داشتند و 31 درصد کیس های جدید ویروس کرونا نیز در آمریکا، شناسایی شدند.

فرایند نزولی ویروس کرونا

وی گفت: بعد از پیک کرونا در اسفند ماه قاعدتا این ویروس در کل کشور فرایند نزولی دارد و در حدود 25 درصد استان ها روزانه صفر الی 10 نفر، در 25 درصد دیگر 10 الی 20 نفر به ویروس کرونا مبتلا می شوند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در 16 استان کمتر از 20 مورد ابتلا به ویروس کرونا، داشته ایم، ولی در 6 استان فرایند شیوع ویروس کرونا اندکی صعودی است.

حریرچی یادآور شد: در 6 استان دیگر نیز در شرایط متوسط قرار داریم و تا موقعی که در یک شهر، روستا، کشور و یا کشور مجاور این ویروس وجود داشته باشد اتمام ویروس کرونا را نمی توانیم اعلام کنیم و ممکن است از هر نطقه ای مجددا آتش ویروس کرونا شعله ور شود.

وی گفت: خوشبختانه در آذربایجان شیوع ویروس کرونا خوب کنترل شده است، ولی فاصله گذاری های اجتماعی نادرستی شکل گرفته که امکان شعله ور شدن این ویروس را مجددا دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: از لحاظ تخت آی سی یو و ونتیلاتور در کشور کمبود نداریم و با توجه به اجرای تحول سلامت، شرایط تخت های آی سی یو دو برابر شده است و 35 هزار تخت جدید به بخش دولتی اضافه شده و 45 هزار تخت آی سی یو مورد بازسازی قرار گرفته است.

حریرچی گفت: کشور ما برخلاف کشور های اروپایی مانند ایتالیا، اسپانیا و انگلیس فقط درمان جوانان در اولویت قرار نداشت بلکه تمامی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در اولویت درمان قرار دارند؛ بنابراین به برخی از افراد ویژه تر نگاه نشده است.

وی اضافه کرد: در کشور انگلیس آمار مرگ و میر کسانی که در خانه سالمندان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت می کنند در آمار نهایی این کشور نمی آیند و حدود 50 تا 60 درصد فوتی های اروپا در خانه سالمندان است.

معاون کل وزارت بهداشت یادآور شد: از لحاظ وسایل حفاظتی پرسنل مراکز درمانی، آرامستان ها و حمل و نقل عمومی مسئله ای نداریم، ولی در روز های اول مانند تمام کشور های دنیا کمبود هایی داشته ایم که از هفته چهارم اسفند به این موضوع مسلط شدیم و در حال حاضر کمبودی نداریم.

حریرچی بیان داشت: ما برای هر تخت آی سی یو به طور میانگین 230 هزار تومان دریافت می کنیم در صورتی که یک تخت روزانه کرونا روزانه 700 هزار تومان هزینه دارد.

داروی اختصاصی ویروس کرونا نداریم

وی درباره داروی ویروس کرونا نیز گفت: داروی اختصاصی برای ویروس کرونا نداریم و دارویی که توزیع می شود به عنوان ضد مالاریاست که در آمریکا دعوا هایی برای استفاده از یکسری داروها، دارند. بهترین داروی ضد ویروس 40 تا 50 درصد به ویروس اختصاصی آن بستگی دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: یکسری دارو ها نیز در بازار سیاه و توسط برخی از پزشکان توصیه می شود که این موارد مورد تائید نظام پزشکی قرار ندارد.

حریرچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شرایط ویروس در آینده چه خواهد بود، گفت: وقتی ویروس اتفاق می افتد سه اتفاق شکل می گیرد. یکی اینکه واکسن آن پیدا شود دوم اینکه داروی مؤثری برای آن تولید شود و سوم اینکه ویروس تغییر شرایط بدهد و ضعیف شود.

وی اضافه کرد: ویروس سارس در سال 2002 چند هزار نفر را کشت، ولی در یک سال از بین رفت و دیگر اثری از این ویروس دیده نمی شود.

معاون کل وزارت بهداشت بیان داشت: مردم باید ایمن شوند و در بهترین شرایط واکسن و داروی بیماری کرونا 12 تا 18 ماه تولید و توزیع آن طول می کشد تا در دسترس قرار بگیرد.

3 میلیارد واکسن کرونا در مرحله اول نیاز است

حریرچی گفت: ظرفیت تولید واکسن آنفلوآنزا در دنیا 150 میلیون است و برای ویروس کرونا حداقل 3 میلیارد واکنس برای یک سال نیاز است و معلوم نیست که توزیع آن در بین کشورها، چگونه خواهد بود.

وی گفت: کشف دارو از مرحله مولکولی تا تولید برای کمپانی پیروز به ازای یک قلم دارو، یک میلیارد دلار هزینه لازم است تا به بازار برسد و مالکیت معنوی آن را نیز آن کمپانی دریافت می کند.

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با گرما این ویروس از بین خواهد رفت، گفت: دانش ما در باره این ویروس یک قدمت 4 ماهه دارد و خیلی از مواردی که دانشمندان دیگر کشور ها درباره این ویروس گفته اند اکنون برعکس شده است و در روز های اول مطرح کردند بیماری زایی این ویروس کمتر از آنفلوآنزاست، ولی امروز همه آن ها معتقدند بیماری زایی این ویروس 10 برابر بیشتر از آنفلوآنزاست.

در ویروس حساسیت به گرما دیده نشده است

حریرچی تاکید کرد: امروز در ویروس حساسیت به گرما دیده نشده است، اما نشانه هایی وجود دارد و ما فکر می کردیم بعد از چین اولین کشور مبتلا به ویروس کرونا، تایلند باشد، ولی این طور نبود و ویروس کرونا در هوای 5 الی 12 درجه و رطوبت 40 تا 70 درجه رشد می کند و باید منتظر ماند و دید در آینده چه اقدامی در این خصوص صورت می گیرد.

وی گفت: ایمنی جمعیت به این معنی است که مردم یک کشور و یا منطقه به ویروس آلوده و بعد با واکسن ایمن شوند.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: کشور انگلیس و ترکیه این استراتژی را داشت که همه مردم به ویروس کرونا مبتلا شوند و افرادی که بیشتر در معرض مرگ هستند را از مبتلایان عادی جدا کنند و پس از آنکه واکسن آن تولید شد نسبت به توزیع واکسن در بین مردم، اقدام کنند، ولی معلوم شد این استراتژی اشتباه بوده است و در حال حاضر استرانژی کشور ما و سازمان بهداشت دنیای این است که تا زمانی که واکسن ویروس کشف نشده تعداد ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن را به حداقل برسانیم و نگذاریم تعداد مبتلایان از ظرفیت های بیمارستانی بالاتر بفرایند.

حریرچی گفت: ما چند استراتژی را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا دنبال می کنیم که یکی از آن ها اجرای فاصله گذاری اجتماعی است که به طور خلاصه تماس افراد جامعه را تا اطلاع ثانوی به حداقل برسانیم.

وی اضافه کرد: بعضا اعلام می شود که چرا تعطیلی برای کاهش شیوع ویروس کرونا اتفاق نمی افتد، این سناریو و استراتژی درست نیست و شاید تا سال بعد امکان تولید واکسن کرونا، وجود نداشته باشد و قطعا در پاییز با اوج گیری ویروس کرونا روبرو خواهیم بود و آنفلوآنزا نیز به پیک می رسد.

پیک آنفولانزا در سال جاری بعد از 11 سال

معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر 8 تا 11 سال یک پیک شدید آنفلوآنزا در کشور اتفاق می افتد که سال جاری یازدهمین سال است که پیک آنفلوآنزا احتمالا در کشور ما نیز اتفاق بیفتد و با توجه به شیوع ویروس کرونا با مسائل بیشتری روبرو خواهیم شد.

حریرچی گفت: بنابراین باید فاصله گذاری اجتماعی با دقت بیشتری انجام شود و در چند ماه آینده باید اقدامات بیشتری در جهت فاصله گذاری اجتماعی صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: ما در دو جبهه ویروس و تحریم ها می جنگیم و در دو سال قبلی رشد اقتصادی منفی داشته ایم؛ بنابراین باید به موضوع اقتصاد نیز توجه ویژه ای صورت بگیرد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر یک میلیون راننده در تاکسی های اینترنتی فعالیت می کنند که درآمد آن ها روزانه است و یا اینکه 270 هزار راننده بین شهری داریم که روزمزد هستند و 60 درصد مغازه دار مستاجر می باشند که باید هزینه آن ها تامین شود.

حریرچی اضافه کرد: افرادی که فشار می آورند تعطیل شود آیا حاضرند 50 درصد از حقوق کارمندی شان را نگیرند و یا اینکه اضافه حقوق آن ها پرداخت نشود.

26.5 درصد شیوع ویروس کرونا در حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد

وی گفت: 26 و نیم درصد از انتقال کرونا در حمل ونقل عمومی است و کل مدارس با 14 میلیون دانش آموز 11 و نیم درصد احتمال انتقال وجود دارد، در نماز جمعه 2 دهم درصد و در کل دانشگاه ها 7 درصد احتمال انتقال ویروس کرونا وجود دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: یکی از دلایلی که طرح ترافیک اجرایی نشد عدم استفاده از حمل و نقل عمومی بوده است.

حریرچی ادامه داد: ما در مرحله اول برای بحث نگهداری افراد مشکوک به کرونا، اقدام به ایجاد نقاهتگاه کردیم، اما مردم از این موضوع استقبال نکردند. به همین دلیل در برخی شهر ها شیوع کرونا بیشتر شد.

وی بیان داشت: قرارداد هایی را با هتل ها بستیم تا افراد بهبود یافته دوران قرنطینه را سپری کنند. 60 درصد از مردم در خانه های کمتر از 70 متر زندگی می کنند که ایزولاسیون در این اماکن را آغاز کردیم و فرد مبتلا و خانواده خود با یکدیگر در ارتباط بودند و ما بحث قرنطینه خانگی را مدنظر داریم.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: در غربالگری که در برخی استان ها انجام دادیم افرادی که دو علامت از علائم کرونا را داشته اند شناسایی کرده ایم و آن افراد تحت مراقبت هستند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 29068

به "حریرچی: کرونا در پاییز اوج می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: کرونا در پاییز اوج می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید