حمایت سازمان مالیاتی، پیش احتیاج ورود شرکت های خصوصی به بورس

به گزارش مجله کامپیوتر، همایش روش ها و ابزارهای تأمین اقتصادی شرکت ها در اتاق اصفهان و با حضور رئیس سازمان بورس، معاون نظارت بورس، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، مدیر نظارت بر بورس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاون توسعه بازار بورس کالا و اعضای هیات نمایندگان اتاق اصفهان برگزار گردید.

حمایت سازمان مالیاتی، پیش احتیاج ورود شرکت های خصوصی به بورس

رئیس اتاق اصفهان در این همایش با بیان اینکه اصفهان به عنوان قطب صنعتی کشور با قریب به 9 هزار واحد صنعتی که حدود 800 واحد آن جزو واحدهای متوسط و بزرگ کشور هستند، گفت: تنها 13 درصد از ارزش کل شرکت های بورس به استان اصفهان اختصاص دارد که احتیاجمند اتخاذ تدابیر لازم برای افزایش این سهم هستیم.

مسعود گلشیرازی اضافه نمود: ازآنجاکه 800 شرکت استان از پتانسیل ورود به بورس برخوردار هستند، سهم 13 درصدی قابل تأمل بوده و به نظر می رسد اقتصاد استان اصفهان هنوز بهره کافی از ظرفیت های بازار سرمایه را نبرده است.

او با تأکید بر اینکه بورس با ایجاد ابزارهای نوین تأمین مالی و صندوق های سرمایه گذاری سروسامان بهتری یافته است، توضیح داد: بااین وجود اقتصاد صنعتی اصفهان که از ظرفیت بهره مندی بیشتری از این بازار برخوردار است، باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

رئیس اتاق اصفهان در ادامه بر لزوم ایجاد سازوکاری برای ایجاد شرکت های تأمین سرمایه، سبد گردان و مشاور سرمایه گذاری در اصفهان تأکید کرد.

او اضافه نمود: اتاق اصفهان توجه به زیرساخت های توسعه ای اقتصاد استان را در اولویت های خود قرار داده و اقداماتی را در حوزه ایجاد زیرساخت ها و نهادهای خدماتی برای تبدیل اصفهان صنعتی در دوران فراصنعتی برای ایفای نقش اساسی در اقتصاد امروز کشور انجام داده است.

گلشیرازی، شیمی پارک ها، شهرک پوشاک، هلدینگ سرمایه گذاری و شهرک گلخانه ای را از جمله اولویت های سرمایه گذاری در اصفهان دانست و اضافه نمود: این کار احتیاجمند شکل گیری نهاد مالی مورد احتیاج است.

رئیس اتاق اصفهان از ایجاد سازوکارهای لازم برای افتتاح اولین شعبه صندوق ضمانت صادرات ظرف یک ماه آینده در اصفهان اطلاع داد و تأکید کرد: در اصفهان فراصنعتی ضروری است توجه به بازارهای مالی به صورت ویژه موردتوجه قرار گیرد. وی همچنین خواهان در نظر دریافت مشوق هایی برای ورود شرکت های خصوصی به بازار بورس به ویژه، حمایت سازمان امور مالیاتی جهت عدم واکاوی مجدد پرونده های مالیاتی سنوات گذشته این شرکت ها شد.

در ادامه شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس با بیان اینکه این سازمان نیز از حضور پررنگ تر اصفهان در بازار سرمایه، استقبال خواهد نمود، گفت: در بحث تأمین مالی در بازار سرمایه، ازیک طرف فراورینمایندگان به عنوان تضمین نماینده ثبات کشور از نظر عرضه کالا و از سوی دیگر مردم به عنوان دارنده سهام خواهان برخورداری از سود معقول، وجود دارند.

او ایجاد تعادل در دو طرف را ضروری دانست و خواهان ورود اتاق بازرگانی به این مقوله و متعادل سازی در برخورداری سود طرفین شد.

محمدی، ضمانت های قابل قبول سازمان بورس را شامل ضمانت نامه های بانکی، سهام بورسی، ضمانت دولتی، تضمین شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ ها و رتبه بندی عنوان و توضیح داد: سازمان بورس با اتاق بازرگانی به عنوان نماینده شرکت های خصوصی می توانند به بحث تأمین مالی شرکت ها یاری نمایند.

رئیس سازمان بورس، اوراق اجاره، وکالت، مرابحه، منفعت و خرید دین را از جمله ابزارهای مالی موجود در بازار سرمایه کشور مطرح نمود و آموزش و آگاهی فعالان مالی در استفاده از این ابزارها برای تأمین مالی را ضروری و احتیاجمند فرهنگ سازی دانست.

او از اعلام آمادگی سازمان بورس برای اعطای مجوز تأسیس دفتر شرکت های تأمین سرمایه در کوتاه ترین زمان ممکن با هماهنگی اتاق اصفهان اطلاع داد.

محمدی در ادامه ضمن تشریح ابزارهای تأمین مالی شرکت ها از صندوق پروژه به عنوان یک ابزار تأمین مالی بزرگ مقیاس یاد کرد.

او دغدغه سازمان بورس را بازگشت به موقع پول مردم با سودی معقول دانست و مقررات موجود در این سازمان را مقررات منطبق با استانداردهای بین المللی برای رسیدن به این هدف نهایی دانست.

رئیس سازمان بورس تأکید کرد: بازار سرمایه به دلیل یاری به بخش فراوری کشور، نقش سازنده ای در ایجاد اشتغال و صادرات داشته و به هیچ عنوان با بازار دلار، مسکن، سپرده و طلا قابل مقایسه نیست.

محمدی توصیه کرد: فعالان این بازار، در بازار سرمایه متنوع خرید نمایند، به شایعات توجه ننموده و بر اساس تحلیل ذهنی خود خریدوفروش نمایند.

او همچنین پیشنهاد کرد: در بلندمدت سرمایه گذاری کنید و در حوزه بازار سرمایه اطلاعات خود را تکمیل نموده و از آموزش های لازم برخوردار شوید.

رئیس سازمان بورس از اعلام آمادگی این سازمان برای یاری به افزایش آگاهی فعالان مالی و عموم مردم به وسیله ارائه بسته های آموزشی و همکاری در برگزاری همایش ها و سمینارهای آموزشی با تعامل اتاق بازرگانی اصفهان اطلاع داد.

او ارزش معاملات در چهار بورس را از ابتدای سال تا امروز 600 هزار میلیارد تومان بیان نمود و گفت: بر اساس پیش بینی های اجرا شده این ارزش تا سرانجام سال از 700 هزار میلیارد تومان پیشی می گیرد.

رئیس سازمان بورس بازار سرمایه را نسبت به سایر بازارها ایمن و شفاف تر دانست و توضیح داد: افشاء به موقع این بازار از 43 درصد سال 95 به 91 درصد افزایش یافته است.

محمدی تأکید کرد: ثبات بازار سرمایه در گرو صیانت از آبروی مدیران و فعالان بازار بوده و بدین منظور سازمان بورس با متخلفان برخورد قاطع خواهد نمود.

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز در این همایش با بیان اینکه ارزش جاری بازار سهام رشد قابل توجهی یافته است، گفت: آنالیز های اجرا شده حاکی است که متوسط رشد سالیانه سرمایه گذاری در بورس افزایش داشته است.

او اضافه نمود: 10درصد ارزش بازار شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران، متعلق به شرکت های اصفهانی است. مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در ادامه با تأکید بر اینکه هزینه های تأمین مالی از بورس موردقبول دارایی نیست، خواهان ورود اتاق بازرگانی برای یاری به برطرف این مسئله شد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19744

به "حمایت سازمان مالیاتی، پیش احتیاج ورود شرکت های خصوصی به بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت سازمان مالیاتی، پیش احتیاج ورود شرکت های خصوصی به بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید