خبرنگاران اساتید دانشگاه های علوم پزشکی: ویروس کرونا در هوا باقی نمی ماند

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران- خبرنگاران- جمعی از اساتید دانشگاه های علوم پزشکی در نامه ای اعلام کردند که سازمان جهانی بهداشت هرگز اعلام ننموده که ویروس کرونا تا 8 ساعت در هوای محلی که افراد سرفه یا عطسه نموده اند، باقی می ماند.

خبرنگاران اساتید دانشگاه های علوم پزشکی: ویروس کرونا در هوا باقی نمی ماند

جمعی از اساتید دانشگاه های علوم پزشکی روز شنبه در نامه ای به رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در واکنش به خبر منتشر شده در یکی از بخش های خبری صداوسیما نوشتند: در خبری که از بخش خبری شبکه سه سیما مورخ آدینه هشتم فروردین ماه پخش شد، با استناد به مطالعه ای که مرجع آن به غلط سازمان جهانی بهداشت ذکر شده بود، اشاره شد که این ویروس تا 8 ساعت در هوای محلی که افراد سرفه یا عطسه نموده اند باقی می ماند. همچنین در ادامه گفته شد پزشکان متخصص تاکید می نمایند به هیچ عنوان نباید بدون ماسک از منزل خارج شوید. در خصوص این خبر باید به چند نکته توجه داشت. منبع این خبر، مطلبی است که در سایت خبری CNBC منتشر شده است.

این نامه ادامه می دهد: خبر مذکور هرگز توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر نشده و این سازمان درگاه های رسمی برای انتشار راهنماهای بهداشتی خود را دارد و علاوه بر مستنداتی که در زیر به آنها اشاره خواهد شد و صفحه پرسش و پاسخی که در آن صراحتا انتقال هوابرد را مردود دانسته، با عنایت به ابهامات پیش آمده، مجدد دبیرکل سازمان جهانی بهداشت به همراه کارشناس عالی خود در برنامه زنده اینستاگرامی که سه شنبه 5 فروردین ماه برگزار گردید و همچنین در نشست مطبوعاتی بامداد 9 فروردین خود، انتقال این ویروس به وسیله هوا را مردود اعلام نمود. پزشکان متخصص مورد اشاره در خبر مذکور چه افرادی هستند و چگونه از طرف سازمان جهانی بهداشت مطلبی عکس آنچه خود سازمان منتشر نموده را بیان می نمایند؟

اساتید دانشگاه های علوم پزشکی در این نامه ادامه دادند: به دلیل حساسیت بالای این موضوع، همکاران ما در مرکز تحقیقات آلودگی هوای پژوهشکده محیط زیست، گروه مهندسی بهداشت محیط و گروه ویروس شناسی دانشکده بهداشت (مرجع رسمی تایید موارد مثبت آلودگی به ویروس) دانشگاه علوم پزشکی تهران که همگی در بالاترین سطح علمی کشور هستند، طی یک مطالعه تحقیقاتی مصوب دانشگاه علوم پزشکی تهران، نمونه های متعددی از هوای اتاق های محل بستری بیماران مبتلا به کووید 19 گرفته اند. نتایج این مطالعه که نشان دهنده منفی بودن همه نمونه هاست، برای انتشار به یکی از معتبرترین مجلات علمی بهداشتی جهان ارسال شده و می تواند به عنوان مدعای دیگری دال بر رد انتقال هوابرد ویروس باشد.

در این نامه آمده است: در همان خبر شبکه CNBC به نقل از دکتر Maria Van Kerkhove رییس اداره بیماری های نوپدید و مشترک انسان و دام سازمان جهانی بهداشت ذکر شده کادر درمانی حین انجام فرآیندهایی که فراوری ذرات معلق (آئروسل) می نمایند، به دلیل این که ممکن است این ذرات مدت کمی طولانی تری در هوا باقی بمانند، اهمیت دارد حین انجام این فرآیندها احتیاط بیشتری به خرج دهند. منظور از این احتیاط اضافه که در راهنمای منتشر شده در تاریخ 27 فوریه این سازمان هم قید شده، آن است که این دسته از پرسنل باید از ماسک های N95 استفاده نمایند، در حالی که سایر کادر درمانی اگر از همان ماسک های معمولی (جراحی) استفاده نمایند کافی خواهد بود. این راهنما که در تاریخ 19 مارس و پس از انتشار گزارش های پراکنده دال بر احتمال ضعیف وجود ویروس در هوا منتشر شده، همان توصیه ها را بدون هیچگونه کم و کاستی تکرار نموده است.

اساتید دانشگاه های علوم پزشکی در این نامه نوشتند: نتیجه هیچ تحقیقی تا زمانی که توسط متخصصان مستقل مربوطه توسط نهادهایی مثل سازمان جهانی بهداشت که بالاترین نهاد مستقل علمی بهداشتی است مورد ارزیابی و جمع بندی قرار نگیرد، نمی تواند به عنوان سندی برای استفاده توسط عموم و حتی متخصصان مورد استناد قرار گیرد.

این نامه ادامه می دهد: مرکز مدیریت بیماری های آمریکا نیز طی منابع متعددی موضوع هوابرد بودن انتقال این ویروس را منتفی دانسته است.

این نامه توسط نعمت الله جعفرزاده حقیقی استاد مهندسی بهداشت محیط دانشگاه جندی شاپور اهوا ز، محمدصادق حسنوند دانشیار مهندسی بهداشت محیط، پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، حجت زراعتی استاد آمار حیاتی، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهرا ن، خسرو صادق نیت استاد گروه طب کار و رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اکبر فتوحی استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی، علی رضا مصداقی نیا استاد مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس انجمن علمی بهداشت محیط ایرا ن، سحرناز نجات استاد و مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهرا ن، کاظم ندافی استاد مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهرا ن، کامران یزدانی دانشیار اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسعود یونسیان استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران امضا شده است.

به گزارش خبرنگاران، کیانوش جهانپور سخنگوی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا نیز امروز در همین رابطه گفت: شایعه ها یا مطالب غیرعلمی در بعضی واحدهای خبری صداوسیما مبنی بر انتقال بیماری به وسیله هوا و ضرورت استفاده از ماسک توسط عموم مطرح شده، اما بر اساس پروتکل های بین المللی و اطلاعات علمی، ماسک هیچ کمکی به پیشگیری از انتقال این ویروس برای جمعیت عادی نخواهد کرد. هموطنان ما در این خصوص نگران نباشند. رعایت نکات بهداشتی که به وسیله رسانه ها اعلام شده برای پیشگیری موثر است.

تا به امروز 35408 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و 2517 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت نموده و 11 هزار و 679 نفر نیز بهبود یافته اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 27072

به "خبرنگاران اساتید دانشگاه های علوم پزشکی: ویروس کرونا در هوا باقی نمی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اساتید دانشگاه های علوم پزشکی: ویروس کرونا در هوا باقی نمی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید