خبرنگاران اعمال محدودیت استقرار صنایع در 30 کیلومتری شهرها ضروری است

به گزارش مجله کامپیوتر، مشهد- خبرنگاران- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: اعمال محدودیت و ممنوعیت استقرار صنایع در 30 کیلومتری شهرها ضروری است.

خبرنگاران اعمال محدودیت استقرار صنایع در 30 کیلومتری شهرها ضروری است

تورج همتی دوشنبه شب در نشست تخصصی کمیته فنی پسماند استان که به صورت مجازی برگزار گشت اضافه کرد: مدیریت استقرار صنعت و ساماندهی بارگذاری های صنعتی و فعالیت مشروط صنایعی که پیگیر دریافت مجوز هستند، رعایت موکد الزامات زیست محیطی از سوی آنها و نیز همکاری و همراهی ارگانهای متولی از جمله راهکارهای موثر در کاهش آلودگی های محیط زیستی بوده و تحقق این مهم نیازمند مشارکت مردم و مسوولان منطقه است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه بیش از 50 درصد فعالیت های صنعتی در شعاع 30 کیلومتری شهر مشهد تمرکز دارد، استقرار صنایع جدید به جز شرکتهای دانش بنیان را در این محدوده برنمی تابیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: احداث شهرک تخصصی پسماند در شعاع مجاز استقرار صنعت برنامه ریزی شده که به معنای کاهش بارگذاری صنعتی است و چون محل منتخب از سوی مشاور بلامعارض ترین نقطه استان است، بسیاری از مسائل حوزه پسماند را رفع خواهد کرد.

وی اضافه کرد: تمامی دغدغه های زیست محیطی در این خصوص با حساسیت و جدیت مورد نظر خواهد بود و استانداردهای زیست محیطی از سوی کارشناسان نظارت و پایش به دقت بررسی خواهد شد.

همتی ادامه داد: برای توسعه آینده صنعت در استان برنامه و چشم انداز پایدار تعریف کرده ایم و اهداف بلند مدت زیست محیطی را با جدیت پیگیری می کنیم.

وی گفت: تاخیر در اعلام فراخوان شروط و چارچوب اجرای زباله سوز و لندفیل از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای سرمایه گذاران، توجیه پذیر نیست و لازم است این موضوع با توجه به سپری شدن یک ماه از آخرین نشست کارگروه مدیریت پسماند به صورت انتشار فراخوان برای متقاضیان استقرار واحدهای پسماندهای صنعتی و ویژه هر چه سریعتر انجام شود.

دبیرکارگروه مدیریت پسماند استان به چهار محور اصلی در فراخوان جذب سرمایه گذار در حوزه پسماند در منطقه کویر بجستان اشاره کرد و اضافه کرد: استقرار شهرک صنعتی پسماند، ایجاد سامانه لندفیل صنعتی و ویژه، نصب و راه اندازی سیستم زباله سوز صنعتی و استقرار فعالیت های صنعتی در حوزه مرتبط با پسماند در فراخوانهای جداگانه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: صلاحیت فنی، اقتصادی، تجربی و زیست محیطی سرمایه گذاران متقاضی در این خصوص از سوی کمیته ارزیابی با عضویت دفتر فنی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، دفتر جذب سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و سازمان صنعت، معدن و تجارت، بررسی شده و پس از طرح موضوع و تایید کارگروه زیربنایی استانداری، متقاضی سرمایه گذاری می تواند از طرح پیشنهادی خود در کارگروه مدیریت پسماند استان به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری دفاع کند.

همتی همچنین با اشاره به پیامدهای موثر این طرح در آمایش سرزمین گفت: شهرک صنعتی شماره پنج در شرق مشهد نیز که مجوز آن در دست پیگیری است، گام دیگری برای کاهش بارگذاری صنعتی در بافت شهری است و کاهش آلودگی های این کلانشهر را به دنبال خواهد داشت.

هم اکنون بیش از 6 هزار واحد صنعتی در خراسان رضوی فعالیت دارند.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: ایرنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 49431

به "خبرنگاران اعمال محدودیت استقرار صنایع در 30 کیلومتری شهرها ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اعمال محدودیت استقرار صنایع در 30 کیلومتری شهرها ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید