خبرنگاران ایجاد کمربند محافظتی در عرصه های طبیعی پرتخریب خراسان شمالی

به گزارش مجله کامپیوتر، بجنورد- خبرنگاران- رییس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: 34 کیلومتر کمربند محافظتی بین اراضی ملی و مستثنیات استان، در پلاک هایی که تخریب و تصرف منابع طبیعی در آن زیاد است، ایجاد شد.

خبرنگاران ایجاد کمربند محافظتی در عرصه های طبیعی پرتخریب خراسان شمالی

حسن ایزانلو، سه شنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت: این اقدام در راستای حفاظت از منابع طبیعی در برابر تجاوز، تخریب و تصرف سودجویان و عمدتا در شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و بجنورد اجرا شده است.

وی از انعقاد 51 قرارداد مشارکتی بهره برداری در سطح 16 هزار و 717 هکتار از منابع طبیعی استان خبر داد و گفت: احیای 2.5 هکتار از عرصه های معدنی استان نیز که تخریب شده بود، از سال گذشته آغاز شده و این برنامه امسال نیز ادامه خواهد داشت.

وی از صدور 53 مجوز در سال گذشته در قالب طرح های عمومی و دولتی برای افراد حقیقی و دستگاه های دولتی نیز خبر داد و گفت: این مجوزها برای اقداماتی مانند کشیدن فیبر نوری و یا احداث راه دسترسی صادر شده است.

ایزانلو با بیان اینکه در سال گذشته برای اکتشاف و بهره برداری معادن در وسعت هفت هزار و 476 هکتار اقدام و در این زمینه استعلام انجام شد، گفت: با توجه به قوانین این بخش تنها در هزار و 607 هکتار از این مساحت با اکتشاف و بهره برداری موافقت شد.

وی اضافه کرد: این اداره کل می تواند از محل طرح های عمومی و عمرانی بر اساس بند ب ماده 12 قانون بهبوری عوارض دریافت کند و با توجه به همین امر از این محل 6 میلیارد و 671 میلیون و 988 هزار ریال درآمد وصول شد.

وی از توزیع 351 هزار لیتر سوخت جایگزین سوخت فسیلی در بین 590 خانوار در راستای کاهش بوته کنی و جلوگیری از تخریب مراتع خبر داد و اضافه کرد: به منظور تامین انرژی پاک، 51 دستگاه آبگرمن خورشیدی نیز بین این خانواده ها توزیع شد.

ایزانلو گفت: 350 هزار هکتار از منابع طبیعی خراسان شمالی نیز سال قبل و امسال در زمینه آفات و بیماری ها پایش شد و خوشبختانه بیماری و آفت حادی در آن شناسایی نشد.

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی 2 میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار و 636 هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: ایرنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 31577

به "خبرنگاران ایجاد کمربند محافظتی در عرصه های طبیعی پرتخریب خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایجاد کمربند محافظتی در عرصه های طبیعی پرتخریب خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید