خبرنگاران هر خانه، یک پایگاه سلامت سبک زندگی افراد را تغییر می دهد

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران - خبرنگاران - مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معتقد است که طرح هر خانه، یک پایگاه سلامت علاوه بر افزایش سطح آگاهی و سواد سلامت جامعه، می تواند تغییر معناداری در سبک زندگی افراد هم ایجاد کند.

خبرنگاران هر خانه، یک پایگاه سلامت سبک زندگی افراد را تغییر می دهد

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

افشین راسخ روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت مجله کامپیوتر درباره طرح هر خانه، یک پایگاه سلامت اعلام کرد: به یاری این طرح می توان به وسیله افزایش مطلعی و سواد سلامت جامعه، تغییر معناداری در سبک زندگی افراد ایجاد کرد و به نتایج مطلوبی رسید.

وی ادامه داد: یکی از ابزارهای مهم در حوزه پیشگیری، افزایش مطلعی و آموزش مردم است. زیرا اگر مردم مطلع شوند، خود می توانند در درجاتی از خود مراقبت نمایند. باید این کار را در موقعیت های مختلف انجام دهیم. البته این مطلعی در زمینه های مختلف متفاوت است. به طور مثال در بعضی موارد، به محض مطلعی، افراد به نتیجه می رسند، اما در خصوص بعضی مسائل، احتیاج به تغییر نگرش وجود دارد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: ممکن است افراد وقتی متوجه می شوند فشار خون دارند، بلافاصله برای درمان مراجعه ننمایند، اما اگر کسی متوجه گردد به ایدز مبتلاست، بلافاصله برای درمان مراجعه می نماید. البته این موضوع درباره دیابت بهتر است و وقتی افراد متوجه می شوند که به دیابت مبتلا هستند، برای درمان مراجعه می نمایند.

راسخ اضافه کرد: در نتیجه با افزایش مطلعی، نمی توان صد در صد اطمینان داشت که افراد برای مراقبت یا درمان مراجعه می نمایند و در سطوح مختلف، تفاوت دارد. با این حال، آموزش یکی از کم هزینه ترین ابزارهای پیشگیری در نظام سلامت است.

وی اعلام کرد: طرح هر خانه، یک پایگاه سلامت می تواند سواد سلامت جامعه را از حداقل ها بالاتر ببرد. وقتی یک سانتی متر از آب دریا بالا می آید، با توجه به این که دو سوم زمین را دریا پوشانده است، اتفاق بسیار مهمی رخ می دهد. یعنی اگر سواد سلامت مردم، حتی به اندازه بسیار کمی بالا برود، با توجه به گسترده بودن جامعه، اتفاق خوبی می افتد.

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت پیش از این درباره اهمیت بیماری های غیرواگیر گفته بود: بیماری های غیرواگیر در حال حاضر مهم ترین عامل تهدیدنماینده سلامت انسان است و رویکرد وزارت بهداشت در دوره جدید بیشتر بر پیشگیری متمرکز شده و این در حالی است که مجبوریم بر بیماری های غیرواگیر تمرکز کنیم، زیرا 82 درصد مرگ ها در کشور به علت این بیماری ها اتفاق می افتد.

طرح هر خانه، یک پایگاه سلامت روز 12 خرداد 99 به صورت کشوری شروع شد. سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم اجرای کشوری این طرح گفت: طرح هر خانه، یک پایگاه سلامت با همکاری 20 میلیون سفیر سلامت در خانواده ها یک الگوی پیروز جهانی می گردد. قرار بود این طرح از 12 اسفند 98 در کل کشور اجرا گردد، اما ناگهان با طوفان کرونا روبرو شدیم و با تاخیر در 12 خرداد 99 این طرح در کل کشور اجرایی شد و قرار است 20 میلیون نفر در خانه های مردم به عنوان سفیران سلامت به عنوان حلقه اول خدمات سلامت کشور آموزش ببینند و با سیستم سلامت کشور مرتبط شوند. این افراد عاشق ترین و دلسوزترین افراد خانواده ها و با سوادترین فرد هر خانواده هستند و بیشتر از بین بانوان و زنان خانواده ها انتخاب می گردد.

وزیر بهداشت گفت: با همکاری مردم موج اول کرونا را تا حدی مهار کردیم و اکنون با اجرای طرح هر خانه، یک پایگاه سلامت اگر در پاییز با موج دوم این بیماری همزمان با آنفلوانزا را داشته باشیم با همکاری 20 میلیون سفیر سلامت حتما مدیریت بهتری خواهیم داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مرداد 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 32346

به "خبرنگاران هر خانه، یک پایگاه سلامت سبک زندگی افراد را تغییر می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هر خانه، یک پایگاه سلامت سبک زندگی افراد را تغییر می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید