خراسان جنوبی برای توسعه روابط تجاری با افغانستان آمادگی دارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل زا روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمد صادق معتمدیان عصر شنبه در دیدار با خانم کامله صدیقی در محل وزارت صنعت و تجارت افغانستان، در خصوص همکاری های دوجانبه و تثبیت و گسترش مرزهای رسمی با این کشور گفت و گو کرد.

خراسان جنوبی برای توسعه روابط تجاری با افغانستان آمادگی دارد

وی با اشاره به ظرفیت های خراسان جنوبی در حوزه های تجاری، معادن غنی و ظرفیت های ترانزیتی و زیرساخت های موجود در مناطق مشترک مرزی بر لزوم بهره گیری از این ظرفیت ها تاکید نمود.

استاندار خراسان جنوبی از آمادگی مقامات استان و فعالان بخش خصوصی برای فراهم کردن بستر لازم برای توسعه تجارت فی مابین اطلاع داد و گفت: ایجاد شرکت های مشترک فرآوری و صادرات، واردات برخی کالاهای افغانستان به ایران یا ترانزیت با هدف صادرات به کشورهای ثالث می تواند نقش مهمی در توسعه روابط دوجانبه داشته باشد.

کامله صدیقی نیز بر خواست طرف کشور افغانستان برای توازن تجارت و توسعه آن تاکید و آمادگی طرف افغان برای همکاری نزدیک در جهت تحقق برنامه های پیش بینی و تفاهم شده را بیان کرد.

سید یحیی اخلاقی رییس ترانزیت و تسهیلات تجاری وزارت صنعت و تجارت افغانستان هم در این دیدار به مسائل موجود از جمله حمل بار مازاد توسط خودروهای باربری، ترانزیت و درخواست اعطای تسهیلات در این بخش و پذیرش اسناد مراجع افغان از جمله گواهی های صادره نظیر گواهی بیمه، رانندگی و نظایر آن اشاره نمود.

استاندار خراسان جنوبی در این دیدار با دعوت از هیات منتخب از وزارت صنعت و تجارت افغانستان و دیگر مراجع برای سفر به ایران و آنالیز مسائل و یافتن راه های برطرف موانع و توسعه همکاری با استان خراسان جنوبی، به منظور بازدید از ظرفیت های مرزی، بازارچه ها و منطقه ویژه اقتصادی دعوت کرد.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان نیز ضمن استقبال از این دعوت، دستورات لازم در خصوص طرح های عملیاتی برای توسعه روابط که قابلیت اجرا و عینیت کمی داشته باشد، را صادر کرد.

در این دیدار سید سعید حسینی معاون سفیر و محمدرضا کریم زاده رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران و میرسعید سعیدی رییس عمومی تجارت بین المللی وزارت صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان نیز حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 3602

به "خراسان جنوبی برای توسعه روابط تجاری با افغانستان آمادگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خراسان جنوبی برای توسعه روابط تجاری با افغانستان آمادگی دارد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید