دولت وفاق ملی: دخالت های امارات؛ عامل بحران در لیبی

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر کشور دولت وفاق ملی (غرب لیبی) به اظهارات مقام اماراتی درباره تحولات لیبی واکنش داد و دخالت های امارات را عامل ایجاد بحران در کشورش دانست.

دولت وفاق ملی: دخالت های امارات؛ عامل بحران در لیبی

به گزارش گروه بین الملل مجله کامپیوتر، فتحی باشاغا وزیر کشور دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج دخالت های امارات و حمایت های تسلیحاتی آن از شبه نظامیان را عامل بروز بحران در لیبی برشمرد.

باشاغا در حساب توئیتری خود نوشت که اگر دخالت های امارات در امور داخلی لیبی نبود، بحران در این کشور به وجود نمی آمد.

او در پاسخ به توئیت انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات نوشت: اگر دخالت های پلید شما در امور داخلی لیبی، حمایت از کودتاگران، ارسال سلاح به آن ها، خرید خواسته هایتان با پول های فساد و تحریک به خشونت با استفاده از رسانه های گمراه کننده شما نبود، بحران در لیبی به وجود نمی آمد.

وی اضافه کرد که سلاح های شما که از مزدورانتان به جای مانده است، شاهدی بر بدرفتاری های شما و سندی برای تعقیب شماست.

انور قرقاش در حساب توئیتری خود نوشته بود که بحران لیبی از حدود 10 سال قبل همچنان ادامه دارد و تا زمانیکه طرف های درگیر به دنبال تحقق دستآورد های تاکتیکی کوچک و به دنبال سراب پیروزی موقت هستند، مردم لیبی هرگز فرصت زندگی در کشور امن و شکوفا را پیدا نخواهند کرد؛ هیچ جایگزینی برای فرایند سیاسی جهت برقراری ثبات دائم نیست.

این اظهارات مقام اماراتی در حالی است که دو روز پیش نیرو های دولت وفاق ملی با پیشروی گسترده خود پیروز شدند پایگاه هوایی الوطیه را از نیرو های حفتر پس بگیرند و به این ترتیب نیرو های حفتر تنها فرودگاه خود در نزدیکی طرابلس را از دست دادند.

از زمان سرنگونی حکومت معمر قذافی رهبر سابق لیبی در سال 2011، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب کشور) که در سطح دنیا به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان ارتش ملی لیبی را حمایت می نماید.

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین 1398 با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را شروع کرد، اما با مقاومت شدید نیرو های دولت السراج و شبه نظامیان متحد با آن روبرو شده و تا به امروز پیروز نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیرو های دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مرداد 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 32219

به "دولت وفاق ملی: دخالت های امارات؛ عامل بحران در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت وفاق ملی: دخالت های امارات؛ عامل بحران در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید