دولت کانادا عذرخواهی رسمی کند

به گزارش مجله کامپیوتر، متن این بیانیه به توضیح زیر است: با گذشت بیش از سه قرن از زاده شدن ایده دولت مدرن و پذیرفتن این اصل در حقوق بین الملل که دولتها دارای صلاحیت های انحصاری داخلی و حاکمیت برابرند و تمام دول دنیا از حق حاکمیت برخوردارند، اقدام دولت کانادا در محاکمه دولت ایران در محاکم خود به بهانه نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم و مصادره و فروش اموال ایران در این کشور، از هر نظر به مثابه به سخره دریافت اصول مسلم حقوق بین الملل و حق حاکمیت دولت ها است.

دولت کانادا عذرخواهی رسمی کند

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

اقدام اخیر دولت کانادا به بهانه حمایت از قربانیان ادعایی تروریسم در سراسر دنیا و فروش بخشی از اموال مصادره شده ایران در این کشور از هر نظر مغایر با اصول حقوق بین الملل می باشد. اقدام کانادا که مستند به قانون عدالت برای قربانیان تروریسم مصوب سال 2012 این کشور بوده به شهروندان این کشور اجازه می دهد خواهان مصادره و فروش اموال ایران جهت پرداخت غرامت به قربانیان به اصطلاح تروریسم شوند. اقدام کانادا در مصادره و فروش اموال ایران برخلاف اصول مسلم حقوق بین الملل و اصل حاکمیت دولت ها است.

مبنای این اقدام در نقضاصل مصونیت اقامه دعوی علیه دولت ها مبارزه با تروریسم و حقوق بشر است، به این صورت که ادعا می گردد که حاکمیت و استقلال کشورها در برابر حقوق بشر قابل استناد نیست و دولت ها می توانند با استناد به حقوق بشر استقلال و حاکمیت یک کشور را نادیده بگیرند و با همین دید است که قانون عدالت برای قربانیان تروریسم در کانادا مصوب شده است.

کانادا که همیشه تلاش کرده در مجامع بین المللی، جمهوری اسلامی ایران را به بهانه نقض حقوق بشر تحت فشار قرار دهد در شرایطی اقدام به فروش اموال ایران کرده که خود دستی خون آلود در نقض حقوق بومیان این سرزمین دارد و باید جوابگوی جنایات خود باشد. با مقایسه این رفتارهای متناقض در خصوص حقوق بشر توسط نهادهای بین المللی و کشورهای غربی همچون کانادا که حتی مسلمات حقوق بین الملل و حقوق بشر نیز در رفتارهای آنان محلی از اعراب ندارد و با توجه به اینکه حتی این کشورها ایده حقوق بشر را در عرصه تئوری و داخل نظام های حقوقی خودشان نیز بی معنا و مهمل می دانند باید به این امر اذعان کرد که از هر طریق چه در عرصه نظر و چه در عرصه عمل به مفهومی به نام حقوق بشر نگاه کنیم دلایل محکمی برای اثبات این ادعا وجود دارد که مفهومی به نام حقوق بشر و مبارزه با تروریسم چیزی جز ابزاری جدید برای پیشبرد سیاست های کشورهای سلطه گر نیست.

معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری ضمن محکومیت این اقدام ضد حقوق بشری و خلاف حقوق بین الملل دولت کانادا، درخواست استرداد فوری اموال ایران و عذرخواهی رسمی دولت کانادا را دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 30 تیر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 12226

به "دولت کانادا عذرخواهی رسمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت کانادا عذرخواهی رسمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید