دکتر مردانی: 18 میلیون ایرانی کرونا گرفته اند

به گزارش مجله کامپیوتر، عضو کمیته کشوری کرونا درباره تاثیر همه گیری بیماری آنفلوانزا در فصل پاییز بر تشدید اپیدمی کرونا، گفت: تنها راه حل قطع زنجیره انتقال کرونا، رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری هاست و به همین دلیل برای پیشگیری از بروز فاجعه در فصول سرد سال، باید نسبت به واکسیناسیون افراد در معرض خطر و آسیب پذیر برنامه ریزی کنیم.

دکتر مردانی: 18 میلیون ایرانی کرونا گرفته اند

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود مردانی با اشاره به احتمال شیوع شدیدتر کرونا در فصل پاییز و تبعات همزمانی آن با آنفلوانزای فصلی، اظهار کرد: بروز موارد آنفلوانزا همه ساله در شروع فصل سرد سال اجتناب ناپذیر بوده، ولی پاییز سال جاری با سایر پاییز ها تفاوت عمده ای دارد، چراکه تمام جهان درگیر بیماری نوپدید کووید 19 است.

وی با بیان اینکه هنوز برای کرونا درمان استاندارد و واکسن پیشگیری قابل توجهی فراوری نشده است، بیان کرد: تنها باید با رعایت مسایل بهداشت فردی و اجتماعی، اصول فاصله گذاری و استفاده از ماسک و شست وشوی دست نسبت به مقابله با کرونا و قطع زنجیره انتقال آن اقدام کنیم.

راه چاره هایی برای پیشگیری از بروز بحران جدید در پاییز

عضو کمیته کشوری کرونا با اشاره به راه چاره هایی برای پیشگیری از بروز چالش و بحران جدید در فصل پاییز، اظهار کرد: اگر می خواهیم در پاییز دچار گرفتاری بیشتری نشویم باید از همین الان نسبت به واکسیناسیون آنفلوانزا برای افراد در معرض خطر یعنی افراد بالای 60 سال، بیماران قلبی و عروقی، بیماران ریوی، سرطان ها، دیابتی ها، پیوندی ها، افراد مبتلا به HIV مثبت، پرسنل پزشکی، زنان باردار، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، بیمارانی که شیمی درمانی و یا رادیوتراپی نموده اند، برنامه ریزی و اقدام کنیم. با این کار می توانیم از بروز چالش عظیم تر و پیشگیری از ابتلای همزمان افراد آسیب پذیر به دو بیماری اپیدمیک پیشگیری کنیم.

این متخصص عفونی با اشاره به بعضی سیاست های کلان برای پیشگیری از بروز مشکل در فصل پاییز، گفت: به شورای عالی بیمه پیشنهاد شده که حداقل تمام بیمه شدگان تامین اجتماعی و خدمات درمانی سالی یک بار تحت پوشش بیمه ای واکسن آنفلوانزا با تعرفه بیمه و فرانشیز پایین قرار گیرند تا از این طریق سطح گسترده تری از افراد در معرض خطر واکسیناسیون شوند. از این طریق علاوه بر ایجاد ایمنی در افراد آسیب پذیر، درصد اشغال تخت های بیمارستانی و مصرف دارو های بی مورد کاهش پیدا می نماید که از نظر مالی صرفه جویی عظیمی محسوب می گردد.

چه افرادی باید تست کرونا بدهند؟

مردانی در بخش دیگر این مصاحبه در پاسخ به این سوال که چه افرادی باید نسبت به انجام تست تشخیص کووید 19 اقدام نمایند، گفت: تمام افراد علامت دار، کلیه پرسنل پزشکی در معرض بیماران مبتلا به کرونا و کلیه افرادی که با مبتلایان به هر نحوی تماس داشته اند باید نسبت به انجام تست های تشخیصی اقدام نمایند.

درصد صحت انواع تست های کرونا

این فوق تخصص عفونی با اشاره به انواع تست های استاندارد تشخیص کووید 19، بیان کرد: در این رابطه 2 دسته آزمایش عمده وجود دارد؛ آزمایش اول آزمایش مولکولی است که نمونه آن معمولا از مخاط حلق یا مخاط بینی گرفته می گردد و بسته به اینکه از کدام نقطه گرفته گردد درصد درستی و صحت آن متفاوت است. اگر از بینی و حلق گرفته گردد تا 64 درصد تایید شده، ولی اگر تنها از حلق و یا تنها از بینی گرفته گردد بین 30 تا 34 درصد تایید شده است. اگر برای تشخیص بیماری از روش برونکوسکوپی استفاده گردد میزان قطعیت آن بین 80 تا 90 درصد خواهد بود.

وی تست سرولوژی یا تست آنتی بادی را دومین تست در رابطه با تشخیص کووید 19 بیان کرد و گفت: با استقرار ویروس در بدن، فرایند فراوری آنتی بادی شروع می گردد و بالا رفتن میزان آنتی بادی IgG نشان دهنده افزایش ایمنی بدن نسبت به آن است، ولی هنوز به صورت قطعی تعیین نیست که با افزایش آنتی بادی IgG، این ایمنی تا چه زمانی خواهد بود.

تست سرولوژی روش خوبی برای ابتلا یا عدم ابتلا نیست

وی با بیان اینکه تست های سرولوژی روش خوبی برای تعیین شدن ابتلا یا عدم ابتلا محسوب نمی گردد، ادامه داد: تست های سرولوژی تنها برای مقاصد اپیدمیولوژیک بیماری کرونا استفاده می شوند و برای تشخیص بیماری موثر نخواهد بود.

18 میلیون ایرانی کرونا گرفته اند

وی با اشاره به اهداف اپیدمیولوژیک تست های سرولوژی گفت: برای آگاهی از درصد ابتلای افراد یک منطقه به کرونا، از این تست استفاده می گردد که به همین دلیل در ایران نیز این تست به صورت رندوم اجرا شده و متوجه شدیم که تا الان 18 میلیون ایرانی یعنی حدود 20 درصد جمعیت کشور به این بیماری مبتلا شده اند.

این فوق تخصص عفونی با بیان اینکه تست های سرولوژی برای تشخیص بیماری استاندارد نیست، گفت: مشکل این تست ها این است که اگر Igg فرد مثبت گردد، دچار تصور کاذب ایمنی در برابر بیماری می گردد و پس از آن بدون رعایت اصول بهداشتی و یا پوشیدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به مسافرت رفته و یا در اجتماعات شرکت می نماید که اقدام درستی نیست.

آنتی بادی کرونا پس از 6 ماه از بین می رود

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مقالات منتشر شده در این رابطه، اظهار کرد: نتایج این مقاله نشان داده که میزان آنتی بادی Igg بهبودیافتگان بعد از 3 ماه کاهش پیدا می نماید و بعد از 6 ماه مجددا از بین رفته و ایمنی بدن نسبت به کرونا قطع می گردد. ولی این مساله که بعد از نابودی آنتی بادی آیا فرد همچنان ایمن می ماند یا نه هنوز تعیین نیست.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 35687

به "دکتر مردانی: 18 میلیون ایرانی کرونا گرفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکتر مردانی: 18 میلیون ایرانی کرونا گرفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید