ریزذرات بزاقی چقدر در شیوع کرونا خطرناکند؟

به گزارش مجله کامپیوتر، ویروس کرونا می تواند مدت ها در هوا معلق بماند و همراه با ریزذرات بزاقی هنگام صحبت کردن منتشر شود.

ریزذرات بزاقی چقدر در شیوع کرونا خطرناکند؟

به گزارش دویچه وله، متخصصان آلمانی به همین خاطر توصیه می کنند که هوای محیط های بسته را از طریق بازکردن در و پنجره ها مرتب تهویه کنید. صورت خود را با ماسک بپوشانید، از دیگران فاصله بگیرد و دست هایتان را مرتب بشویید تا خطر ابتلا به ویروس کرونا را برای خود و اطرافیانتان کاهش دهید.

مهمترین راه انتقال ویروس کرونا ارتباط مستقیم با فردی است که در اثر آلودگی به کرونا به بیماری کووید 19 مبتلا شده است. ویروس تکثیر شده در بدن بیمار همراه سرفه یا عطسه او به دیگران منتقل می شود.

ویروس کرونا اما برای انتشار خود راه دیگری هم دارد: شناور ماندن در ریزذرات بزاقی.

بر خلاف ذرات بزرگتر، مانند قطرات عطسه یا سرفه فرد بیمار که به دلیل سنگینی وزن این قطرات سریع روی زمین می افتند، ریزذرات بزاقی می توانند مدتی طولانی در هوا معلق بمانند.

ویروس کرونا نخستین ویروس عفونی نیست که از این طریق منتقل می شود. ویروس بیماری هایی مانند سل یا سرخک هم تا حدی از طریق این ریزذرات بزاقی منتقل می شوند.

در نتیجه برای آلوده شدن به ویروس بیماری زا، تماس مستقیم و نزدیک با شخص بیمار لازم نیست و فقط کافی است دقایقی در هوای آلوده به ویروس نفس بکشیم تا ویروس وارد دستگاه تنفسی ما شود.

مطالعات چند گروه تحقیقاتی بین المللی ثابت کرده که ویروس کرونا در ریزذرات بزاقی افرادی که پس از آلودگی به ویروس، حتی اگر نشانه ای از بیماری هم بروز ندهند، باز هم در هوا منتشر می شود. این ذرات هنگام صحبت کردن −به خصوص با صدای بلند− به بیرون پرتاب می شوند.

آنچه هنوز مشخص نیست قدرت بیماری زایی این ریزذرات است. محققان نمی دانند این ریزذرات تا چه مدت مسری و خطرناک هستند.

ویروس ها پس از خروج از بدن فرد آلوده نیازمند فرد دیگری هستند و هر چه بیشتر در فضای خارج از بدن باشند ضعیف تر می شوند.

موسسه روبرت کخ آلمان می گوید ویروس کرونا از طریق این ریزذرات بزاقی در هوا منتشر می شود اما سخت است که بگوییم تا چه مدت بیماری زا می ماند. این موسسه تأکید دارد که مهمترین راستا انتقال ویروس ارتباط مستقیم با عفونت قطره ای است. یعنی ارتباط با قطرات سرفه یا عطسه فردی که پس از آلودگی ویروسی به بیماری کووید 19 مبتلا شده است.

پیتر والگر، از انجمن بهداشت بیمارستانی در آلمان می گوید: برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا خودداری از ارتباط با فرد بیمار و قطرات عفونی معمولأ توصیه می شود.

بازکردن در و پنجره ها برای تهویه منظم محل زندگی از آلودگی احتمالی از طریق ویروس شناور در ریزذرات بزاقی معلق در هوا جلوگیری می کند. این روش برای جلوگیری از تجمع ریزذرات بزاقی در محیط های عمومی هم مؤثر است.

پیتر والگر می گوید: در شرایطی که امکان تهویه هوای داخل با هوای تازه خارج وجود ندارد، خطر ابتلا به ویروس از طریق ریزذرات بزاقی وجود دارد.

در فضای باز اما احتمال ابتلا به ویروس کرونا از طریق این ریزذرات بسیار کم است. ریزذرات بزاقی بسیار سبک هستند با وزش یک نسیم ملایم، در هوا پراکنده می شود. در نتیجه شمار ویروس های معلق در هوا در یک نقطه بسیار کمتر می شود.

کریستین دروستن، پروفسور ویروس شناسی بیمارستان شریته آلمان نیز معتقد است بالکن یا فضای بیرونی رستوران ها را می توان در شمار مکان های تقریبأ امن از نظر آلودگی به ریزذرات بزاقی به شمار آورد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: فرارو
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 41001

به "ریزذرات بزاقی چقدر در شیوع کرونا خطرناکند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزذرات بزاقی چقدر در شیوع کرونا خطرناکند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید