سوءاستفاده از کرونا برای صدور ویزا طلایی ممنوع

به گزارش مجله کامپیوتر، کمیته آزادی های مدنی، عدالت و امور داخلی کمیسیون اتحادیه اروپا به سه کشور عضو اتحادیه شامل بلغارستان، قبرس و مالت هشدار داد تا در شرایط همه گیری کرونا از اجرای طرح ویزا (ویزای) طلایی یا شهروندی با سرمایه گذاری سوء استفاده نکنند.

سوءاستفاده از کرونا برای صدور ویزا طلایی ممنوع

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، دیدیه رایندرز کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا در جریان یک نشست مجازی با اعلام اینکه این سه کشور نیاز به نهایی کردن برنامه ویزا طلایی دارند، گفت: تابعیت اتحادیه اروپا مجموعه ای از حقوق مشترک است که همه کشورهای عضو آن را ضمن حفظ همبستگی با یکدیگر ارائه می دهند.

وی افزود: کشورهای عضو اتحادیه با هم شرایطی را ایجاد می کنند که افراد بتوانند از شهروندی اتحادیه اروپا برخوردار شوند. کمیسیون با این حال با نظارت نزدیک بر تحولات در سه کشور عضو،بار دیگر تأکید می کند که این بحران [همه گیری کووید 19] و تأثیر آن نباید به عنوان دلیلی برای عملیاتی کردن طرح های پرخطر شهروندی اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: بیم آن دارد که با چنین رویه ای، این طرح ها بر سایر موارد سرمایه گذاری تأثیر منفی داشته باشد در حالی که چنین طرحی برای بهبود مالی کشورهای عضو و اتحادیه اروپا به طور کلی دارای اهمیت است.

رایندرز همچنین افزود: با آنکه موضوع ویزا طلایی در سطح ملی کشورهای اتحادیه مطرح و اعمال می شود، اما سوءاستفاده از آن پیامدهای جدی از جمله پولشویی و خطر فساد را برای کل اتحادیه اروپا در بر دارد.

به گفته این مسئول ارشد اروپایی، کمیسیون اروپا اکنون در حال مذاکره با این سه کشور برای ارزیابی پیشرفت احتمالی این برنامه هاست.

براساس گزارش سازمان مردم نهاد دیده بان طلایی، چند کشور اتحادیه اروپا شرایط مالکیت های سودآور را به صورت مناسب ثبت نکرده اند. معمولا هدف از ثبت این موارد، مهار پولشویی و سایر تراکنش های مالی غیرقانونی است.

گزارش دیده بان طلایی که در اوایل ماه جاری میلادی منتشر شد نشان می دهد که همین کشورها همچنین دارای آسیب پذیری هستند. آنها با سوءاستفاده از برنامه های ویزا طلایی، فعالیت های پولشویی را در تعامل با کشورهای فاسد در سطح بین المللی آسان تر می کنند.

با این همه، این نخستین بار نیست که طرح ویزا طلایی اتحادیه اروپا به دلیل پیوند داشتن با پرونده های فساد و پولشویی مورد انتقاد قرار می گیرد. ماه گذشته مجلس اروپا از آن دسته از کشورهای اتحادیه که برنامه های ویزا و گذرنامه طلایی را اجرا می کنند، خواستار پایان دادن به این برنامه ها شد.

کمیته ویژه جرائم مالی، فرار مالیاتی و اجتناب از مالیات در مجلس اتحادیه اروپا بیش از یک سال روی فعالیت کشورهای عضو اتحادیه در این زمینه تحقیق کرده و اقداماتی را که اتحادیه اروپا برای مقابله با جرایم مالیاتی باید انجام دهد به مسئولان کمیسیون توصیه کرد.

براساس گزارش ارزیابی های شفافیت بین المللی، سازمانی که در زمینه مبارزه با فساد فعالیت دارد، در سال گذشته مالت، قبرس، پرتغال و اسپانیا کشورهایی بودند که بیشتر از همه به دلیل شیوه اجرای طرح ویزا طلایی مورد انتقاد قرار گرفتند.

ویزا طلایی چیست؟

ویزا طلایی یا گذرنامه های طلایی اجازه اقامت یا سند تابعیتی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجازند آن را براساس قوانین داخلی خودشان و در ازای سرمایه گذاری به اتباع غیر اروپایی بدهند و بر دو نوع است: سی بی آی یا برنامه تابعیت با سرمایه گذاری و آربی آی یا برنامه اقامت با سرمایه گذاری.

بر اساس برنامه های تابعیت و اقامت با سرمایه گذاری (سی بی آی و آربی آی)، سرمایه گذاری ها می توانند به صورت فعال باشند؛ مانند تأسیس شرکت با ایجاد شغل، یا غیرفعال مانند تزریق سرمایه مالی به یک شرکت خصوصی بدون هیچگونه تعهدی برای مدیریت روز به روز آن.

ویزا طلایی لزوماً متقاضیان را وادار به زندگی و اقامت اجباری در کشوری که در آن سرمایه گذاری کرده اند، نمی کند اما کشورهای اروپایی مجازند برابر قانون داخلی خود این الزام را برای متقاضیان قائل شوند.

به جز 10 کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، آلمان، مجارستان، لهستان، اسلواکی، اسلوونی و سوئد که برنامه های سرمایه گذاری در ازای اقامت یا شهروندی ندارند، سایر کشورهای عضو در حال حاضر نوعی از طرح اقامت با سرمایه گذاری (آربی آی) را ارائه می دهند.

برای نمونه، چهار کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی بلغارستان، قبرس، مالت و رومانی علاوه بر برنامه های اقامت با سرمایه گذاری (آربی آی) برنامه های تابعیت با سرمایه گذاری (سی بی آی) را نیز پیشنهاد می کنند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 30790

به "سوءاستفاده از کرونا برای صدور ویزا طلایی ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوءاستفاده از کرونا برای صدور ویزا طلایی ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید