صادرات ماسک و دستکش در 80 کشور ممنوع شد

به گزارش مجله کامپیوتر، سازمان جهانی تجارت (WTO) اظهار داشت که80 کشور و قلمرو گمرکی صادرات ماسک صورت، وسایل حفاظتی، دستکش و سایر اقلام را برای جلوگیری از کمبود در زمان شیوع ویروس کرونا ممنوع یا محدود کرده اند.

صادرات ماسک و دستکش در 80 کشور ممنوع شد

به گزارش مجله کامپیوتر، سازمان جهانی تجارت گفت که این محدودیت از سوی 72 عضو این سازمان و هشت کشور غیرعضو وضع شده است اما تنها 13 کشور عضو طبق مقررات این نهاد عمل کرده و به سازمان جهانی تجارت اطلاع داده اند.

عدم شفافیت درباره محدودیتها و ناکامی در همکاری بین المللی ممکن است تلاشها برای کند کردن فرایند شیوع بیماری کووید 19 را آهسته کند. این بیماری تا به امروز دو میلیون و 640 هزار نفر را در جهان مبتلا کرده و جان حدود 185 هزار نفر را گرفته است.

در گزارش سازمان جهانی تجارت آمده: اگرچه معرفی محدودیت صادراتی اقدام قابل درکی است اما عدم همکاری بین المللی در این زمینه ممکن است دسترسی کشورهای متکی به واردات به اقلام بهداشتی ضروری را قطع کند و با مداخله در زنجیره تامین کالاهای پزشکی، چنین اقداماتی مانع واکنش ضروری برای تامین اقلام بهداشتی می شوند.

ممنوعیت صادرات و محدودیتها معمولا در سازمان جهانی تجارت ممنوع هستند اما استثناهایی وجود دارند که اجازه می دهند ممنوعیت موقتی برای جلوگیری از کمبود کالاهای غذایی یا سایر کالاهای ضروری در کشور صادرکننده اعمال شوند.

محدودیت های سفر، جریان تجارت کالاهای ضروری برای مبارزه با کرونا را کند کرده اما محدودیتهای صادراتی، تنظیم تصمیمات خرید و یافتن تامین کنندگان جدید را برای دولتها و شرکت ها سخت کرده است.

سران گروه جی 20 که متشکل از اقتصادهای پیشرفته جهان هستند، ماه گذشته گفتند که هر گونه اقدامی در واکنش به پاندمی کرونا باید هدفمند، مناسب، شفاف و موقتی باشد اما محدودیتهای صادراتی جدید از آن زمان اعمال شده اند.

آمریکا هفته گذشته از چین خواست در مقررات جدید کنترل کیفیت صادرات تجهیزات حفاظتی تجدیدنظر کند زیرا این مقررات مانع فرایند عرضه می شود. فرانسه هم با وجود درخواست مکرر سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای رفع محدودیت ها و مقابله با کمبود دارو در کشورهای دیگر، فهرست داروهایی که با محدودیتهای صادراتی روبروست را گسترش داد.

سازمان جهانی تجارت اعلام کرده که این محدودیتها باعث می شود کشورهای دیگر اقدامات مشابه انجام دهند و میزان عرضه مورد نیاز کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، پیامدهای سیاسی این محدودیتها واکنش جهانی به پاندمی کرونا را تضعیف خواهد کرد و باعث تکرار مکرر شیوع بیماری می شود که روی زندگی همه تاثیر می گذارد و باعث به تاخیر افتادن دریافت کالاهای مورد نیاز می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 خرداد 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 29687

به "صادرات ماسک و دستکش در 80 کشور ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات ماسک و دستکش در 80 کشور ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید