طرح تأمین مسکن کارگران نهایی می گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، نماینده کارگران در شورای عالی کارگفت: ویرایش نهایی طرح تأمین مسکن کارگران در هفته گذشته صورت گرفته است و فکر می کنم در هفته آینده برای امضا اقدام خواهد شد.

طرح تأمین مسکن کارگران نهایی می گردد

به گزارش گروه مالی مجله کامپیوتر، علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره طرح های عملیاتی برای خانه دار شدن کارگران گفت: در راستای جبران قدرت خرید کارگران، بحث تعاونی های مسکن و مصرف کارگری مطرح است. بیش از 30 درصد هزینه های خانوار کارگری صرف هزینه های مسکن می گردد. عملاً تکالیف مغفول مانده ای در زمینه مسکن کارگران داریم که می توانیم از آن ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: نهاد هایی هستند که در زمینه مسکن کارگران مسئولیت دارند و به مسئولیت آن ها پرداخته نشده است. به همین دلیل بحث مسکن کارگران در شورای عالی کار مورد توجه نهاده شد. اولین موضوع از سوی کارگران پیرامون اصلاح ماده 149 قانون کار و استفاده از ظرفیت های قانونی مطرح شد، اصلاح ماده 149 و 150 قانون کار در دستور کار شورا است و در جلسه آینده نهایی خواهد شد.

خدایی اعلام کرد: در بخش های دیگر آنالیز های برای مسکن کارگران شده است که یکی از آن ها تفاهم نامه ای با وزارت راه و شهرسازی و وزارت رفاه بوده است، تا به دو روش به بحث مسکن کارگران پرداخته گردد. حدود 10 طرح در حال آنالیز است تا در دو روش به مسکن کارگران بپردازد. یکی طرح هایی است که به صورت زودبازده بتوانیم به مسکن برسیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: ارائه تسهیلات، ارائه نرخ به قیمت منطقه ای، اعطای مجوز، استفاده از ظرفیت های شرکت هایی که ذیل سازمان تأمین اجتماعی دارند. فراوری بیش از 50 درصد سیمان کشور در شرکت های زیرمجموعه شستا انجام می گردد که این مجموعه ها متعلق به کارگران است.

وی گفت:در شرکت های فراوری میگرد و مصالح ساختمانی سهام عمده برای کارگران است. در نظر داریم که از تمام ظرفیت های موجود استفاده کنیم. اما به طور خاص استفاده از ظرفیت های مسکن مهر که در دست تکمیل است به صورت اختصاص قسمت عمده به کارگران در محدوده 50 درصدی، استفاده از تسهیلاتی که دولت برای کارمندان در نظر گرفته است، استفاده از ظرفیت های بانک رفاه به عنوان بانک ملکی، استفاده از ظرفیت های بانک توسعه تعاون مواردی است که در تهیه مسکن کارگران مورد استفاده قرار می گیرد.

خدایی اعلام کرد: اولین بند تفاهم نامه وزارت مسکن و وزارت کار در دست انعقاد است. شناسایی کارگران فاقد مسکن است؛ که هنوز آماری تهیه نشده است. حدود 13.5 میلیون نفر کارگر رسمی داریم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه برآورد اولیه ما این است که در گام اول احتیاجمند 1 میلیون مسکن باشیم گفت:بر اساس قانون اساسی وظیفه تأمین مسکن کارگران بر عهده دولت است. گاهی شاید به سمت مسکن های استیجاری برویم که کارگران توانایی آن را داشته باشند. کارگران در حال حاضر برای تأمین مسکن فشار بسیاری را تحمل می نمایند.

یکی از طرح های محکم ما این است که با اصلاح آیین نامه 149 به صورت ریشه ای مشکل مسکن کارگران را حل کنیم نه اینکه این طرح به پرداخت تسهیلات و ارائه مسکن به تعدادی ختم گردد. تأمین مسکن برای کارگران در یک مقطع تمام شدنی نیست.

وی با اشاره به ماده 149 قانون کار گفت: در راستای ماده 149 قانون کار بیان شده است که کارفرمایان مکلفند با تعاونی های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی ها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تامین خانه های شخصی مناسب همکاری لازم را بنمایند.

همچنین در تبصره این آیین نامه آمده است که نحوه و میزان همکاری و مشارکت کارگران، کارفرمایان و دستگاه های دولتی و نوع کارگاه های بزرگ مشمول این ماده طبق آیین نامه ای خواهد بود که توسط وزارتین کار و امور اجتماعی و مسکن و شهرسازی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

یعنی کارفرمایان در کارگاه های بزرگ حداقل برای 30 درصد کارگران خود باید مسکن تعاونی سازمانی تأمین نمایند. وزارت مسکن مکلف است نسبت به تأمین زمین مورد احتیاج تعاونی مکسن اقدام کند. این آیین نامه برای سال 70 است. سازمان تأمین اجتماعی در سال 70 موظف بوده است که سالیانه 50 میلیارد ریال به مسکن کارگران اختصاص دهد. اگر هر ساله این مبلغ رشد نموده بود حتماً عدد قابل توجهی می شد. شهرداری ها هم طبق آیین نامه نسبت به مسکن کارگران تکلیف دارد.

وی گفت:در راستای این ماده قانونی همچنین کارفرمایان کارگاه های بزرگ مکلف به احداث خانه های سازمانی در جوار کارگاه و یا محل مناسب دیگر می باشند.

تبصره 1- دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری ها و سایر دستگاه های ذی ربط همکاری لازم را بنماید.

تبصره 2- نحوه و میزان همکاری و مشارکت کارگران، کارفرمایان و دستگاه های دولتی و نوع کارگاه های بزرگ مشمول این ماده طبق آیین نامه ای خواهد بود که توسط وزارتین کار و امور اجتماعی و مسکن و شهرسازی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

خدایی با بیان اینکه بسیاری از تعاونی های مسکن کارگری هم اکنون فعالیت چشمگیری ندارند، اضافه نمود: بزرگترین تعاونی مسکن کارگران کشور از سال 69 تاکنون تنها 28 هزار واحد مسکونی احداث نموده است که با توجه به آمار و ارقام موجود کمتر از این به نظر می رسد که این میزان واحد مسکونی با توجه به جمعیت فعال کارگران بسیار ناچیز است.

وی اضافه نمود:مسکن کارگران در حوزه دو معاونت متفاوت وزارت کار در حال آنالیز است. 10 طرح در حال بحث و آنالیز است. ویرایش نهایی طرح تامسکار تأمین مسکن کارگران در هفته گذشته صورت گرفته است و فکر می کنم در هفته آینده برای امضا اقدام خواهد شد که این طرح در معاونت اجتماعی در دست کار است. پیشنهادات گروه کارگری در دو دسته قرار می گیرد: تعاونی های توزیع و مصرف با هدف تامین سبد غذایی ارزان برای کارگران و تعاونی های مسکن با هدف تامین مسکن ارزان و شایسته برای آنها.

شاکرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون با اشاره به دستور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به معاونین و مشاورین این وزارتخانه مبنی بر توانمندسازی تعاونی های مصرف و مسکن کارگری با همکاری تشکل های کارگری و کارفرمایی برای دسترسی کارگران کشور به بخش کالا های اساسی و مسکن ارزانقیمت، گفت: تجدیدنظر و اصلاح تبصره 2 ماده 149 قانون کار برای مشخص میزان مشارکت دولت، کارفرما و کارگران در دستور کار دولت قرار گرفته است. حدود 500 تعاونی فعال مسکن کارگری در کشو رداریم و حدود 1000 تعاونی فعال در حوزه مصرف داریم. مدل های مختلفی در شورای عالی کار آنالیز شد. در نهایت این نتیجه رسیدیم برای میزان مشارکت دولت، کارفرما و کارگران باید آیین نامه تبصره 2 ماده 149 اصلاح گردد و این در دستور کار است.

وی در ادامه گفت: با همکاری تشکل های عالی در تلاشیم با ارسال اصلاحیه به هیئت دولت، امیدواریم تا خاتمه سال به نتیجه مطلوب برسیم. در راستای این آیین نامه نحوه مشارت دولت، کارفرمایان و کارگران مشخص می گردد. بخش صدور پروانه در این آیین نامه به شهرداری ها ارتباط دارد. بحث تسهیلات بانکی نیز به عهده بانک ها است. بخشی از وظایف هم به عهده کارفرمایان، کارگران هستند. بخشی از کار نیز در حوزه امور فرهنگی، تعاون در حال آنالیز است. بخشی دیگر نیز از سوی نماینده کارگران در حال آنالیز است که در جلسه آینده شورای عالی کار مطرح می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 16024

به "طرح تأمین مسکن کارگران نهایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تأمین مسکن کارگران نهایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید