موسوی: اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه 30 اکتبر در ژنو برگزار می گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت امورخارجه از برگزاری اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در 30 اکتبر در ژنو اطلاع داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از تشکیل این کمیته و روند سیاسی حمایت می نماید.

موسوی: اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه 30 اکتبر در ژنو برگزار می گردد

سیدعباس موسوی در گفت وگو با آناتولی درباره آخرین وضعیت کمیته قانون اساسی سوریه گفت: بر اساس اعلام گیر پترسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه اولین نشست کمیته قانون اساسی این کشور به احتمال قوی 30 اکتبر در ژنو برگزار خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران هم اعلام نموده از تشکیل این کمیته و از این روند حمایت می نماید.

وی با بیان اینکه امیدوار هستیم تحولات جاری در منطقه آثار منفی و سلبی روی موضوع نداشته باشد و این تحولات مقدمه ای برای گام های اساسی در روند سیاسی در بحران سوریه باشد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه از این روند سیاسی حمایت خواهد نمود.

موسوی اضافه نمود: از ابتدای بحران در شمال سوریه جمهوری اسلامی ایران سعی نموده بر اساس توافقاتی که در منطقه هست و به عنوان کشوری که ضامن آتش بس در سوریه بوده نقش مثبتی را برای کاهش تنش ها ایفا نماید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: از دولت کشور دوست و همسایه - ترکیه- خواستیم خویشتنداری کند ولی آنها بر اساس نگرانی های امنیتی که در جای خود قابل درک هست این کار را انجام دادند و اعلام هم کردند که موقت هست اما جمهوری اسلامی ایران راه چاره این مسائل را در اقدام نظامی نمی دانند بلکه در گفت و گو و جستجوی راه چاره های مسالمت آمیز می داند.

وی با بیان اینکه کوشش کردیم و خواهیم کرد این مسائل را به وسیله گفت و گو بین همه طرف ها حل کنیم، گفت: لازم هست به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها احترام گذاشته گردد و هر کوششی که جمهوری اسلامی ایران را تشخیص دهد به کاهش تنش ها و رفع نگرانی های دولت ترکیه، دولت سوریه و مردم یاری می نماید، جمهوری اسلامی ایران در آن حضور خواهد یافت و سعی خواهد نمود به نزدیک کردن دیدگاه ها بین همه طرف ها یاری کند.

موسوی در بخش دیگری از این گفت و گو درباره روابط ایران و عربستان اظهارداشت: ایران و عربستان به عنوان دو کشور مهم منطقه و دنیا اسلام مطرح هستند و اگر اختلافاتی بین این کشورها باشد در منطقه اثر می گذارد و از سوی دیگر اگر کاهش اختلافات در پیش گرفته شده و سوءتفاهمات رفع گردد، قطعاً نفع آن به هر دو کشور و مردم منطقه و چه بسا دنیا خواهد رسید.

وی یادآورشد: بعضی کشورها گفت و گوهایی را با ما داشتند و کشورهایی با حسن نیت اعلام کردند آماده هستند برای نزدیک کردن دیدگاه های ایران و عربستان کاهش تنش و رفع سوءتفاهمات اقداماتی انجام دهند و با دولت عربستان سعودی گفت و گو نمایند تا مسائلی که وجود دارد رفع گردد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی توضیح داد: ما حسن نیت کشورهایی که در این راه قدم برداشته اند را ستایش می کنیم و طرح پویش صلح هرمز هم که ارائه کردیم شامل عربستان هم می گردد وآنها این مفاد را می توانند به دقت ببینند و آنالیز نمایند تا آرامش و ثبات بیش از پیش به منطقه بازگردد.

310311

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 16271

به "موسوی: اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه 30 اکتبر در ژنو برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه 30 اکتبر در ژنو برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید