هشدار قطع برق خانگی در زمستان جدی است

به گزارش مجله کامپیوتر، زنگ هشدار قطع برق و گاز در کشور به صدا درآمده و برای نخستین بار در فصل زمستان نیز زمزمه های خاموشی به گوش می رسد و این سوال به وجود آمده که ممکن است برای تامین برق یا گاز در شرایط فعلی و در بخش خانگی مشکل ایجاد گردد؟

هشدار قطع برق خانگی در زمستان جدی است

به گزارش مجله کامپیوتر به نقل از ایسنا، هفته گذشته خبری مبنی بر رکوردزنی مصرف گاز خانگی در کشور منتشر شد؛ به گونه ای که میزان مصرف گاز به حدود 600 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافت و این درحالی بود که سال گذشته این عدد تنها 520 میلیون مترمکعب در روز تخمین زده شد. به عبارت دیگر میزان مصرف گاز در کشور حدود 72 میلیون متر مکعب در روز نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و در حال حاضر 592 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می گردد که لزوم مدیریت مصرف در این بخش را به جد نشان می دهد.

البته مصرف نمایندگان گاز طبیعی تنها به بخش خانگی محدود نمی شوند، بلکه سایر بخش ها مانند صنعت، نیروگاه ها و تا حد کمی کشاورزی هم از گاز طبیعی استفاده می نمایند و استفاده بیش از حد یک بخش، سایر بخش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از بخش هایی که تحت تاثیر مستقیم افزایش مصرف گاز در بخش خانگی است، نیروگاه های تامین نماینده برق هستند که هر ساله در زمستان با مشکل در تامین گاز مورد احتیاج روبرو می شوند.

نیروگاه ها برای تامین کامل احتیاج مصرف شبکه، 175 میلیون متر مکعب گاز طبیعی احتیاج دارند که این میزان به وسیله شرکت ملی گاز تامین و در اختیار آن ها گذاشته می گردد. در سال هایی که شدت سرمای هوا افزایش می یابد، تامین گاز بیش تر برای بخش خانگی اولویت دار می گردد و بر این اساس سایر بخش ها باید از سوخت های دیگر استفاده نمایند.

در زمستان امسال به دلیل فرایند سرما، تامین گاز برای نیروگاه ها مشکل دار شده است، چنانکه شرکت مادر تخصصی نیروگاه های حرارتی در روزهای اخیر خاطرنشان کرد اکنون امکان تحویل گاز به نیروگاه ها در حد 70 میلیون مترمکعب در روز فراهم است.

مشکل دار شدن تامین گاز برای نیروگاه ها سبب شد رضا اردکانیان - وزیر نیرو - هم به این موضوع واکنش نشان داده و بگوید: فرایند مصرف در بخش خانگی به گونه ای شده که تداوم آن نیروگاه ها را با مشکل روبرو می نماید. ایجاد مشکل در تامین احتیاج نیروگاه ها، چاره ای برای آن ها باقی نمی گذارد مگر استفاده از سوخت های دیگر مانند مازوت و گازوئیل تا فرایند تامین برق پایدار برای مشترکان که این روزها از نان شب هم واجب تر شده با مشکل روبرو نگردد.

سوخت نخست بیشتر نیروگاه های کشور گاز طبیعی است و در صورت در دسترس نبودن کافی این نوع سوخت نیروگاه ها از سوخت مایع به عنوان جایگزین استفاده می نمایند اما این استفاده از سوخت های جایگزین خود منشاء بروز مسائل زیست محیطی در کشور خواهد بود. افزایش آلودگی هوا یکی از ملموس ترین اثرات استفاده از سوخت های جایگزین در نیروگاه هاست که با شدت سرما و احتمال وارونگی هوا میزان این آلودگی ها به شدت بالاتر می رود.

شرکت فراوری نیروی برق حرارتی ایران در این باره اعلام نموده بدلیل رعایت مسائل زیست محیطی، مصرف گازوییل بر نفت کوره ارجح است اما با توجه به مصارف قابل توجه گازوییل در بخش حمل ونقل، صنایع و کشاورزی و همچنین سقف فراوری این نوع سوخت در کشور و موجودی مخازن نیروگاه ها و انبارهای شرکت پخش، امکان مصرف بیش از 65 تا 70 میلیون لیتر در روز وجود ندارد.

بدیهی است که جهت تامین کامل احتیاج مصرف شبکه سراسری بقیه سوخت مورد احتیاج باید توسط نفت کوره تامین گردد، در غیر اینصورت اعمال خاموشی به مشترکان برق اجتناب ناپذیر است. مؤثرترین اقدامی که برای عبور موفقیت آمیز از زمستان امسال بدون اعمال خاموشی و توأم با کاهش مصرف سوخت نفت کوره می توان انجام داد، صرفه جویی و منطقی تر شدن مصرف مشترکان گاز طبیعی و برق است.

صرفه جویی حتی 5 درصد گاز طبیعی و برق که بدون کاهش سطح رفاه خانواده براحتی قابل دستیابی است، شرایط فعلی را به شکل مناسبی تعدیل خواهد نمود. قاسم تقی زاده خامسی - معاون آب و آبفای وزیر نیرو - هم در یکی از شبکه های اجتماعی به موضوع افزایش مصرف گاز در بخش خانگی واکنش نشان داده و در صفحه اینستاگرام خود به مردم توصیه نموده برای کاهش مصرف گاز و تامین آن برای همه مشترکان و نیز بخش نیروگاهی همگان از لباس های گرمتر استفاده نموده و درجه وسایل گرمایشی خود را کمتر نمایند.

اما در این بین این سوال وجود دارد که آیا تامین سوخت خانگی نیز با مشکل روبرو شده است؟ در پاسخ به این سوال باید به صحبت های بیژن زنگنه - وزیر نفت - اشاره ای داشته باشیم. وی که اولویت وزارت نفت را تامین گاز خانگی اعلام نموده، بر این باور است که به هیچ عنوان برای بخش خانگی مسئله ای به وجود نخواهد آمد. اما او خاطرنشان کرد که تامین گاز نیروگاه ها در اولویت آخر وزارت نفت است.

همین مساله نیز موجب شده تا مصرف مازوت در نیروگاه ها افزایش یابد حتی در بعضی استان ها نیز زمزمه های خاموشی نیز به گوش می رسد. برای حل این مساله مدیریت مصرف و حتی خاموش کردن یک لامپ اضافه و حتی با کاهش تنها یک درجه دمای محیط کار یا سکونت می تواند بسیار کار ساز باشد؛ چراکه از این طریق میزان مصرف انرژی شش درصد کاهش می یابد.

از دیگر راه کارهای موثر در این زمینه می توان به تنظیم محیط روی 18 تا 21 درجه، نصب سیستم های کنترل هوشمند در موتورخانه ها به ویژه در مجتمع های مسکونی بزرگ و ساختمان های اداری، نصب شیر ترموستاتیک روی رادیاتور، بستن در اتاق های غیر لازم و گرم نکردن فضای آن ها، استفاده از پرده های ضخیم در هنگام شب، استفاده از لباس های گرم مناسب زمستان، حداقل استفاده از شومینه، استفاده از شعله مناسب برای پخت وپز، کاهش زمان استحمام و هدررفت آب گرم، استفاده حداقلی از بخاری برقی برای گرمایش، خاموش کردن لامپ های اضافی و روشنایی اتاق ها پس از ترک اتاق و کاهش روشنایی فضاهای عمومی مثل پارکینگ و روشنایی اتاق ها پس از ترک اتاق.

هم اکنون روزانه بیش از 600 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف و روزانه بیش از 850 میلیون مترمکعب گاز تحویل شبکه سراسری می گردد. با این وجود با توجه به مصرف بالای گاز در کشور آنطور که وزارت نفت اعلام نموده گاز ادارات دولتی در صورت مصرف بی رویه قطع خواهد شد، اما طبیعتا نمی توان گاز خانه ها را قطع کرد.

  • رکورد مصرف گاز در کشور | تا 10 روز دیگر صرفه جویی کنید
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 21149

به "هشدار قطع برق خانگی در زمستان جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار قطع برق خانگی در زمستان جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید