واکنش ظریف علیه باج دادن اروپایی ها به آمریکا: اروپایی ها باقی مانده برجام را فروختند

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، واکنش تندی به اروپایی ها به سبب باج دادن به آمریکایی ها نشان داد و تاکید نمود اروپایی ها باقی مانده برجام را فروختند.

واکنش ظریف علیه باج دادن اروپایی ها به آمریکا: اروپایی ها باقی مانده برجام را فروختند

در سفر با بهترین تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محمد جواد ظریف در توئیتی نوشت : (خبر باج دادن اروپا برای) جلب رضایت ایالات متحده تایید شد. سه کشور اروپایی باقی مانده برجام را فروختند تا از تعرفه های جدید ترامپ رهایی پیدا نمایند.

دوستان من، این کار فایده ای نخواهد داشت. فقط اشتهای وی را تندتر می کنید. قلدر دوره دبیرستان را به خاطر نمی آورید؟ اگر می خواهید شرافت خودتان را بفروشید، به همین راستا ادامه بدهید ولی برای خودتان موضع برتر اخلاقی و حقوقی قائل نباشید. شما چنین موقعیتی ندارید!

مقامات سه کشور اروپایی عضو برجام روز سه شنبه 24 دی ماه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که مکانیسم موسوم به سازوکار حل وفصل اختلافات در برجام را به جریان انداخته اند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات نشده اظهار داشتند: ما به عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به همراه شرکای اروپایی مان منافع امنیتی مشترکی داریم. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته ای نمی نماید.

آنها در ادامه درباره توافق هسته ای برجام نوشتند: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان طور که سران کشورهای ما به روشنی ابراز نموده اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می نماید. برجام یکی از دستاوردهای کلیدی دیپلماسی چندجانبه و معماری نظم اشاعه جهانی است.

توافق هسته ای برجام سال 2015 میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض نموده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم های تعلیق شده ذیل این توافق را احیا کرد و کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده های خود برای جبران تبعات این خروج عمل ننموده اند.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای، تهران در پنج مرحله با فواصل 60روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید نموده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای 26 و 36 توافق صورت گرفته و به معنای نقض توافق نیست.

ایران از اردیبهشت ماه امسال پس از اعلام نخستین مرحله از کاهش تعهدات هسته ای خود، بارها اعلام نموده است که دیگر حاضر به اجرای یکجانبه برجام نخواهد بود و تنها زمانی تعهدات هسته ای خود را به طور کامل اجرا خواهد نمود که طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19316

به "واکنش ظریف علیه باج دادن اروپایی ها به آمریکا: اروپایی ها باقی مانده برجام را فروختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ظریف علیه باج دادن اروپایی ها به آمریکا: اروپایی ها باقی مانده برجام را فروختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید