پنجمین همایش بزرگداشت روز ملی آب، 13 اسفند برگزار می گردد

به گزارش مجله کامپیوتر، دبیرخانه دائمی همایش بزرگداشت روز ملی آب، مستقر در مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران سال جاری نیز طبق سنت سال های قبل اقدام به برگزاری همایش روز ملی آب در 13 اسفندماه، مصادف با نوروز آب ها می نماید.

پنجمین همایش بزرگداشت روز ملی آب، 13 اسفند برگزار می گردد

در این همایش با هدف بزرگداشت روز ملی آب در فضائی صمیمانه، دلسوزانه و یکسان به ارائه نظرها و دیدگاه های مختلف نسبت به ارزیابی اقدامات صورت گرفته در زمینه مدیریت آب و محیط زیست کشور پرداخته می گردد.

از جمله مهم ترین اهداف و دستاوردهای همایش شناسایی خلاقیت ها، ابتکارات و نوآوری ها در راستای ارتقاء مدیریت منابع آب، قدردانی از پیشگامان و چهره های خدمتگزار آب و تقویت روحیه امید نسبت به امکان پذیر بودن برطرف بحران آب است.

در چهار سال گذشته بهره گیری از نظرات مفید و سازنده کلیه گروه های اثرگذار و اثرپذیر حوزه آب در کنار فرهیختگان داخلی و خارجی همیشه در دستور کار دبیرخانه همایش بود و از جمله مهم ترین ارکان این همایش تقدیر از چهره های آب یا به عبارتی خدمتگزاران به آب کشور بوده است. افرادی از جمله خبرگان، دانشگاهیان، کشاورزان، صنعتگران، خیرین، بانوان و حتی دانشجویان و دانش آموزان که راه نجات کشور را در استفاده بهره ورانه از آب می دانند و هر یک به سهم خود در راه حفظ این مایه حیاتی متعهد و کوشا هستند.

در برگزاری این همایش شرکت مدیریت منابع آب ایران، معاونت آب وخاک وزارت جهاد کشاورزی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش وپرورش، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، شبکه سمن ها محیط زیستی و منابع طبیعی کشور و دانشکده محیط زیست مشارکت دارند.

از جمله اقدامات اثرگذار فرهنگی هنری این همایش برگزاری جشنواره ملی عکس آب بوده که در امسال پنجمین رویداد آن در حال برگزاری است و در روز همایش بزرگداشت ملی آب از برگزیدگان این جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد.

اتاق ایران در پنجمین دوره برگزاری این همایش در تعامل با دانشکده محیط زیست میزبان دومین جشنواره ملی آب نیز خواهد بود.

پیشینه جشن آب

ایرانیان باستان روز 19 سپندارمث (13 اسفند کنونی) را به نام انهار و میاه جاری یا نوروز آب ها جشن می گرفتند و آن موقعی بود که آب در رودخانه ها جاری می شد و گل ها شکوفه می کردند و فضا عطرافشان می شد. آن ها به برپایی جشن برای آب ها و برگزاری مراسم و انجام آداب سنتی و مذهبی در گرامیداشت آب می پرداختند. رودها و نهرها را لایروبی نموده و از آلودگی پاک می کردند، دیوارهٔ قنات ها و آب انبارها را مرمت می کردند و در آب روان و نیز بر کنارش، و بر در و دیوار قنات و آنچه با آب مربوط بود، عطر و گلاب و گل می پاشیدند تا به صورتی نمادین، جریان یافتن دوبارهٔ حیات در بسترش را بزرگ بدارند و جاری نماینده اش را ارج بنهند و بدین ترتیب، برای سال پیشِ رو، آبی گوارا و بوستانی پر محصول و خرمنی سبز و برکت در زندگی و کسب وکار، آرزو نمایند.

از طرفی روز جهانی آب که نام گذاری و اعلام جهانی آن هرساله توسط نهاد UN-Water انجام می گردد مصادف با 22 مارس (2 فروردین) با هدف مطلع سازی در رابطه بااهمیت حیاتی آب برای تأمین امنیت حیات انسان ها و حفظ سلامت اکوسیستم کره زمین برگزار می گردد. سال 2020 با موضوع آب و تغییر اقلیم به آب و تغییر اقلیم و چگونگی ارتباط این دو می پردازد و توجه جوامع را به امنیت آبی و دستیابی به منابع پایدار آب در روبرو با شرایط تغییرات اقلیمی جلب می نماید.

علاقه مندان برای اطلاع از سایر اقدامات این رویداد ملی می توانند به وب سایت همایش بزرگداشت روز ملی آب مراجعه نمایند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20950

به "پنجمین همایش بزرگداشت روز ملی آب، 13 اسفند برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنجمین همایش بزرگداشت روز ملی آب، 13 اسفند برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید