چرا متحدان آمریکا با ترامپ همراه نشدند؟

به گزارش مجله کامپیوتر، دستیار اسبق وزارت خارجه آمریکا معتقد است که دونالد ترامپ از اصول مذاکره و توافق چیزی نمی داند و از توافق تنها به دنبال عکس دریافت است.

چرا متحدان آمریکا با ترامپ همراه نشدند؟

به گزارش ، روز یکشنبه 27 مهر تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به انتها رسید. این تحریم ها در حالی به انتها رسید که آمریکا کوشش زیادی را برای تمدید این تحریم ها انجام داده بود.

آمریکا برای رسیدن به این هدف در مرداد ماه امسال دو پیش نویس به شورای امنیت ارائه کرد که هر دو مورد مغلوب شد. این دو پیش نویس در حالی در شورای امنیت مغلوب شد که آمریکا تهدید نموده بود در صورت رأی نیاوردن پیش نویس های مورد نظرش به سراغ فعال کردن مکانیسم ماشه می رود. تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به عبارتی آخرین ستون باقی مانده در برجام را نیز فرو می ریخت از همین رو اروپایی ها که در مقام عمل برای زنده نگه داشتن برجام اقدامی ننموده بودند می بایست سخنان خود را در دفاع از برجام به مقام عمل نزدیک تر می کردند.

این شرایط در حالی بود که برایان هوک مسئول مستعفی امور ایران در وزارت خارجه آمریکا روز 20 خرداد با اشاره به کوشش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مدعی شده بود که ایران در خط مقدم تأمین اقتصادی تروریسم در دنیا است و لغو تحریم های تسلیحاتی فرصتی برای جمهوری اسلامی پدید خواهد آورد تا منطقه را بی ثبات کند.

با این حال، چین و روسیه با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران مخالف بودند و در این زمینه به سازمان ملل نامه نوشتند. این دو کشور عقیده داشتند که آمریکا از برجام خارج شده و نمی تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

در چنین شرایطی کوشش های آمریکا در سازمان ملل علیه ایران مغلوب شد و انتها روز 27 مهر تحریم های تسلیحاتی ایران به انتها رسید. برای تحلیل بهتر اینکه در چنین شرایطی چه شرایطی بر مناسبات آمریکا با همپیمانانش و همچنین مناسبات آینده ایران و ایالات متحده حاکم خواهد بود با مارک فیتزپاتریک به تبادل نظر نشستیم.

مارک فیتزپاتریک، مدیر اجرایی سابق اندیشکده انستیتو بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS) در آمریکا است، او مسؤولیت نمایندگی این اندیشکده در نیم کره غربی را برعهده داشت و همزمان مدیر برنامه عدم اشاعه و سیاست های هسته ای این اندیشکده نیز بود. او از سال 2005 به عضویت اندیشکده انستیتو بین المللی مطالعات استراتژیک در آمده است. پیش از آن، فیتزپاتریک 26 سال به عنوان دیپلمات در وزارت خارجه آمریکا خدمت نموده بود. در طول این سال ها او در دفاتر نمایندگی آمریکا در سئول، توکیو، ولینگتون، وین و همچنین به عنوان دستیار موقت وزیر امورخارجه در امور عدم اشاعه، فعالیت نموده است.

متن این مصاحبه به توضیح زیر است:

فکر نمی کنم انتها تحریم های تسلیحاتی ایران تأثیر چشمگیری بر روابط ایران و آمریکا داشته باشد. رابطه این دو کشور هم اکنون در پایین ترین سطح ممکن بدون درگیری فیزیکی وجود دارد و هیچیک از دو طرف خواهان انجام اقداماتی نظیر جنگ نیستند. البته ممکن است دولت آمریکا به دنبال تنبیه شرکت هایی باشد که به تازگی در امر فروش سلاح به ایران مشارکت می نمایند از همین رو بعضی شرکت ها از روی احتیاط به سراغ فروش سلاح به ایران می فرایند. این شرکت ها منتظر می مانند تا ببینند تکلیف انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه می گردد.

متحدان آمریکا خواهان حفظ برجام هستند؛ آن ها می دانستند که انتها تحریم های تسلیحاتی یکی از بخش های کلیدی برجام برای ایران محسوب می گردد. متحدان آمریکا از اقدام ترامپ در خارج شدن از برجام عصبانی بودند از همین رو آن ها با هیچ اقدامی از سوی آمریکا که موجب تخریب بیشتر این توافق گردد همراهی نمی کردند.

دولت ترامپ فلسفه یکجانبه گرایی آمریکایی را دنبال می نماید. ترامپ و تیمش توجهی به نظر و دیدگاه بین المللی ندارند؛ آن ها معتقدند که سیطره آمریکا بر سیستم اقتصادی دنیا به آن ها این امکان را می دهد که خواست خود را بردنیا تحمیل نمایند.

هیچ فرد مطلعی اعتقاد ندارد که ترامپ می تواند در یک بازه زمانی کوتاه با ایران به توافق برسد. رسیدن به توافق حقیقی در کوتاه مدت ممکن نیست. هر چند ترامپ نسبت به مهارت های شخصی خود در مذاکره بسیار متوهم است، اما تقریباً هیچ چیزی از مواردی را که شامل این امر (مذاکره) می گردد نمی داند. برای او (ترامپ) توافق یعنی فرصتی برای عکس دریافت.

منبع: مهر

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 42612

به "چرا متحدان آمریکا با ترامپ همراه نشدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا متحدان آمریکا با ترامپ همراه نشدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید