چشم انداز همکاری مالی - تجاری چین و آمریکا

به گزارش مجله کامپیوتر، رییس جمهوری آمریکا از 8 تا 11 نوامبر به طور رسمی از چین دیدار می نماید. هیات بازرگانی آمریکا متشکل از مقامات و مؤسسه داران آمریکا که همراه ترامپ به چین سفر می نماید، در فعالیت هایی در چین شرکت و توافقنامه های همکاری با چین را امضا خواهد نمود.

چشم انداز همکاری مالی - تجاری چین و آمریکا

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش رادیو بین المللی چین در ماه اکتبر امسال، مراسم سرانجام فاز سوم ساخت کارخانه بی وای دی چین در شهر لنگکستر ایالت کالیفرنیای آمریکا برگزار گردید. این کارخانه ساخت اتوبوس بزرگ برقی به مساحت 41 هزار متر مربع، نخستین کارخانه ساخت اتوبوس با سرمایه گذاری چین در آمریکا و نیز بزرگترین کارخانه فراوری اتوبوس برقی در آمریکای شمالی است. بنا به گزارش ها، از سال 2013 تا کنون، شرکت بی وای دی در زمینه فراوری اتوبوس برقی در آمریکا حدود 230 میلیون دلار سرمایه گذاری نموده و سهم بیش از 80 درصدی در بازار آمریکا را از آن خود نموده است.

لی وی مدیر بخش روابط عمومی شرکت بی وای دی در این باره گفت: شرکت بی وای دی در دو زمینه به توسعه بازار محلی آمریکا کمک نموده است. نخست این که تمامی محصولات فراوری کارخانه بی وای دی در آمریکا از محصولات انرژی جدید است که برای حفاظت از محیط زیست محلی و سلامت مردم محلی سودمند است. دوم آنکه حدود 95 درصد کارکنان کارخانه بی وای دی در آمریکا را آمریکاییها تشکیل می دهند. به طوری که بیش از 800 کارمند آمریکایی در کارخانه لنگکستر استخدام نموده ایم. در آینده نیز برنامه داریم بیش از یک هزار شغل جدید ایجاد کنیم.

پیشبرد همکاری مالی و تجاری چین و آمریکا یکی از اهداف اصلی سفر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به چین است. هر دو کشور از گسترش همکاری مالی و تجاری انتظاراتی دارند. رییس بخش روابط عمومی شرکت بی وای دی با اشاره به همکاری دو طرف در زمینه خودروهای انرژی نوین گفت: دو طرف می توانند در زمینه خودرو انرژی نوین بیشتر همکاری نمایند. قبل از ورود شرکت بی وای دی به بازار آمریکا، چین تجربه هفت ساله در این زمینه اندوخته و از داده های زیادی برای مدیریت و نگهداری برخوردار است. سبب استقبال مردم آمریکا از محصولات ما این است که ما خلاء فنی آمریکا در این زمینه را پر نموده ایم. به نظر من دو طرف می توانند در این زمینه به همکاری بیشتری بپردازند.

بر اساس داده های منتشر شده، از سال 2001 تا 2016، کسری تجاری آمریکا با چین از 83 میلیارد دلار به 347 میلیارد دلار افزایش یافته که حدود 46 درصد کسری تجاری کل آمریکا را شامل می گردد. لو جین یونگ استاد گروه اقتصاد و تجارت بین المللی دانشگاه اقتصاد و تجارت خارجی چین در این باره گفت: بسکمک محصولات صادراتی چین به آمریکا در گذشته از سوی کره جنوبی به آمریکا صادر شد. به عبارت دیگر، شرکتهای کره جنوبی در چین کارخانه ایجاد نموده و محصولات خود را فراوری و سپس به آمریکا صادر می کردند. همچنین بسکمک شرکت های ژاپنی و اروپایی نیز از همین طریق به آمریکا صادرات می کردند.

تسوی تیان کایی سفیر چین در آمریکا چندی پیش خاطرنشان کرد: اگر آمریکا محدودیت صدور بعضی محصولات فناوری عالی به چین را کاهش دهد، صادرات آمریکا به چین را به مراتب افزایش خواهد داد و این به طور درازمدت به حل نامتوازنی تجاری بین چین و آمریکا کمک خواهد نمود.

در ماه اوت امسال، آمریکا بر اساس ماده 301 قانون تجارت سال 1974 خود، به بازرسی تجاری علیه چین در زمینه های انتقال فناوری، حق مالکیت معنوی و نوآوری پرداخته است که این اقدام یک جانبه آمریکا مایه نگرانی از خدشه دار شدن روابط مالی و تجاری دو کشور شده است. شارلین بارشفسکی مذاکره نماینده تجاری پیشین آمریکا در این باره با انتقاد از اقدام حمایت گرایی تجاری آمریکا گفت: به نظر من، دو کشور چین و آمریکا در سازوکار مدیریت جهانی وظایف بزرگی دارند و دو طرف باید نوعی روابط دو جانبه با منافع متقابل ایجاد نمایند. حمایتگرایی تجاری دشمن مشترک هر دو کشور به شمار می رود.

بسکمک کارشناسان بر این باورند که با این سفر رییس جمهوری آمریکا به چین، دو کشور در زمینه توسعه تجارت دو جانبه عادلانه تر و سودمندتر به توافق خواهند رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 15444

به "چشم انداز همکاری مالی - تجاری چین و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز همکاری مالی - تجاری چین و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید