کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت همایش مجازی روز جهانی و هفته گرامیداشت سالمند با عنوان (نگاهی نو به مساله سالمندی در ایران)، با بیان اینکه سالخوردگی جمعیت و سرعت زیاد رشد جمعیت سالمند در کشور، باعث نمود بیشتر نیازمندی های متفاوت مالی، اجتماعی و سلامت خواهد شد، بر لزوم برنامه ریزی و سیاست گذاری در مواجهه با این پدیده، تاکید نمود.

کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، اظهار کرد: در قرن اخیر به یُمن پیشرفت شرایط بهداشت و سلامت، شاخص امید زندگی در اغلب جوامع افزایش یافته و در کشور ما از رقمی کمتر از 53 سال به رقمی بیش از 75 سال افزایش یافته است. به نحوی که انتظار می رود در سال 1429، امید زندگی در ایران به 78.5 سال برسد. این امر منجر به افزایش نسبت جمعیت سالخورده می گردد.

وی گفت: سالخوردگی جمعیت و سرعت زیاد رشد جمعیت سالمند در کشور، باعث نمود بیشتر نیازمندی های متفاوت مالی، اجتماعی و سلامت خواهد شد که لزوم برنامه ریزی و سیاست گذاری را در مواجهه با این پدیده ناگزیر می سازد. ایده آل آن است که جمعیت ما بتوانند سالمندی سالم، فعال و پیروز توام با حفظ منزلت، کرامت و عزت را تجربه کند. در این دوره از عمر، سالمند باید این امکان را داشته باشد که با بهره گیری از پتانسیل های فیزیکی، اجتماعی و روانی خود در جامعه مشارکت فعال داشته باشد و جامعه بتواند از حضور فعال سالمندان و خرد و تجارب آنان بهره مند گردد. لازمه این امر، دارا بودن سطح مطلوبی از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است.

وزیر بهداشت در ادامه این پیغام مجازی، بیان نمود: در حوزه سلامت جسمی و روانشناختی، سالمندی جمعیت، زمینه ساز افزایش بار بیماری های مزمن و هم ابتلایی بیماری های مختلف است و با عنایت به این موضوع، اهمیت مراقبت های بهداشتی و درمانی در این گروه سنی و آموزش سبک زندگی سالم برای تجربه سالمندی سالم بیش از سایر گروه های سنی روشن می گردد.

نمکی افزود: هدف از کلیه اقدامات وزارت بهداشت، تجربه یک سالمندی سالم در افراد جمعیت، حفظ سلامت، به تعویق انداختن وابستگی و ناتوانی، برخورداری از سلامت روان و حفظ نشاط و سرزندگی سالمندان و مشارکت آنان در جامعه است. البته بدیهی است که این مهم تنها زمانی تحقق می یابد که مراقبت های سلامتی مطلوب از زمان پیش از تولد شروع و در کلیه مراحل بعدی زندگی استمرار و تداوم یابد.

وزیر بهداشت در ادامه توضیح داد: علاوه بر همه این موارد، در ماه های اخیر، دنیا درگیر پاندمی کووید 19 شد که کنترل بیماری و پیشگیری از آن، به ویژه در گروه سالمندان که در معرض خطر بالاتری در مقایسه با سایر گروه های سنی هستند، تبدیل به یکی از مهمترین اولویت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد و خدمات ارزنده ای در حوزه های بهداشت، درمان و مراقبت از سالمندان، توسط همکاران اینجانب در سراسر کشور صورت گرفت که بدینوسیله از کلیه زحمات و فداکاری های این عزیزان قدر دانی می گردد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به عنوان متولی سلامت جامعه با درنظر دریافت مسائل اصلی سلامت سالمندان و نیازهای این حوزه برنامه هایی در دستور کار دارد، یادآور شد: ولیکن، حفظ و ارتقای سلامت جامعه تنها توسط یک دستگاه اتفاق نمی افتد و مستلزم همکاری و تعامل همه بخش های مختلف توسعه در کشور و هم راستایی و عملیاتی کردن همزمان برنامه ها توسط همه دستگاه ها است. از این رو، سند ملی سالمندان، با هدف ایجاد جامعه ای بدون تبعیض سنی و رسیدن به بهترین پیغامد برای کلیه سنین و تدوین یک چهارچوب برای پاسخ مناسب به چالش ها و فرصت های سالمندی جمعیت با مشارکت تمامی دستگاه ها و سازمان های ذیربط و با موضوع سازمان برنامه و بودجه تدوین شد. بر مبنای این سند دولت جمهوری اسلامی با فراهم کردن یک چهارچوب عملیاتی، راهنمایی و هماهنگی لازم را برای پرداختن به این موضوع پیچیده و مهم به عهده خواهد داشت.

نمکی بیان نمود: در سند مذکور، علاوه بر توجه به استراتژی های خاص سالمندان، به فرصت هایی برای رفع کردن موانع مشارکت سالمندان در اجتماع و دسترسی آنان به همه خدمات در سراسر عمر، توجه شده است.

وزیر بهداشت در انتها این پیغام، تاکید نمود: امید است با همراهی، همدلی و همکاری همه جانبه تمامی سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی و ترویج گفتمان علمی و عملی مشترک بین صاحبان اندیشه، سیاستگذاران و مجریان، شاهد عملیاتی شدن و اجرای سند ملی سالمندان و در پی آن تحقق جامعه ای سالم و پویا باشیم که در آن، تک تک افراد جامعه فرصت تجربه یک دوره سالمندی سالم، پیروز و فعال را داشته باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 41637

به "کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید