کلانتری را برای حفظ محیط زیست نیاوردند

یک استاد زیست شناسی دانشگاه تهران درباره عملکرد یکساله عیسی کلانتری در سازمان محیط زیست به خبرنگاران گفت: آقای کلانتری شخصیت بسیار متناقضی دارد. ایشان اخیراً صحبت نموده و گفته ما اگر بخواهیم ملاحظات زیست محیطی را رعایت کنیم 80 درصد کارخانه ها باید تعطیل شوند، بعد در عین حال می گوید که طرح های بسیار زیادی تا به حال در محیط زیست معطل مانده بود و بر خلاف قانون جلوی این ها گرفته گردیده بود و همان طور که می بینیم ایشان اکثر این طرح ها را تأیید نموده است.

کلانتری را برای حفظ محیط زیست نیاوردند

حسین آخانی اضافه کرد: این تناقض معنایش این است که ایشان ضمن این که کاملاً قبول دارد که چیزی که تا به حال رخ داده غلط بوده است و چه در حوزه کارخانه ها و صنایع و چه در حوزه آب که خودشان همیشه جزو منتقدان بوده اند سیاست ها درست نبوده اما الان که سر کار آمده اند همان سیاست های غلط را با شدت بسیار بسیار بیشتر پیگیری می نمایند.

وی توضیح داد: من اساساً نمی توانم چنین شخصیتی را از نظر حرفه ای ارزیابی کنم چون نمی گردد از یک طرف بفرمایید به دلیل بدمصرفی و اجرای پروژه های متعدد و توسعه کشاورزی به زودی تمدن ایرانی نابود می گردد و از طرف دیگر به همه آن کسانی که پیگیر چنین پروژه هایی بوده اند همه آن پروژه ها را به استثنای 9 مورد مجوز بدهید که دوباره آغاز به کار بنمایند. چنین چیزی برای من اصلاً قابل توجیه و تفسیر نیست.

این استاد دانشگاه توضیح داد: بزرگترین مشکلی که الان با آقای کلانتری و بقیه مدیران باسابقه ای که در دولت مشغولند داریم این است که این مدیران مآغازیت خودشان را از روابطی گرفته اند که سال ها همین روابط را داشته اند. اتفاقاً آنچه الان به عنوان اقتصاد در کشورمان می شناسیم با همه نقاط ضعف و کاستی هایی که دارد معمار این شرایط موجود کسانی نبودند جز امثال آقای کلانتری.

آخانی ادامه داد: طبیعی است که چون ایشان بخشی از این شبکه مدیریتی پرسابقه بوده که نزدیک به چهار دهه در تمام امور کشور به شکلی حضور داشته اند امکان اینکه بخواهند از آن نگاه بیرون بیایند وجود ندارد. یعنی در حد حرف ممکن است آقای کلانتری حرف هایی بزند که خیلی تفاوت چندانی با حرف های محیط زیستی ها نداشته باشد اما در عمل ایشان مجبور است مجری همان برنامه هایی باشد که به خاطرش ایشان را آورده اند.

وی یادآور شد: همین پارسال بود که درگیر انتخاب رئیس سازمان محیط زیست بودیم و کوشش بسیار بسیار زیادی کردیم که یک چهره جوان تر که نگاه متفاوتی به مساله محیط زیست دارد جانشین خانم ابتکار گردد. علیرغم اینکه نامه ای تهیه کردیم و هزار نفر از متخصصان هم آن نامه را امضا کردند، متأسفانه نتوانستیم حتی یک وقت دو سه دقیقه ای از آقای نهاوندیان یا جهانگیری بگیریم و بهشان بگوییم که مساله محیط زیست شوخی بردار نیست و باید فرد مناسبی به ریاست این سازمان بگمارید. تمام کوشش ما هم برای مصاحبه با نیروهای معین نماینده چیدمان کابینه با شکست روبرو شد.

آخانی در سرانجام گفت: طبیعی است که آقای کلانتری امروز باید به همان هایی که ایشان را آوردند پاسخ بدهد و پروژه هایشان را تأیید کند چرا که آن ها اصلاً ایشان را برای نجات محیط زیست ایران نیاورده اند بلکه برای اینکه خیلی از برنامه ها و پروژه هایی که به نحوی مدیریت قبلی سازمان تا حدودی جلویش را گرفته بود آوردند تا مجوزها را صادر کند و دیدید که ظرف مدت دو ماه هم اکثر این ها را تأیید کرد و اجرا شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کلانتری را برای حفظ محیط زیست نیاوردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلانتری را برای حفظ محیط زیست نیاوردند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید