گسترش استفاده از یوان نظام اقتصادی جهانی را با ثبات تر می نماید

به گزارش مجله کامپیوتر، در حالی که چین در حال برداشتن بزرگترین گام خود برای تبدیل یوان به ارز مورد استفاده در ذخایر پولی جهانی در کنار دلار و یورو است، اقتصاد جهانی احتمالا یک دوره همراه با ثبات بیشتر را تجربه خواهد نمود.

گسترش استفاده از یوان نظام اقتصادی جهانی را با ثبات تر می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، در حالی که چین در حال برداشتن بزرگترین گام خود برای تبدیل یوان به ارز مورد استفاده در ذخایر پولی دنیای در کنار دلار و یورو است، اقتصاد دنیای احتمالا یک دوره همراه با ثبات بیشتر را تجربه خواهد نمود.

اقتصاددانانی که معتقدند دلار در بزرگترین بحران های اقتصادی دنیا در چند دهه اخیر نقشی پررنگ ایفا نموده، هوادار تبدیل یوان به یک واحد پولی مورد استفاده در ذخایر ارزی هستند.

در جریان بحران اقتصادی سال 2008، هجوم سرمایه گذاران به سمت دلار به عنوان یک ارز مطمئن، سیاستگذاران دنیای را به چالش کشید و موجب شد تا فدرال رزرو دست به ایجاد خطوط مبادله ای با همتایانش بزند که این خطوط تا به امروز همچنان پابرجا هستند. چین در سال 2009 به این موضع واکنش نشان داد و خواهان کاهش وابستگی به دلار شد. ژو ژیائوچوان، رئیس وقت بانک مرکزی چین در آن موقع ایده ارز ذخیره فراکشوری را عنوان کرد.

پس از آن که این ایده چندان با استقال روبرو نشد، ژو و متحدانش کمپینی را به راه انداختند که هدف آن وارد کردن یوان به واحد پولی صندوق بین المللی پول (حق برداشت مخصوص) بود. حق برداشت مخصوص، نوعی حساب اعتباری برای اعضای صندوق بین المللی پول است که قابل تبدیل به دلار، یورو، پوند و ین است. کارکنان صندوق بین المللی پول روز آدینه گفتند، از این پس حق برداشت مخصوص به یوان نیز قابل تبدیل خواهد بود.

استفن ژن، از پایه گذاران موسسه ماکرو پارتنرز در لندن و اقتصاددان سابق صندوق بین المللی پول هفته گذشته در یادداشت مشترکی با جوانا فریر نوشت: ساخت کنونی سیستم پولی-اقتصادی دنیای که بر اساس موضوع و چیرگی دلار آمریکا بنا شده، سیستمی با ثبات یا پایدار نیست.

بر اساس تحقیق اخیر بانک اینترنشنال ستلمنتس، حدود 87 درصد معاملات ارزی دنیا به دلار انجام می گیرد. این بانک در سال 2013 با اشاره به تضعیف یورو به دلیل بحران بدهی اروپا گفت: نقش دلار آمریکا به عنوان ارز رایج دنیای هنوز به چالش کشیده نشده است.

اکنون چین، به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا و بزرگترین اقتصاد دنیا از نظر حجم مبادلات تجاری، می تواند یک ارز جدید به سیستم پولی- اقتصادی دنیای عرضه کند که مکمل دلار آمریکا باد.

ژن می نویسد: چین برای اینکه بتواند دنیا را متقاعد کند تا دارایی ها و ارز این کشور را به عنوان ذخایر نگهداری نمایند، باید قدرت نرم خود را توسعه دهد.

78

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: تسنیم
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 21507

به "گسترش استفاده از یوان نظام اقتصادی جهانی را با ثبات تر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش استفاده از یوان نظام اقتصادی جهانی را با ثبات تر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید