گوترش در خصوص خطر ویروس ها به عنوان سلاح تروریستی هشدار داد

به گزارش مجله کامپیوتر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت در خصوص هشت خطری که دنیا را در پی شیوع کرونا تهدید می نماید، هشدار داد. یکی از آن ها خطر استفاده تروریست ها از ویروس و سلاح های بیولوژیکی است.

گوترش در خصوص خطر ویروس ها به عنوان سلاح تروریستی هشدار داد

به نقل از شبکه خبری دویچه وله، شورای امنیت سازمان ملل هفته ها بود که در برابر بحران کرونا که دنیا را فرا گرفته سکوت نموده بود. شامگاه پنجشنبه اما برای نخستین بار در این ارتباط به وسیله ویدیو کنفرانس تشکیل جلسه داد. این نشست به ابتکار آلمان برگزار گردید که در حال حاضر به عنوان عضو غیردائمی شورای امنیت فعالیت دارد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نطقی که در این نشست ایراد کرد، به خطرات گوناگونی پرداخت که در پی گسترش پرشتاب ویروس جدید کرونا دنیا را تهدید می نماید.

به باور گوترش شیوع کرونا نگرانی های گوناگون بسیاری را در ذهن دنیایان برانگیخته، اما از دید او هشت خطر عمده متوجه دنیا است.

به گفته دبیرکل سازمان ملل خطر حملات تروریست های به اصطلاح بیولوژیکی در آینده بیشتر شده است که هدفشان ایجاد و گسترش بیماری هایی همه گیر مانند کووید 19 است.

او در این مورد توضیح داد: با توجه به ضعف ها و همچنین عدم آمادگی کافی دنیا برای مقابله که در پی گسترش پرشتاب ویروس جدید کرونا نمایان شد، می توان تصور کرد که کم و کیف یک حمله تروریستی بیولوژیکی چگونه می تواند باشد. این خطر اکنون افزایش یافته است.

خطر حملات تروریستی بیولوژیکی یکی از هشت خطری است که دبیرکل سازمان ملل در نطق ویدیویی خود در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص آن هشدار داده است.

از دید گوترش یکی دیگر از خطرات این است که گروه های تروریستی از شرایط بحرانی کنونی که دولت های دنیا در کوشش و سرگرم برطرف آن هستند، برای انجام اهداف تروریستی خود سود جویند.

مورد مهم دیگری که دبیرکل سازمان ملل در نطق ویدیویی خود در باره آن هشدار داد، مسئله نقض حقوق بشر است.

او در این رابطه توضیح داد، شیوع ویروس جدید کرونا خطرات و چالش های حقوق بشری تشدید می نماید، مانند نفرت پراکنی و انگ زدن. به گفته گوترش راستگرایان افراطی و دیگر گروه های افراط گرا می کوشند از شرایط بحرانی کنونی برای مقاصد خود سوءاستفاده نمایند.

دبیرکل سازمان ملل شورای امنیت را فراخواند که در دوران بحران کرونا یکپارچگی از خود نشان دهند.

او اضافه کرد، ارسال نشانه وحدت و قاطعیت از سوی شورای امنیت در این دوران متلاطم ارزش و اهمیت زیادی خواهد داشت.

گوترش مقابله با همه گیری کرونا را مبارزه یک نسل خواند. او ضمن تأکید بر لزوم برقراری آتش بس در سطح دنیا گفت: این معین نماینده است که شورای امنیت در این نبرد کوشش ورزد تا از شدت پیامدهای احتمالی شیوع کرونا برای صلح و امنیت دنیا بکاهد.

اعضای شورای امنیت در این ویدیوکنفرانس پشتیبانی خود از گوترش و کوشش های او و همچنین وحدت و همبستگی خود با انسان هایی که با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می نمایند، ابراز کردند.

علیرغم این اعلام حمایت مشاجره سختی بین آمریکا و چین در آستانه برگزاری ویدیو کنفرانس شورای امنیت بر سر همه گیری ویروس جدید کرونا درگرفته بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چین را به عدم شفافیت در شروع شیوع کرونا متهم کرد و اضافه کرد که به آمار منتشره از سوی این کشور تردید دارد. او بار دیگر از ویروس جدید کرونا به عنوان ویروس چینی یاد کرد.

در مقابل در چین موضوع تئوری های توطئه داغ شد که طبق یکی از آن ها، نظامیان آمریکا این ویروس را وارد چین نموده اند.

چین و آمریکا هر دو در کنار فرانسه، روسیه و بریتانیا عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل محسوب می شوند و از حق وتو برخوردارند و به این ترتیب می توانند جلوی تصویب قطعنامه های شورای امنیت را بگیرند.،ایسنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 13 خرداد 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 28370

به "گوترش در خصوص خطر ویروس ها به عنوان سلاح تروریستی هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش در خصوص خطر ویروس ها به عنوان سلاح تروریستی هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید