گیلان با تشکیل شرکت مادر تخصصی از چنبره زباله ها نجات می یابد

به گزارش مجله کامپیوتر، گیلان سال هاست که در چنبره زباله ها و پسماندها گرفتار شده است. کمتر شهرستانی در این استان می توان یافت که درگیر این معضل زیست محیطی مهلک نباشد و شهروندان آن هم از شرایط موجود ابرازنگرانی نکنند.

گیلان با تشکیل شرکت مادر تخصصی از چنبره زباله ها نجات می یابد

خبرنگاران-مریم ورشوئی: دراین راستا فعالان حوزه محیط زیست هم پای کار آمده اند و با انتشار تصاویر و گزارش های میدانی آژیر خطر سلامت را در این استان سرسبز به صدا درآورده اند. دراین مدت هم مسئولان ذی ربط بر این بحران صحه گذاشته اند. اگرچه شرایط بحرانی پسماند گیلان مربوط به حدود 4 دهه است، اما در دهه 90 فعالیت سمن ها، مدیران اجرایی و مسئولان گیلانی را برآن داشت تاپای کار بیایند و فکری به حال مدیریت زباله های گیلان بکنند. برهمین اساس هم 3 کارخانه کمپوست در این استان و در شهرهای تالش، رشت و رودسر ایجاد شد. اگرچه وجود این کارخانه ها ضروری و مفید است، اما به دلیل پایین بودن ظرفیت تولید کمپوست، جوابگوی نیاز استان دربرابر حجم بالای تولید زباله نیست. به همین دلیل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های تابعه استانداری گیلان که مسئولیت نظارت برعملکرد نهادهای اجرایی پسماند را دارد با همکاری دیگر دستگاه های ذی ربط مطالعات لازم را برای ایجاد زیرساخت های صنعتی حوزه پسماند شروع کرد که نتیجه آن برنامه ریزی 33 پروژه در گیلان بوده است. درهمین رابطه با سید پویاشهشهانی، مدیرعامل این سازمان در خصوص شرایط پروژه های دردست ساخت حوزه پسماند گیلان گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

-چرا تعداد سایت های دفن زباله و میزان تولید آن در گیلان متغیر است و هر نهادی آمار متفاوتی در این رابطه ارائه می دهد؟

دلیل اصلی آن این است که نقاط آلوده به زباله در گیلان زیاد است. به عنوان مثال برخی دهیاری که در جابه جایی زباله با مسائل اعتباری و مکانیزه روبه رو هستند مکان هایی را برای دفن زباله انتخاب می کنند که این سایت ها از نظر ما رسمی نیستند. یا این که در فصول گردشگرپذیر گیلان به دلیل حضور مسافران برمیزان تولید زباله استان افزوده می شود و مناطقی ناخواسته به محل دپوی زباله تبدیل می شود که آنها هم رسمی نیستند. با این وجود اکنون در گیلان 22 سایت رسمی دفن زباله داریم که مجوز لازم این کار موجود و این مجوز از سوی دیگرسازمان های ذی ربط مورد تایید است. همچنین اکنون به صورت روزانه 1800 تن زباله به این سایت ها منتقل می شود. درگذشته آمارب یشتری دراین خصوص داشتیم و این کاهش دلایل خود را دارد که یکی از آنها به جمع آوری زباله های خشک در شهرها توسط زباله گردها مربوط می شود.

-یکی از راه های مدیریت پسماند ایجاد زیرساخت های صنعتی است. تا به امروز در این حوزه چه گام هایی برداشته شده است؟

ما برای مدیریت پسماند گیلان 33پروژه تعریف کرده ایم تابتوانیم این مشکل را حل و مدیریت کنیم. اکنون چند کارخانه در شهرهای تالش، رشت، بندرانزلی و لنگرود دردست اجرا، بهسازی و توسعه هستند که در این زمینه کارخانه های رشت و بندرانزلی فاصله زمانی زیادی برای بهره برداری ندارند. همچنین پیشرفت کارها در کارخانه لنگرود به خوبی پیش می رود.

- کارخانه کمپوست و پسماند رودسر درچه شرایطی واقع شده است؟

این شهرستان در حوزه پسماند با مسائل خاص خود روبه روست. اولا کارخانه کمپوست آن از شروع از لحاظ طراحی مشکل داشت که این مشکل اکنون درحال برطرف شدن است. ازسوی دیگر رودسر محلی برای دفن زباله ندارد. به همین دلیل موضوع توسعه محوطه این کارخانه برای دریافت زباله در دست اجراست.

-احداث نیرگاه زباله سوز و دیگر پروژه های پسماند رشت در چه مرحله ای واقع شده است؟

این نیروگاه از زمان شروع تا به امروز 6 درصد پیشرفت دارد. دلیل کندی پیشرفت این طرح کمبود اعتبار بود که اکنون 109 میلیارد تومان اعتبار برای طرح های پسماند گیلان اختصاص یافته است و به زودی کارها با جدیت دنبال خواهد شد. همچنین 36 میلیارد تومان اعتبار نیز در حساب سازمان شهرداری ها به اصطلاح فریز شده است که این مبلغ هم درصورت اجرای پروژه ها و در مقاطع مشخص برای ادامه کار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته باید بگویم مجری این طرح ها شهرداری است و وظیفه سازمان ما نظارت بر فرایند کار و عملکردهاست. در خصوص دیگر پروژه ها هم همان طور که پیشتر گفتم ما دراین حوزه 33 پروژه تعریف کردیم که برخی از آنها ممکن است در یک نقطه درحال اجرا باشند. مانند ساماندهی محل دفن زباله سراوان که شامل گاردریل گذاری و فنسی کشی برای جلوگیری از ورود احشام و سمپاشی هر روزه این مکان است. همچنین پروژه تصفیه شیرابه های سراوان هم دردست اجراست. این پروژه ها در کل استان شامل بهسازی شرایط موجود، افزایش ظرفیت و ایجاد زیرساخت ها می شود.

-دلیل کندی و تاخیر اجرای پروژه ها چیست؟

مهم ترین دلیل این تاخیرها نبود اعتبارات لازم است. تا زمانی که این پول ها تزریق نشود ما نمی توانیم کار را پیش ببریم. مثلا همین پروژه نیروگاه زباله سوز رشت که در جاده لاکان در دست ساخت است کارش از سال 96 شروع شده است، اما نبود اعتبارات باعث شد تا کار ساخت آن پیش نرود.

-آیا موارد دیگری هم در تاخیر پروژه ها دخیل هستند؟

اجرای پروژه ها نیازمند یک سری از مجوزهاست. به عنوان مثال وقتی یک کارگاه یا کارخانه ای قرار است در مکانی ساخته شود، نیازمند آن است که قانون استقرار محیط زیستی را رعایت کند. یعنی براساس میزان آلودگی پروژه باید در نقطه ای اجرا شود که نزدیک به مناطق مسکونی نباشد. این درحالی است که هر کارخانه و طرحی از این دست دارای رتبه های متفاوتی هستند؛ هرچه عدد این رتبه ها بالاتر برود مقررات زیست محیطی سختگیرانه تر می شود. پروژه های حوزه پسماند در رتبه های 6 و7 قرار دارند که این مساله در گیلان مسائلی را به وجود آورده است. زیرا براساس این رتبه ها باید فاصله محل ساخت کارخانه با مناطق مسکونی رعایت شود و همین موجب می شود ما برای ایجاد کارخانه در صورت رعایت فاصله به مناطق جنگلی بربخوریم. در این مرحله با قوانین سازمان منابع طبیعی روبه رو می شویم که آن هم تصرف عرصه های بیش از 500 درخت را ممنوع اعلام کرده است. خب شما در نظر بگیرید برای ساخت کارخانه های حوزه پسماند چه مسائلی وجود دارد.

-درصورت ارائه مجوزها و تامین اعتبارات آیا پسماند گیلان قابل مدیریت است یا نه؟

از نظر من خیر. زیرا معتقدم برای حل چنین مسئله ای باید متمرکز عمل کنیم. به همین دلیل معتقدم حل مشکل پسماند گیلان نیازمند یک سازمان بزرگ تر و قدرتمندتر برای عملیاتی کردن همه پروژه هاست، به همین دلیل معتقدم باید یک شرکت مادر تخصصی تشکیل بشود و پای کار بیاید تا بتوان ازهمه ظرفیت ها به نحو احسن استفاده کرد. البته برخی با ایجاد چنین مخالفت دارند و انتقادهایی مطرح می کنند.

  • سراوان در چاله سومدیریت
  • موشن گرافی | زباله هایی با ارزش بالا
  • خزر در بستر بیماری

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20711

به "گیلان با تشکیل شرکت مادر تخصصی از چنبره زباله ها نجات می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیلان با تشکیل شرکت مادر تخصصی از چنبره زباله ها نجات می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید