30 درصد دانش آموزان در معرض آسیب های روانی و اجتماعی، یک درصد نیازمند خدمات اورژانسی

به گزارش مجله کامپیوتر، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری آزمون غربالگری سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان دوره متوسطه اول گفت: طبق تحلیل های به دست آمده از این آزمون، حدود یک درصد دانش آموزان احتیاجمند درمان و در معرض شدید آسیب های روانی و اجتماعی قرار دارند. همچنین 30 درصد دانش آموزان به شدت احتیاج به توانمندسازی دارند و در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته اند.

30 درصد دانش آموزان در معرض آسیب های روانی و اجتماعی، یک درصد نیازمند خدمات اورژانسی

به گزارش خبرنگاران، علیرضا کاظمی با اشاره به وضعیت آسیب های اجتماعی در جمعیت دانش آموزی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی جزو اولویت های نظام است و در آموزش و پرورش نیز از دغدغه های مهم به شمار می رود.

وی افزود: طی دو سه سال گذشته در آموزش و پرورش اطلس آسیب های اجتماعی از سطح استان تا مدرسه تهیه شده و تمام برنامه های ما مبتنی بر این اطلس طرح ریزی و اجرا می گردد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری آزمون غربالگری سلامت روانی و اجتماعی دانش آموزان گفت: این آزمون برای سه میلیون دانش آموز دوره متوسطه اول برگزار و دانش آموزان در چهار حیطه مورد سنجیده نهاده شدند. آسیب های روانشناختی، ابعاد مثبت روانشناختی، مسائل خانواده و مدرسه، کیفیت زندگی و حیطه حمایتی در عرصه اجتماعی در قالب 24 شاخص و در پنج محور مورد ارزیابی نهاده شد.

کاظمی افزود: طبق تحلیل های به دست آمده از این آزمون، حدود یک درصد دانش آموزان احتیاجمند درمان و در معرض شدید آسیب های روانی و اجتماعی قرار دارند. همچنین 30 درصد دانش آموزان به شدت احتیاج به توانمندسازی دارند و در معرض آسیب های اجتماعی نهاده شده اند. آمار سامانه غربالگری ائتلاف نماد (نظام مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی دانش آموزان) نیز همین نتایج را نشان می دهد که یک درصد دانش آموزان احتیاجمند خدمات اورژانسی از سوی دستگاهای ائتلاف نماد هستند. مثلا آنها که در معرض خودکشی یا مصرف مواد نهاده شده اند باید مداخلات را سریعا دریافت نمایند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به مصادیق آسیب های اجتماعی نیز اشاره نمود و گفت: آسیب ها را به دو دسته تقسیم کنیم؛ یک بخش اعتیاد و مواد مخدر است و دسته دوم شامل آسیب های اجتماعی و روانی چون افسردگی، اضطراب، خشم، پرخاشگری، فرار از مدرسه و خانه، انحرافات اخلاقی و اباهه گری اخلاقی می گردد.

وی با بیان اینکه گزارش ها حاکی از آن است که رشد آسیب های اجتماعی نسبت به رشد جمعیت فزاینده تر است مطرح نمود: سیاست اول کنترل و بعد شناسایی و درمان است. البته باید توامان رویکرد پیشگیرانه و توانمندسازی را هم داشته باشیم.

کاظمی درباره بعضی آمارهای مطرح شده در جامعه پیرامون آسیب های اجتماعی گفت: گاهی اوقات ادراک ذهنی کاذبی ایجاد می گردد، ضمن اینکه آسیب های اجتماعی برای ما حائز اهمیت است اما نباید آمار را به گونه ای جلوه دهیم که باعث یاس و بی اعتمادی بگردد.

وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش احتیاجمند نیروی انسانی متخصص بویژه در زمینه مشاور است گفت: ضروری است دستگاه هایی چون سازمان برنامه و سازمان امور استخدامی که فضای جذب نیرو را فراهم می نمایند به ما یاری نمایند. با 12 هزار نیروی مشاور تحصیلی و اجتماعی حدود 14 میلیون دانش آموز را پوشش می دهیم، در حالی که بر اساس استانداردها احتیاجمند 40 هزار نیروی مشاور هستیم. البته مدل های جایگزینی نظیر توانمندسازی خود معلمان را نیز امتحان نموده ایم، ولی طبیعتا نمی توانند کار نیروی متخصص را انجام دهند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: در همه بخش های آموزش و پرورش مشکل کمبود نیروی انسانی وجود دارد. احتیاجمند ساماندهی کامل نیروی انسانی و ایجاد توازن در رشته و مناطق جغرافیایی مختلف هستیم. آزمون سلامت روانی برای تمام مدارس و دانش آموزان و در یک مرحله احتیاجمند 20 میلیارد تومان اعتبار است و اگر بخواهیم دومرتبه برای سنجش اثربخشی برنامه ها، غربالگری را اجراکنیم 40 میلیارد تومان می گردد که با توجه به بودجه ای که داریم رقم قابل توجهی می گردد.

کاظمی با بیان اینکه سال آینده توسعه خدمات نماد را مدنظر داریم گفت: در فاز سوم طرح نماد، یک میلیون دانش آموز را در 6500 مدرسه تحت پوشش قرار دادیم. قصد داریم سال تحصیلی جدید 14 میلیون دانش آموز را با استفاده از ظرفیت هسته های مشاوره تحت پوشش ببریم. همه هسته ها را به سامانه نماد متصل خواهیم کرد و آن دانش آموزان که در معرض آسیب هستند به هسته ها ارجاع داده و در این راستا از ظرفیت دستگاه های دیگر عضو نماد نیز استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه با ناجا در حوزه کاهش آسیب ها تفاهم نامه ای داریم ادامه داد: طرح جدیدی هم با ستاد مبارزه با مواد مخدر داریم که با ایده سردار مومنی شکل گرفته که تشکیل کانون یاریگران زندگی به همت تشکل های دانش آموزی است. سال آینده را با 20 برنامه جدید شروع می کنیم.

وی در برنامه تلویزیونی پرسشگر درباره بودجه طرح نماد نیز گفت: عددی که روی کاغذ است مناسب است اما همه آن محقق نمی گردد. بودجه نماد 140 میلیارد تومان است که شاید کمتر از 30 میلیارد آن محقق شده است.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 13016

به "30 درصد دانش آموزان در معرض آسیب های روانی و اجتماعی، یک درصد نیازمند خدمات اورژانسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 درصد دانش آموزان در معرض آسیب های روانی و اجتماعی، یک درصد نیازمند خدمات اورژانسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید