ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد

به گزارش مجله کامپیوتر، ایسنا نوشت: نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که جو بایدن فاصله قابل توجه و ثابتی با دونالد ترامپ پیدا نموده است؛ هم در سطح ملی و هم در ایالت های مهم محل رقابت.

ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد

آنتونی زورکر، گزارشگر آمریکای شاقتصادی بی بی سی در مطلبی که دو هفته پیش از سوم نوامبر نوشته به بیان دلایلی پرداخته که می تواند پیروزی ترامپ را در انتخابات پیش رو در پی داشته باشد. او نوشته است: بایدن در عین حال به خاطر بودجه هنگفتی که جمع نموده است از لحاظ اقتصادی نیز وضع بهتری دارد و می تواند در چند هفته مانده تا روز انتخابات پیغام خود را بلند و رسا به گوش رای دهندگان برساند.

تحلیلگران انتخاباتی در روزهای اخیر احتمال کمتری برای پیروزی ترامپ قائل شده اند. نیت سیلور، سردبیر وبلاگ فایوترتی ایت، در حال حاضر بخت پیروزی بایدن را 87 درصد می داند و وبسایت دیسیژن دسک اچ کیو نیز بختی 83.5 درصدی برای او قائل است.

اما این مساله قاعدتا باید یادآور خاطرات تلخی برای دموکرات ها باشد. احتمال پیروزی هیلاری کلینتون نیز چهار سال پیش در همین روزها بسیار زیاد قلمداد می شد. و البته همه می دانند که نتیجه آن انتخابات چه شد.

آیا ممکن است تاریخ با پیروزی دیگری برای ترامپ تکرار گردد؟ اگر ریاست جمهوری ترامپ ادامه پیدا کند، احتمالا به خاطر یکی از این دلایل خواهد بود.

اکتبر شگفتی ساز

چهار سال پیش، تنها 11 روز مانده به انتخابات، جیمز کومی، مدیر سابق اف بی آی، بیان کرد که این نهاد میخواهد بار دیگر درباره استفاده کلینتون از ایمیل شخصی در دوره ای که وزیر امور خارجه بود تحقیق کند. این مساله یک هفته در صدر اخبار انتخابات بود و به کارزار انتخاباتی ترامپ اجازه تنفس داد.

حالا که حدودا دو هفته به انتخابات باقی مانده است، رویداد سیاسی تکان دهنده مشابهی می تواند برای پیروزی ترامپ کافی باشد.

تا اینجا اما شگفتی های عظیم به ضرر ترامپ بوده اند - مثل مسائلی که درباره اقتصادیات هایش مطرح شد و بستری شدن به خاطر ابتلا به کووید-19.

برخی از محافظه کاران می گویند که مقاله روزنامه نیویورک پست درباره لپ تاپی مرموز که حاوی ایمیلی است که شاید جو بایدن را به کوشش های پسرش هانتر برای چانه زنی به نفع یک شرکت گاز اوکراینی مرتبط کند یک زمین لرزه سیاسی است - اما منشاء ناتعیین این داستان و نبود جزئیات کافی به این معنی است که احتمالا نظر رای دهندگان زیادی را عوض نخواهد کرد.

اما ترامپ قول داده است که خبرهای بیشتری در راه است. اگر این مقاله صرفا قدم اول بوده باشد و در ادامه اسنادی مستقیم مبنی بر خلاف کاری بایدن در زمان معاونت ریاست جمهوری رو گردد، آن وقت داستان عوض خواهد شد.

یا شاید اتفاق دیگری قرار است بیافتد که کسی انتظارش را ندارد. اگر قابل پیش بینی بود که دیگر شگفتی ساز نمی شد.

اشتباه در نظرسنجی ها

بایدن از وقتی که به عنوان نامزد حزب دموکرات انتخاب شد عملا در نظرسنجی های ملی پیشتاز بوده است. حتی در ایالت های مهم محل رقابت که فاصله کمتر است نیز بایدن شاهد پیشتازی مداومی بوده است که مقدارش عمدتا بیشتر از حاشیه خطا است.

اما همان طور که انتخابات سال 2016 نشان داد، نظرسنجی های ملی اهمیتی ندارند و نظرسنجی های ایالتی نیز ممکن است اشتباه باشند.

پیش بینی ترکیب رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری - یعنی کسانی که در واقعیت پای صندوق می فرایند - در هر انتخاباتی کار سختی است، و پیش بینی برخی از شرکت های نظرسنجی دفعه پیش اشتباه بود. آن ها برای سفیدپوستان تحصیل ننموده ای که به ترامپ رای دادند وزن کافی قائل نشده بودند.

با این که روزنامه نیویورک تایمز معتقد است که فاصله بایدن در حال حاضر چنان زیاد است که چنین اشتباهاتی تاثیری بر نتیجه انتخابات نخواهد گذاشت، شرکت های نظرسنجی در سال 2020 باید با برخی موانع جدید دست و پنجه نرم نمایند.

برای نمونه، خیلی از آمریکایی ها می خواهند برای اولین بار به وسیله پست رای دهند. جمهوری خواستار از همین حالا قول داده اند که برگه های رای پستی را خیلی جدی به چالش بکشند تا مانع از چیزی شوند که به زعم خودشان تقلب گسترده است - چیزی که دموکرات ها می گویند صرفا کوششی است برای جلوگیری از شرکت مردم در انتخابات.

اگر رای دهندگان برگه های رای را درست پر ننمایند یا از رویه درست پیروی ننمایند، یا در انتقال برگه های رای تاخیر یا اخلال ایجاد گردد، ممکن است به حذف برگه هایی منجر گردد که هیچ ایرادی ندارند. کمبود حوزه های رای گیری یا نبود نیروی کافی در این حوزه ها شاید باعث سخت تر شدن رای دادن در روز انتخابات گردد و آمریکایی هایی را که شرکت های نظرسنجی شرکت نماینده احتاقتصادی قلمداد می نمایند دلسرد کند.

پیروزی در ایالت های محل رقابت

با وجود این که نظرسنجی ها حاکی از پیشتازی بایدن است، تعداد ایالت هایی که ترامپ در آن ها پیشتاز است یا در حاشیه خطا واقع شده است به اندازه ای است که اگر سیر وقایع به نفع او رقم بخورد ترکیب کالج الکترال ممکن است آن طور گردد که او می خواهد.

ترامپ در انتخابات پیشین رای کمتری در سطح ملی کسب کرد، اما در کالج الکترال با اختلاف خوبی پیشتاز بود. هر ایالت بسته به میزان جمعیتش تعدادی رای در کالج الکترال دارد.

برخی از ایالت هایی که دفعه پیش به او رای دادند - مثل میشیگان و ویسکانسین - به نظر می رسد که این بار به او رای نخواهند داد. اما اگر بتواند در بقیه این ایالت ها با فاصله اندکی پیروز گردد و سفیدپوستان تحصیل ننموده بیشتری را در ایالاتی نظیر پنسیلوانیا و فلوریدا پای صندوق رای بکشد، می تواند به 270 رای الکترالی که برای رسیدن به کاخ سفید ضروری است برسد.

حتی شاید بایدن و ترامپ هر کدام 269 رای الکترال کسب نمایند. در چنین وضعیتی نتیجه انتخابات توسط نمایندگان ایالات در مجلس نمایندگان تعیین خواهد شد که شاید به ترامپ رای دهند.

اشتباه از سوی بایدن

کارزار انتخاباتی بایدن تا به امروز نظمی مثال زدنی داشته است.

واقعیت شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا یا تصمیمی خودخواسته باعث شده است نامزدی که به تپق زدن معروف است خیلی در کانون توجه یا موقعیت هایی که زبانش ممکن است برایش مشکل ساز باشد قرار نگیرد.

اما حضور بایدن در برنامه های انتخاباتی حالا دارد جدیتر می گردد. حضور بیشتر خطر زدن حرفی یا کردن کاری را که شاید در انتخابات به ضررش گردد بیشتر می نماید.

ائتلاف انتخاباتی بایدن آش شله قلمکاری از میانه روهای حومه نشین، جمهوری خواه های ناراضی، طبقه کارگر دموکرات قدیمی، اقلیت های قومی و طرفداران واقعی لیبرال است. ترکیبی از منافع مختلف و متضاد که خیلی راحت ممکن است واکنشی عصبی به گفتار و کردار او نشان دهد.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که فشار فعالیت های انتخاباتی بایدن سالخورده را خسته کند و بحث ها بر سر توانایی او برای انجام وظایف رئیس جمهور مجددا بالا بگیرد. اگر چنین گردد، شکی نیست که ستاد انتخاباتی ترامپ نهایت استفاده را خواهد برد.

شاید تصور بایدن و اطرافیانش این باشد که تنها کار لازم برای تسخیر کاخ سفید گذراندن زمان است. اما اگر دچار لغزش شوند، قطعا نخستین تیمی نخواهد بود که بازی ظاهرا برده را به نحوی در دقایق آخر واگذار می نماید.

310 310

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 43150

به "ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید