تشکیل 500 هیات ویژه برای بررسی شرایط زندانیان، ابلاغ نتیجه بررسی ها حداکثر تا 10 اردیبهشت

به گزارش مجله کامپیوتر، سخنگوی قوه قضائیه درخصوص شرایط تمدید مرخصی زندانیان گفت: رئیس قوه قضاییه، امروز با صدور بخشنامه ای مقرر کرد که برای بررسی شرایط زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که در زندان هستند، از فردا تمامی حوزه های قضایی سراسر کشور، هیات های ویژه ای تشکیل و شرایط زندانیان بررسی کنند.

تشکیل 500 هیات ویژه برای بررسی شرایط زندانیان، ابلاغ نتیجه بررسی ها حداکثر تا 10 اردیبهشت

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، غلامحسین اسماعیلی در گفتگو با اخبار ساعت 21 شبکه یک سیما درخصوص شرایط تمدید مرخصی زندانیان گفت: ریاست قوه قضاییه بعد از تشکیل چندین جلسه کارشناسی، امروز با صدور بخشنامه ای مقرر کرد که برای بررسی شرایط زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که در زندان هستند، از فردا تمامی حوزه های قضایی سراسر کشور، هیات های ویژه ای تشکیل و شرایط زندانیان در حال مرخصی و حتی زندانیانی که مشمول بخشنامه مرخصی بودند، اما نتوانستند تامین لازم را تودیع کنند و به مرخصی بروند و همچنین زندانیانی که با قرار بازداشت هستند و محکوم نشدند را بررسی کنند و درباره آن ها تصمیم بگیرند.

وی افزود: با این بخشنامه بیش از 500 هیات از فردا در کشور تشکیل خواهد شد؛ مقرر شده این هیات ها هرروز و در صورت لزوم با کار جهادی و شبانه روزی جلسات مشترکی را برگزار کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: مأموریت این هیات ها این است که تعیین کنند با لحاظ ارفاقات قانونی که در قانون مجازات اسلامی وجود دارد؛ مانند آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات و امثال آن، شرایط عدم بازگشت به زندان برای چه تعداد از این افراد مهیا است، به گونه ای که این بخش از زندانیان اصلا مراجعتی به زندان نداشته باشند.

سخنگوی قوه قضاییه شرح داد: همچنین تعیین می شود که چه تعدادی از زندانیان فعلی باید آزاد شوند و چه تعداد از افرادی که در حال مرخصی هستند باید به زندان ها برگردند.

وی ادامه داد: در این بخشنامه مقرر شده که همزمان ستاد های کنترل مجرمین حرفه ای که ترکیبی از مقامات قضایی، انتظامی و امنیتی است، به صورت مستمر تشکیل جلسه داده و زمان و نحوه مراجعت زندانیان بازگشتی که این ارفاقات قانونی شامل حال آن ها نمی شود را تعیین کنند تا بر اساس دستورالعمل ها و سازوکار های پیش بینی شده زندان ها جهت انجام ازمایشات، قرنطینه و مراقبت های بهداشتی به صورت تدریجی به زندان برگردند.

اسماعیلی یادآور شد: نتیجه این بررسی ها حداکثر تا 10 اردیبهشت به خود زندانی یا ضامن او ابلاغ می شود و پیش بینی میکنیم با بهره برداری حداکثری از ارفاقات قانونی و کار تخصصی و تیمی همکاران ما، بخش قابل توجهی از زندانیان در حال مرخصی به زندان بازنگردند و حتی تعدادی از زندانیان حاضر از زندان هم آزاد شوند؛ اما گروهی از زندانیان هم با شرایط و برنامه زمان بندی شده به صورت تدریجی برای ادامه تحمل محکومیت به زندان برخواهند گشت.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 29632

به "تشکیل 500 هیات ویژه برای بررسی شرایط زندانیان، ابلاغ نتیجه بررسی ها حداکثر تا 10 اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل 500 هیات ویژه برای بررسی شرایط زندانیان، ابلاغ نتیجه بررسی ها حداکثر تا 10 اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید