تمام ارث به دختر می رسد

به گزارش مجله یک کامپیوتر، مرگ یک حادثه طبیعی است و آثار حقوقی خاصی را با خود به همراه می آورد. یکی از مهم ترین آثار آن بحث تقسیم اموال باقیمانده از متوفی است.

تمام ارث به دختر می رسد

سهم الارث دختر یکی از موارد ارث است. قواعد ارث در نظام حقوقی ما آمره است به این معنی که افراد نمی توانند بر خلاف آن توافق نمایند. ریشه این قواعد که در قانون مدنی بیان شده، از شرع اسلامی گرفته شده است که منحصربه فرد بوده و اصول و استثنائات فراوانی دارد. برای مثال سهم الارث دختر در حالت ها و شرایط مختلف متفاوت خواهد بود، در حالت هایی او یک مقدار تعیین از ترکه در یافت می نماید و در بعضی موارد مقدار ارث او نصف پسر خواهد بود. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

جایگاه دختر در طبقات ارث و سهم الارث دختر

بر طبق ماده 861 قانون مدنی: موجب ارث دو امر است، نسب و سبب .به طورکلی افراد در صورتی از هم ارث می برند که با هم رابطه خویشاوندی، اعم از نسبی و سببی داشته باشند: خویشاوند نسبی، به خویشاوندی گفته می گردد که ناشی از تولد انسانی از انسان دیگر و پیوند خونی است و خویشاوندی سببی را هم باید خویشاوندی که منشأ آن از عقد ناشی می گردد تعریف کرد. مانند عقد نکاح دائم که باعث به وجودآمدن موجبات ارث زوج و زوجه می گردد.

به موجب قواعد و مقررات ارث، طبقات و درجات ارث برای خویشاوندان نسبی (ناشی از تولد) سه طبقه است. هرکدام از این طبقات بر طبقه پایین تر از خود ارجحیت دارند. به این معنا که بر فرض، در صورت وجود بچه ها و پدر یا مادر در طبقه اول، طبقات بعدی ارث نمی برند. طبقات ارث به توضیح زیر هستند:

  • پدر و مادر و اولاد (بچه ها) و اولادِ اولاد (نوه ها و نتیجه ها و…) تا هراندازه که پایین روند.
  • اجداد (جد و جده یا پدربزرگ و مادربزرگ) تا هرقدر که بالا روند و برادر و خواهر و اولاد ایشان تا هراندازه که پایین روند.
  • اعمام (عمه و عمو) و اخوال (خاله و دایی) و اولاد ایشان تا هرقدر که پایین روند و اعمام و اخوال پدر و مادر ایشان و سپس اعمام و اخوال جد وجده تا هراندازه که بالا روند و اولاد این اعمام و اخوال تا هر قدر که پایین روند.

سهم الارث دختر

سهم الارث دختر موارد متعددی دارد؛ اما در بعضی موارد دختر تمام ارث را می برد.

انحصار وراثت به دختر یا دختران متوفی

سهم الارث دختر در این حالت به این معنا است که پدر و مادر متوفی در قید حیات نیستند و تنها وارث او دختر یا دخترانش هستند. ماده 907 قانون مدنی به این حالت اشاره دارد: اگر متوفی ابوین نداشته و یک یا چند اولاد داشته باشد ترکه به طریق ذیل تقسیم می گردد: اگر فرزند، منحصر به یکی باشد خواه پسر خواه دختر تمام ترکه به او می رسد. اگر اولاد متعدد باشند؛ ولی تمام پسر، یا تمام دختر، ترکه بین آ ن ها بالسویه تقسیم می گردد. اگر اولاد متعدد باشند و بعضی از آن ها پسر و بعضی دختر، پسر دوبرابر دختر ارث می برد.

باتوجه به این ماده اگر تنها وارث متوفی یک دختر باشد و وارث دیگری از طبقه اول یا زوج و زوجه وجود نداشته باشد سهم الارث دختر متوفی، تمام ارث خواهد بود. اگر متوفی چند دختر به عنوان وارث داشته باشد تمام ارث بین آن ها به نسبت مساوی تقسیم می شوند و اگر وراث متوفی یک یا چند دختر به همراه یک یا چند پسر باشند ترکه (ارث) بین آن ها به نسبت آن که پسر یا پسرها دو برابر دختر یا دخترها ارث ببرند تقسیم می گردد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب هرگز این فحش ها را ندهید، مجازات می شوید! + ویدیو را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 22 بهمن 1401 بروزرسانی: 22 بهمن 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 86223

به "تمام ارث به دختر می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام ارث به دختر می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید