ثبت جهانی خلیج فارس و گامی برای تحولی بزرگ

به گزارش مجله یک کامپیوتر، مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبت جهانی نام خلیج فارس اطلاع داد. این خبر درباره خلیج فارس و ثبت جهانی خلیج فارس است.

ثبت جهانی خلیج فارس و گامی برای تحولی بزرگ

به گزارش ایسنا، مهندس مهدی میر صالحی در نشست خبری با اشاره به ثبت جهانی خلیج فارس در وایپو گفت: خلیج فارس با پیشوند مروارید در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت رسید.

وی خاطر نشان کرد: از این پس هیچ دولت و کشور و سازمانی نمی تواند این خلیج را با نام دیگری نامگذاری کند.

میر صالحی با بیان اینکه این اقدام به همت وزارت صنعت بوده است، اضافه نمود: فرایند ثبت دو ساله بوده است.

وی با بیان این که در گذشته تنها خلیج فارس مطرح بوده، اضافه نمود: بر اساس سند ثبت مروارید خلیج فارس نامگذاری این خلیج به غیر از نام مروارید خلیج فارس خلاف قوانین بین المللی است.

به گفته وی، ثبت خلیج فارس از نوع ثبت حمایت از اسامی مبدا و نشان جغرافیا است، از این رو این حوزه با منطقه ثبت شده است.

میر صالحی با اشاره به روند ثبت جهانی مروارید خلیج فارس، اظهار کرد: فرایند انجام ثبت دو سال قبل با تنظیم گزارش کارشناسی و تنظیم اظهار نامه مربوط شروع شد.

وی افزود: پرونده این ثبت براساس قانون الحاق دولت ایران به موافقت نامه لیسبون در خصوص حمایت از اسامی مبدا و ثبت جهانی آن مصوب مجلس و بعلاوه قانون الحاق دولت ایران به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری مصوب سال 1380 مجلس تشکیل شد.

مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت ثبت 6 محصول دیگر را از اقدامات دیگر این دفتر نام برد و یادآور شد: سنگ تراورتن محلات، انجیر استهبان استان فارس، زعفران قائنات، گز اصفهان، گز بلداجی و کشمش ملایر از دیگر محصولات ایرانی است که در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت رسید.

وی رتبه ایران در ثبت جهانی را چهارم ذکر کرد و یادآور شد: فرانسه، اسپانیا و جمهوری چک به ترتیب رتبه های اول تا سوم را در این زمینه دارند.

به گفته این مقام مسوول از سال 80 تا به امروز تعداد 60 محصول ایرانی به ثبت جهانی رسیده است.

وی اولویت ثبت این دفتر را اندازه صادرات محصولات عنوان و خاطر نشان کرد: بر این اساس در گام اول مواد اولیه به ثبت جهانی رسید و در گام بعد اقدام به ثبت جهانی محصولات فناورانه خواهیم کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 دی 1401 بروزرسانی: 16 دی 1401 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 84912

به "ثبت جهانی خلیج فارس و گامی برای تحولی بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی خلیج فارس و گامی برای تحولی بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید