حضور برترین آزادکاران آسیا در بازی های آسیایی، کشتی آزاد ایران مدعی اصلی قهرمانی در اندونزی

به گزارش مجله کامپیوتر، تیم کشتی آزاد کشورمان مانند سنوات گذشته بخت نخست قهرمانی در بازی های آسیایی 2018 اندونزی است.

حضور برترین آزادکاران آسیا در بازی های آسیایی، کشتی آزاد ایران مدعی اصلی قهرمانی در اندونزی

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش خبرنگار ورزشی مجله کامپیوتر، برترین آزادکاران آسیا در بازی های آسیایی 2018 به میدان خواهند رفت. بازی های آسیایی همیشه در سطح بسیار بالایی برگزار شده و معمولا بعضی از تیم ها سعی می نمایند تا تیم اصلی خود را برای حضور در بازی های آسیایی در آب نمک خوابانده و با تیم دوم خود در مسابقات دنیای حاضر شوند که همین امر نشان می دهد که موفقیت در این بازی ها برای کشورهای آسیایی چقدر حائز اهمیت است.

البته با نگاهی آماری به رقابت های دنیای در چند سال اخیر خواهیم دید که سهم آسیایی ها از مدال های توزیع شده بسیار اندک بوده است و همین موضوع بیانگر اوضاع نا به سامان کشتی در این قاره است. کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی، ازبکستان، مغولستان و قزاقستان به همراه تیم کشورمان همیشه رقابتی داغ و حساس را برای قهرمانی در بازی های آسیایی داشته اند که خوشبختانه سهم کشورمان بیشتر از سایر تیم ها بوده است. ملی پوشان کشورمان در دوره گذشته این بازی ها چهار طلا و یک نقره کسب کردند که در مجموع نتایج بدی به حساب نمی آید. نکته قابل توجه این است که این دوره از بازی ها قبل از رقابت های دنیای برگزار می گردد و همین امر می تواند روی کیفیت این مسابقات تاثیر به سزایی بگذارد و باعث گردد که این رقابت ها در سطح مطلوب تری برگزار گردد. در دوره گذشته کشتی گیر مطرحی مثل حسن رحیمی کمتر از دو ماه بعد از رقابت های دنیای تاشکند، در بازی های آسیایی اینچئون به میدان رفت که علی رغم نمایش دلچسبی که در رقابت های دنیای داشت اما به دلیل نزدیکی این رقابت ها با بازی های آسیایی و همچنین دو بار وزن کم کردن در یک بازه زمانی کوتاه، رحیمی نتوانست در اینچئون نمایش قابل قبولی را از خود بر جا بگذارد و خیلی زود از گردونه مسابقات حذف شد.

با این تفاسیر و با توجه به اینکه بر خلاف ادوار گذشته، این بار بازی های آسیایی قبل از رقابت های دنیای برگزار می گردد، قطعا اوج قدرت و آمادگی کشورهایی مثل ایران که معمولا با یک تیم در رقابت های دنیای و بازی های آسیایی حضور پیدا می نماید را در بازی های آسیایی خواهیم دید. حتی این احتمال نیز وجود دارد که کادرفنی تیم ملی کشورمان در تصمیمی کم سابقه، با ترکیب اصلی در بازی های آسیایی حاضر شده و تیم دوم خود را به رقابت های دنیای اعزام کند.

در ادامه نگاهی به وضعیت تیم های مدعی در بازی های آسیایی خواهیم داشت:

یکی از تیم های مدعی برای بالا بردن کاپ قهرمانی تیم ملی ازبکستان است. ازبک ها از آن دسته تیم هایی هستند که معمولا تیم دوم خود را به رقابت های دنیای اعزام می نمایند و با تیم اصلی خود روانه بازی های آسیایی می شوند تا شانس بیشتری برای موفقیت در این رقابت ها داشته باشند. شاخص ترین کشتی گیر تیم ازبکستان ماگومد ابراگیموف است که تا کنون مدال برنز المپیک و طلای رقابت های آسیایی را برای ازبک ها به دست آورده است. بکزاد عبدالرحمانوف دارنده مدال برنز دنیا و قهرمان بازی های آسیایی اینچئون به همراه داوید موزماناشویلی گرجستانی الاصل دارنده مدال نقره المپیک و برنز دنیا از شاخص ترین کشتی گیران حاضر در این رقابت ها خواهند بود.

تیم مغولستان نیز احتمالا با نفراتی چون گانزوریک دارنده مدال برنز دنیا، بخبایار اردنبات نفر سوم دنیا، پروجاو نایب قهرمان دنیا و اویتومن اورگودول در این دوره از رقابت ها حضور پیدا نمایند.

در ترکیب تیم ملی ژاپن نیز کشتی گیران مطرحی همچون یوکی تاکاهاشی دارنده مدال طلای دنیا، سوسوکه تاکاتانی نایب قهرمان دنیا و دایچی تاکاتانی حضور دارند که همگی مترصد رسیدن به مدال طلای بازی های آسیایی 2018 هستند. ژاپنی ها همیشه در اوزان سبک وزن و میان وزن نمایندگان قابلی را به میدان فرستاده اند و مدال های ارزشمندی را در این اوزان به دست آورده اند.

از دیگر تیم های قدرتمند آسیا می توانیم به تیم ملی قزاقستان اشاره کنیم. در ترکیب این تیم احتمالا کشتی گیرانی مانند دولت نیازبیکوف دارنده مدال برنز دنیا و طلای آسیا، مامد ابراگیم اف نفر پنجم مسابقات دنیای پاریس، عظمت دولت بیکوف و دولت شابانبای نفر پنجم المپیک حضور خواهند داشت که شانس های زیادی برای رسیدن به مدال دارند. قزاق ها همیشه در بین کشورهای مدعی قرار داشته است اما هیچگاه انسجام لازم برای رسیدن به سکوی نخست تیمی آسیا را نداشته اند و معمولا فقط دو یا سه کشتی گیر مطمئن در ترکیب خود دارند و سایر اعضای این تیم در صورتی که قرعه به آن ها روی خوش نشان دهد، به جمع پنج نفر نخست می پیوندند.

هندی ها نیز چند سالی است که با سرمایه گذاری های هدفمند در کشتی توانسته اند پیشرفت قابل ملاحظه ای را در این رشته داشته باشند و به جمع مدعیان این قاره بپیوندند. هندی ها همیشه در رده های سنی پایه، جزو مدعیان اصلی قاره آسیا بوده اند و حتی چند باری نیز کاپ قهرمانی آسیا را در رده سنی نوجوانان بالای سر برده است اما هیچگاه در رده سنی بزرگسالان تا این اندازه منظم و هدفمند عمل نکرده اند.

در ترکیب تیم هندوستان کشتی گیرانی چون باجرانگ دارنده مدال برنز دنیا و ساندیپ تومار قهرمان آسیا قرار دارند که بخت زیادی برای رسیدن به مدال طلای اوزان خود دارند.

کره ای ها نیز از مدعیان سنتی این قاره است. آنها سابقه درخشانی از حضور در بازی های آسیایی دارند اما در این دوره از رقابت ها به هیچ عنوان نمی توانند جزو مدعیان اصلی برای رسیدن به عنوان قهرمانی قرار بگیرند و حتی شاید جایی در بین چهار تیم اول نیز نداشته باشند. کره ای ها حال و روز خوبی در کشتی آزاد ندارند و دستشان خالی تر از هر زمان دیگری است. به جرات می توانیم بیان کنیم که در طول تاریخ کشتی آزاد، هیچگاه تیم کره جنوبی را تا این حد ضعیف و ناتوان ندیده بودیم.

کره شمالی نیز بی شک در اوزان اول کشتی گیران بسیار خطرناکی را روانه میدان می نمایند که کار برای سایر کشتی گیران سخت خواهند کرد.

اما تیم کشورمان نیز همچون سنوات گذشته بخت نخست برای رسیدن به مقام قهرمانی است. احتمالا رضا اطری نفر سوم آسیا، مهران نصیری قهرمان جام یاشار دوغو، مصطفی حسین خانی دارنده مدال برنز دنیا، حسن یزدانی قهرمان دنیا و المپیک، علیرضا گودرزی یا مجتبی گلیج و پرویز هادی در بازی های آسیایی اندونزی حضور پیدا خواهند کرد. تیم کشتی آزاد کشورمان در آخرین دوره از رقابت های دنیای پاریس در رده نهم و در مسابقات آسیایی 2018 بیشکک به مقام نایب قهرمانی رسیده است اما اکثر ملی پوشان کشورمان حالا در مرحله ای تجربه و آمادگی قرار دارند که رسیدن به مدال طلای بازی های آسیایی برای آن ها خیلی هم دور از دسترس نیست.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 15136

به "حضور برترین آزادکاران آسیا در بازی های آسیایی، کشتی آزاد ایران مدعی اصلی قهرمانی در اندونزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور برترین آزادکاران آسیا در بازی های آسیایی، کشتی آزاد ایران مدعی اصلی قهرمانی در اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید