دلیل چهره دوگانه ماه کشف شد، برخورد با یک جرم آسمانی

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، بخشی از ماه که از روی کره زمین قابل مشاهده است، با بخش دیگر آن تفاوت های اساسی دارد. آنالیز ها حاکیست که بخش تاریک ماه پوسته ای ضخیم تر داشته و دارای یک لایه اضافی از مواد مختلف است.

دلیل چهره دوگانه ماه کشف شد، برخورد با یک جرم آسمانی

شبیه سازی های رایانه ای که در این زمینه توسط ناسا و با همکاری دانشگاه کلتک اجرا شده، حاکیست یک انفجار بزرگ در ماه به دنبال برخورد آن با یک سیارک یا جرم دیگر موجب این تحول شده است.

ناسا در سال گذشته یک ماه وقت صرف نقشه برداری بسیار دقیق از کره ماه کرد و این داده ها تردیدی در تفاوت دوسویه ماه باقی نگذاشت. شبیه سازی برخورد سیارک یا سیاره کوچک با ماه نشان می دهد بعضی قطعات پراکنده شده به علت این برخورد از یک سمت ماه جدا شده و به روی سمت دیگر آن فرود آمده و به تدریج جذب ماه شده اند و همین مساله پوسته بخش تاریک ماه را ضخیم تر نموده است.

360 شبیه سازی برای درک بهتر برخورد یادشده که با سرعت های مختلف و با طراحی سیارک های متفاوت صورت گرفت، محققان را به این نتیجه رساند که یک قطعه بزرگ سنگی به عرض 780 کیلومتر در برخورد با ماه با سرعت 22500 کیلومتر در ساعت به شدت خرد شده است.

همچنین ممکن است قطعات سنگی کوچک تری با عرض 720 کیلومتر با سرعت 24500 کیلومتر حرکت نموده و چنین تأثیری بر جای گذاشته باشند.

مجموعه این قطعات باعث شکل گیری یک لایه اضافی به ضخامت 5 تا 10 کیلومتر بر روی قسمت تاریک ماه شده اند. آنالیز ها نشان داده که در این بخش از ماه میزان بیشتری پتاسیم، فسفر و تنگستن وجود دارد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 7950

به "دلیل چهره دوگانه ماه کشف شد، برخورد با یک جرم آسمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل چهره دوگانه ماه کشف شد، برخورد با یک جرم آسمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید