شرایط جدید واردات خودرو، چه افراد و شرکت های مجاز به واردات هستند؟

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران : سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شرایط چهارگانه واردات خودرو در طرح ساماندهی صنعت خودرو را تشریح کرد.

شرایط جدید واردات خودرو، چه افراد و شرکت های مجاز به واردات هستند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو، گفت: کلیات طرح مذکور که مهمترین محور آن عرضه خودرو در بورس است در جلسات اخیر کمیسیون صنایع به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه متعادل کردن عرضه و تقاضا و همچنین تبدیل کردن خودرو به یک کالای مصرفی مهمترین اهداف طرح ساماندهی صنعت خودرو است، اضافه نمود: تمامی خودروهای مشمول طرح مذکور باید در بورس کالا عرضه شوند، در صورتی که خودروهای مشمول در بورس عرضه نشوند، جرم انگاری می گردد و خریدار مشمول تبصره (1) ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می گردد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه در طرح ساماندهی صنعت خودرو به نوعی واردات خودرو نیز مجاز دانسته شده است، در تشریح شرایط واردات آن گفت: طبق این طرح افراد و خودروسازانی می توانند خودرو وارد نمایند که خودرو صادر کردند، معادل آن می توانند خودرو وارد نمایند. همچنین قطعه سازان نیز اگر قطعاتی را صادر نمایند می توانند معادل آن خودرو به کشور وارد نمایند.

فیروزی به همین دلیل، ادامه داد: افراد حقیقی غیردولتی که نفت را خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند می توانند از محل ارز آن، خودرو به کشور وارد نمایند و همچنین اشخاصی که ارز در بیرون از کشور دارند که تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند، می توانند از محل آن خودرو به کشور وارد نمایند.

نماینده مردم فسا در مجلس در تشریح بخش دیگری از طرح ساماندهی صنعت خودرو، بیان داشت: بر اساس طرح مذکور خودروهای هیبریدی و همچنین خودروهایی با مصرف سوخت های دوگانه نیز از عرضه در بورس معاف هستند و در واقع با این اقدام خودروسازها تشویق می شوند که به سمت فراوری خودروهایی با این شرایط بروند که در این طرح برای تشویق آن ها تسهیلات ارزان قیمتی برای بخش تحقیق و توسعه در اختیار آن ها برای داخلی سازی و کیفی سازی، قرار خواهد گرفت.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 46031

به "شرایط جدید واردات خودرو، چه افراد و شرکت های مجاز به واردات هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط جدید واردات خودرو، چه افراد و شرکت های مجاز به واردات هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید