صعود نیرومند دلار مقابل رقبا

به گزارش مجله کامپیوتر، ارزش دلار مقابل تمامی ارزهای مهم بالا رفت.

صعود نیرومند دلار مقابل رقبا

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، احتیاط معامله گران نسبت به روزهای آینده بیش از پیش بیشتر شده به ویژه حالا که شمار مبتلایان به کرونا در دنیا از رقم 100 میلیون نفر نیز فراتر رفته است. در اروپا دولت آلمان پیش بینی خود از رشد اقتصادی سال جاری این کشور را به سه درصد کاهش داده که بسیار کمتر از رشد پیش بینی شده 4.4 درصدی قبلی است. آلمان در روزهای اخیر شاهد افزایش بی سابقه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا بوده و دولت در نتیجه این اتفاق و با هدف کاستن از سرعت شیوع ویروس مجبور به اعمال بعضی محدودیت ها شده است.

شاخص مدیران خرید آلمان نشان می دهد دید مدیران اقتصادی نسبت به شرایط اقتصاد در ماه های پیش رو کمی بهتر شده است. با این حال هنوز این شاخص با سطح قبل از کرونا فاصله معناداری دارد و تا زمانی که واکسن ها اثربخشی قابل توجهی نداشته باشند فرایند فعلی ادامه دارد. الزام به تزریق واکسن در حداقل دو نوبت و عدم دسترسی کشورهای فقیر به واکسن از جمله دلایلی است که معامله گران را نسبت به اتمام بحران کرونا تا انتها سال نگران می نماید. سازمان بهداشت دنیای نیز از کشورهای ثروتمند خواسته است به کشورهای کم توان تر برای تهیه واکسن یاری نمایند چرا که بدون آن کانون های شیوع بیماری باقی خواهند ماند.

کریستین لاگارد- رییس سابق صندوق بین المللی پول و رییس فعلی بانک مرکزی اروپا- با بیان اینکه امیدوار است سال 2021 سالی برای احیای اقتصاد دنیای باشد گفته است هنوز با سطح کم سابقه ای از نااطمینانی نسبت به آینده روبرو هستیم. لاگارد که در مجمع دنیای اقتصاد به سخنرانی می پرداخت در بخش دیگر سخنانش با اشاره به افزایش مجدد آمار مبتلایان به کرونا در دنیا گفت سیاست های حمایتی بانک مرکزی اروپا برای تقویت رشد اقتصادی در سال 2021 هم ادامه خواهد یافت و پیش بینی می کنم رشد اقتصادی منطقه یورو سال جاری به طور متوسط حدود 3.9 درصد باشد.

داده های اقتصادی از آسیا و اروپا هنوز امیدوار نماینده نیستند. در ژاپن میزان فراوریات صنعتی تا انتها هفته سوم ژانویه رشد منفی داشته است و انتظار می رود این فرایند در صورت اعمال قرنطینه یا محدودیت های تجاری تشدید گردد. همچنین متوسط نرخ تورم ژاپن در 12 ماه منتهی به دسامبر با 0.3 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی 1.2 رسید که این رقم، یکی از کمترین تورم های ثبت شده در این کشور طی دو سال اخیر بوده است. بانک مرکزی ژاپن رسیدن به تورم دو درصدی را هدفگذاری نموده است. در فرانسه نیز شاخص پیش نگر فعالیت های تجاری در ماه ژانویه به طور غیرمنتظره ای کاهش یافته است که این مساله به معنای کاهش آهنگ رشد بخش فراوری در دومین اقتصاد عظیم اتحادیه اروپا خواهد بود.

در انتها نشست بانک مرکزی اروپا اعلام شد این بانک کماکان به سیاست های فعلی ادامه خواهد یافت و قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. به نظر می رسد که بانک مرکزی اروپا رویکرد صبر را در شرایط فعلی در پیش گرفته است تا فرایند تحولات اقتصادی و اقتصادی معین تر گردد. شیوع کرونا در قاره سبز در سطح بالایی باقی مانده و در بسیاری از مناطق نیز قرنطینه ها و محدودیت های رفت و آمدی تشدید شده است. نرخ تورم در منطقه یورو کماکان منفی است و بانک مرکزی اروپا اظهار داشت به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه می دهد. این برنامه با اعتبار 1.85 تریلیون یورویی تا مارس 2022 ادامه پیدا خواهد نمود.

بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار خواهد شد تا به مانند همتای آمریکایی خود اقدام به تزریق نقدینگی بیشتری به بازارها کند چرا که تقاضا هنوز به سطح قبل از کرونا بازنگشته است و طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در 19 کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به دسامبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی 0.3 درصد رسید تا نرخ تورم بیش از پیش از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه فاصله بگیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط 0.3 درصد بوده که از ماه قبل 0.1 درصد بیشتر شده است.

بانک های مرکزی در سراسر دنیا به تزریق نقدینگی به بازارهای اقتصادی ادامه می دهند تا ضمن کاهش تبعات ناشی از کرونا، سطح تقاضا را نیز تحریک نمایند. بانک مرکزی چین در بیانیه ای اظهار داشت در تازه ترین اقدام خود برای حمایت از بازارهای اقتصادی اقدام به تزریق 80 میلیارد یوان نقدینگی به بازارها در قالب عملیات ریپو نموده است. بانک مرکزی چین ضمن تاکید بر حضور فعال در بازارها تاکید نموده است که حفظ نقدینگی در سطح معقول و مناسب را وظیفه خود می داند و برای حمایت از اقتصاد چین از کلیه ابزارهای در اختیار خود استفاده خواهد نمود.

در صورتی که ژانت یلن بتواند به عنوان گزینه پیشنهادی بایدن از سنا برای وزارت خزانه داری آمریکا رای مثبت بگیرد، احتمالا شاهد تغییرات جدیدی در حوزه سیاست گذاری ارزی خواهیم بود. وال استریت ژورنال به نقل از نزدیکان خانم یلن گفته است که رییس سابق فدرال رزرو در دوره ریاست جمهوری ترامپ در باوری کاملا متضاد با دونالد ترامپ عقیده دارد که نباید اجازه داد دلار بیش از حد تضعیف گردد. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود بارها و بارها از بعضی از مدیران بانک مرکزی آمریکا به دلیل مقاومتشان در تضعیف دلار انتقاد نموده و آن را عاملی برای ایجاد مزیتی رقابتی برای رقبای این کشور از جمله اتحادیه اروپا و چین دانسته بود.

تا به امروز بیش از 101 میلیون و 93 هزار و 699 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 174 هزار و 844 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 436 هزار و 447 نفر، برزیل با 219 هزار و 203 نفر، هند با 153 هزار و 862 نفر، مکزیک با 152 هزار و 16 نفر و انگلیس با 101 هزار و 887 نفر بوده است.

شدت دریافت سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیستم ژانویه با ثبت از 17 هزار و 374 فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از 14 هزار و 117 فوتی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا نموده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای دنیای را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.4 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 90.513 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.125 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت انتهای معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.19 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.371 دلار مبادله شد. یورو 0.38 درصد پایین رفت و با ماندن در کانال 1.21 به 1.211 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.39 درصد افزایش به 104.073 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.299 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.483 یوان چین اعلام شد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50669

به "صعود نیرومند دلار مقابل رقبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود نیرومند دلار مقابل رقبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید