مصاحبه، حطیط: پیگرد بین المللی آمریکا به خاطر تعرض به هواپیمای مسافربری ایران لازم است

به گزارش مجله کامپیوتر، یک کارشناس مسائل راهبردی غرب آسیا با اشاره به تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافر بری ایرانی بر فراز سوریه بر لزوم برخورد قاطعانه جامعه جهانی با این جنایت آمریکا تاکید نمود.

مصاحبه، حطیط: پیگرد بین المللی آمریکا به خاطر تعرض به هواپیمای مسافربری ایران لازم است

امین حطیط کارشناس مسائل راهبردی غرب آسیا در تبادل نظر با خبرنگار بین الملل خبرنگاران گفت: تعرض هواپیماهای آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران در حریم هوایی سوریه، جنایت جنگی است و جامعه جهانی باید برخورد قاطعانه ای با آن داشته باشد و آمریکا را مورد پیگرد قرار دهد.

تعرض به هواپیمای ایرانی ، اقدام تروریستی و نقض قانون بین المللی است

وی در خصوص اقدام هواپیماهای آمریکایی در نقض قانون بین المللی پرواز غیرنظامی و تعرض به جان ده ها مسافر هواپیمای ایرانی و در خطر قرار دادن جان آنان گفت: تعرض هواپیمای آمریکایی به هواپیمای ایرانی در آسمان سوریه یک اقدام تروریستی و نقض قانون بین المللی و قانون پرواز و نیز نقض تمام قوانین وعُرف موجود در حفظ سلامت پرواز است.

امین حطیط ادامه داد: آمریکا باید به دلیل این اقدام تروریستی که یک جنایت به شمار می آید، در تمام نهادهای قانونی و قضایی و سیاسی بین المللی مورد پیگیرد قرار بگیرد و شورای امنیت باید در این خصوص مسئولیت پذیر باشد و آمریکا را به دلیل ارتکاب این جنایت مورد پیگیری قرار دهد زیرا در هر حال این جنایت به هیج وجه نباید مورد چشم پوشی قرار بگیرد.

احتمال بهانه تراشی آمریکا برای توجیه جنایت خود

وی گفت: در هر حال باید به این موضوع توجه داشت که چه بسا آمریکا موضوع تحریم علیه ایران را دستاویز این اقدام خود قرار دهد و یا اینکه مدعی گردد این جنایت در چارچوب اعمال فشار حداکثری بر ایران اجرا شده و یا هدف از این جنایت قطع ارتباط هوایی بین تهران و بیروت بوده است.

این کارشناس مسائل راهبردی تاکید نمود: هیچ یک از این توجیهات به هیچ وجه نمی تواند مورد توجه قرار بگیرد زیرا جنایت، همچنان یک جنایت است و به هیچ وجه نمی توان آن را توجیه کرد و مجرم نمی تواند از مسئولیت این اقدام که باید به دلیل ارتکاب آن مورد پیگرد قرار بگیرد، عفو گردد.

سیاست قلدری تروریستی آمریکا علیه سوریه

حطیط در خصوص این سوال که اشغال سوریه و استفاده آمریکا از حریم هوایی آن برای اقدامات تروریستی چه شرحی می تواند داشته باشد؟ پاسخ داد؟ حضور ارتش آمریکا در خاک سوریه یک اشغالگری تمام عیار است و اشغالگر نمی تواند هیچ یک از اقدامات تجاوز کارانه خود علیه کشور اشغال شده و یا در حریم هوایی آن علیه یک دشمن دیگر را توجیه کند، زیرا آمریکا متجاوز است و قلدری تروریستی علیه سوریه را در پیش گرفته است که پیش از هر چیزی در اشغال خاک این کشور و نقض حریم هوایی آن و علیه متحدانش اجرا شده است؛ متحدانی که سوریه با آن ائتلاف های مستحکمی دارد و توافقنامه هایی با آن امضا نموده است.

وی ادامه داد: با این شرحات باید گفت، نمی توان این اشغالگری را در هیچ زمینه ای و یا منفعتی تفسیر و شرح کرد، بلکه یک حلقه از مجموعه حلقه های دشمنی و تجاوز آمریکا علیه سوریه در چارچوب جنگ گسترده ای است که از سال 2011 کلید زد، اما این جنگ به اهداف خود نرسید و این چیزی است که آمریکا را خشمگین نموده و موجب شده است به کوشش برای آسیب رساندن به سوریه و متحدانش که نقشه آن را به طور کامل بی اثر گذاشته اند، ادامه دهد.

حطیط در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص اینکه جامعه جهانی و سازمان های بین المللی باید به منظور جلوگیری از تکرار چنین اقدمات غیرقانونی و تعرض به هواپیمای مسافربری از سوی آمریکا چه اقدامی انجام دهد؟ گفت: جامعه جهانی و تمام سازمان های بین المللی دست اندرکار حقوق بشر و حفظ امنیت و سلامت بین المللی باید به مسئولیت ها و وظایف خود مطلع باشند. بر این اساس این جنایت آمریکا باید با اقدامات سرکوبگرانه و مجازاتی جامعه جهانی روبه رو گردد به ویژه اینکه آمریکا همیشه مدعی است نماینده جامعه جهانی است.

لزوم سه اقدام جامعه جهانی در برابر تجاوزات آمریکا

وی گفت: جامعه جهانی شامل سازمان های بین المللی و سازمان ملل متحد و شورای امنیت و سایر سازمان های تخصصی باید موضع قاطع اتخاذ نموده و نخست آمریکا را به دلیل کاری که مرتکب شده است، محکوم نمایند و دوم آمریکا را از نظر قضایی و قانونی به شکل سختگیرانه و قاطعانه مورد پیگرد قرار دهند و سوم اینکه جامعه جهانی در برابر آمریکا متحد گردد تا تجاوزات آن علیه ملت ها را متوقف نموده و مانع در خطر قرار دادن سلامت عمومی و بین المللی گردد.

حطیط تاکید نمود: اقدامی که از آمریکا بر فراز خاک سوریه سرزد، غیرقابل توجیه و تفسیر است، زیرا جنایتی ضد بشری بوده و از نظر قانونی نیز نوعی جنایت جنگی علیه غیرنظامیان به شمار می آید.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 36994

به "مصاحبه، حطیط: پیگرد بین المللی آمریکا به خاطر تعرض به هواپیمای مسافربری ایران لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، حطیط: پیگرد بین المللی آمریکا به خاطر تعرض به هواپیمای مسافربری ایران لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید