ناسا کاوشگر استقامت را برای جستجوی نشانه های حیات به سوی مریخ فرستاد

به گزارش مجله کامپیوتر، مریخ نورد استقامت بر فراز یک موشک اطلس پنج روز پنجشنبه 9 مرداد در ساعت 7:50 صبح به وقت محلی از پایگاه کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.

ناسا کاوشگر استقامت را برای جستجوی نشانه های حیات به سوی مریخ فرستاد

به گزارش خبرنگاران به نقل از space.com مریخ نورد استقامت و سفری تقریبا هفت ماهه را به سوی سیاره سرخ در پیش دارند و در فوریه 2021 (اسفند 1399) در دهانه 45 کیلومتری جزرو فرود خواهند آمد.

استقامت عملیاتی را در سیاره سرخ انجام خواهد داد، هیچکدام از مریخ نوردهای پیشین انجام نداده اند، از جمله جستجوی نشانه های حیات قدیمی در مریخ، گردآوری نمونه های از این سیاره و بازگردانشان به کره زمین و به کار دریافت یک بالگرد مینیاتوری در سطح مریخ به نام نبوغ.

همزمان با پرتاب مریخ نورد، زمین لرزه ای مرکز کنترل ماموریت در آزمایشگاه رانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا را تکان داد. اما این زمین لرزه به جز از جا پریدن گزارشگران در این آزمایشگاه تاثیری بر شمارش معکوس نگذاشت.

آلکس ماتر، دانش آموز سال هفتم از ایالت ویرجینیا که نام استقامت انتخاب اوست و ونیزا روپانی، دانش آموز سال یازدهم که نام نبوغ را برای بالگرد مریخی برگزیده است، در محل پرتاب حاضر بودند.

پرتاب استقامت که بخش اصلی ماموریت 2.7 میلیارد دلاری مریخ ناسا است، بدون اشکال نبود. سفینه مدت کوتاهی پس از پرتاب به ظاهرا به علت اینکه بخشی از آن هنگام عبور از سایه زمین بیش از حد سرد شده بود، وارد شرایط حفاظتی شرایط ایمن (safe mode) شد. مقامات ناسا بعدا گفتند که همه دماها در سفینه به حالت عادی بازگشته است.

  • جستجوی نشانه های حیات باستانی در سطح مریخ

دو مریخ نشین وایکینگ ناسا از میانه دهه 1970 تا اوائل دهه 1980 در جستجوی حیات فعلی در مریخ بودند و نتایج مهیج اما مبهمی را به دست دادند که هنوز مایه بحث میان دانشمندان است.

این ابهام باعث شد که ناسا به فکر انجام یک ماموریت دیگر اخترزیست شناسی برای بررسی دوباره این موضوع بیفتد. ناسا بر اساس راهبرد پیگیری آب، امکان وجود حیات را در گذشته و حال مریخ با فرستادن رشته ای از کاوشگرهای روباتی مانند شبح، فرصت و کنجکاوی جستجو کرد.

این ماموریت ها شواهد بسیاری از سطح مریخ که اکنون سرد، خشک و مرده است، به دست آورند که نشانگر امکان وجود حیات در گذشته باستانی این سیاره بود. برای مثال، کاوشگر کنجکاوی کشف کرد که میلیاردها سال پیش در دهانه گیل که محل فرودش بود، یک سیستم نهر و دریاچه درازمدت داشته که می توانسته از حیات در نوعی که ما می شناسیم، حمایت کند. کنجکاوی هنوز هشت سال پس از فرود بر مریخ به جستجوی دهانه گیل ادامه می دهد.

مریخ نورد استقامت همان کار کاوشگر کنجکاوی را در کف دهانه جزرو انجام خواهد داد که در گذشته باستانی حاوی یک دریاچه و دلتای رودخانه بوده است. این مریخ نورد 1025 کیلوگرمی در مدت ماموریتش که یک سال مریخی (اندکی کمتر از 2 سال زمینی) به طور می انجامد، خصوصیات زمین شناختی این دهانه را توصیف و ترکیب سنگ های آن را که آثار سابقه روزهای گرم و مرطوب این دهانه را در گذشته باستانی اش بر خود دارند، مشخص خواهد نمود.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

چطور استقامت از سطح مریخ نمونه برداری می نماید

اما مشاهده های استقامت در محل ممکن است برای ثابت کردن وجود حیات در سیاره سرخ کافی نباشد و احتیاج به بررسی آزمایشگاهی در زمین باشد. یکی از وظایف اصلی مریخ نورد گردآوری و ذخیره دست کم 20 نمونه از سنگ ها و خاک مریخ بر اساس خصوصیات اخترزیست شناختی شان و امکان بالقوه شان برای روشن کردن گذشته دهانه جزرو است.

این مواد در اوائل سال 2031 در یک ماموریت مشترک ناسا و سازمان فضایی اروپا به زمین بازگردانده خواهند شد تا دانشمندان آنها را بررسی نمایند.

  • فناوری هایی برای اکتشاف های آینده

گرچه ماموریت مریخ 2020 اساسا یک ماموریت علمی است، اما انواعی از فناوری در آن آزمایش خواهند شد و به این ترتیب ممکن است راه برای کوشش های اکتشافی بلندپروازانه تر در آینده گگردده گردد.

برای مثال یکی از هفت ابزار علمی استقامت که تجربه مصرف منابع محلی اکسیژن مریخ (MOXIE) نام دارد، از جو رقیق حاوی دی اکسیدکربن مریخ اکسیژن فراوری خواهد نمود. اگر این تجربه پیروز باشد و بتوان آن را در ابعاد گسترده تر انجام داد، ممکن است به فضانوردانی که بر اساس برنامه ناسا قرار است در دهه 2030 بر سطح این سیاره فرود آیند، یاری خواهد نمود.

این مریخ نورد همچنین یک وسیله رادار نفوذنماینده به زمین دارد که امکان شناسایی آب منجمد زیر سطحی را خواهد داد که منبع دیگر مورد احتیاج برای انسان های پیشگام بر روی سیاره سرخ است.

  • نبوغ به پرواز در می آید

پس از اینکه استقامت در میدان هوایی مناسبی در مریخ مستقر گردد، بالگرد نبوغ به کار گرفته خواهد شد تا چند پرواز کوتاه انجام دهد- نخستین پرواز بوسیله یک بالگرد در دنیای فراسوی کره زمین.

گرچه کار بالگرد نبوغ در این ماموریت بیشتر یک نمایشگر فناوری است، اما در آینده ممکن است بتواند در انجام کارهای علمی سیاره ای در دنیا های دیگر تحولی ایجاد کند. بالگردها ممکن است زمانی به عنوان دیده وره در مریخ و دنیا های دوردست دیگر به کار گرفته شوند و به ماموران کنترل ماموریت امکان دهند کاوشگرها در نواحی مورد علاقه علمی راهنمایی نمایند.

  • سومین ماموریت مریخ

پرتاب روز پنجشنبه مریخ نورد استقامت سومین ماموریت به سوی مریخ در کمتر از دو هفته گذشته است. امارات متحده عربی در نخستین ماموریت بین ستاره ای اش روز 26 تیر مریخ گردی به نام امید به سوی مریخ فرستاد و چهار روز بعد چین مریخ نورد و مریخ نشین تیان ون-1 را به فضا فرستاد.

  • به سوی سیاره سرخ | سه سفینه در این ماه به سوی مریخ فرستاده می شوند

  • امارات اولین سفینه فضایی اش را به سوی مریخ فرستاد

  • چین سفینه تیان ون-1 را به سوی مریخ فرستاد

هر سه این سفینه ها در فوریه آینده (بهمن) به مریخ خواهند رسید.

یک ماموریت چهارم به سوی مریخ مریخ نورد اروپایی- روسی روزالیند فرانکلین نیز قرار است انجام گردد. اما مسائل فنی به وجود آمده در آن ممکن است باعث گردد که پنجره تابستانی پرتاب به سوی مریخ را از دست بدهد و در این صورت روزالیند فرانکلین باید تا سال 2022 در انتظار بماند. کره زمین و کره مریخ فقط چند هفته در هر 26 ماه در همراستایی مناسبی که مکان پرتاب سفینه های بین سیاره ای را می دهد، قرار می گیرند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 37243

به "ناسا کاوشگر استقامت را برای جستجوی نشانه های حیات به سوی مریخ فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا کاوشگر استقامت را برای جستجوی نشانه های حیات به سوی مریخ فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید