نباید باعث تخریب روان سینماگران شویم ، احتمال نمایش دو فیلم توقیفی

به گزارش مجله کامپیوتر، معاونت نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای اینکه سلامت روان جامعه حداقل در حوزه سینما تضمین گردد باید در ابتدا به سلامت روان سینماگران کمک کنیم. یعنی نباید باعث تخریب روان سینماگران شویم و اجازه دهیم که به شکل حیات طبیعی؛ فیلم هایی که علاقه دارند را بسازند و به آنها اعتماد کنیم.

نباید باعث تخریب روان سینماگران شویم ، احتمال نمایش دو فیلم توقیفی

ابراهیم داروغه زاده در گفت وگویی با خبرنگاران درباره برطرف توقیف تعدادی از فیلم های سینمایی و امکان اکران آنها در سینما گفت: تاکنون تعدادی از فیلم هایی که مشکل اکران داشتند با برطرف این مسائل توانستند روی پرده سینما بروند. عصبانی نیستم، دلم میخواد، خانه دختر، زادبوم و ... از آن جمله بودند. فیلم های پارادایس و آشغالهای دوست داشتنی هم به احتمال زیاد تا خاتمه سال اکران خواهد شد، خانه پدری هم اکنون مجوز نمایش در سینماهای هنرو تجربه را دارد.

او که دبیری سی و ششمین جشنواره ملی فجر را برعهده داشت، با بیان اینکه طبیعتاً تمایل ندارم که دبیری جشنواره را برعهده بگیریم درباره دبیری دوره پیش رو جشنواره، گفت: همانطور که می دانیم انتخاب دبیر جشنواره برعهده رئیس سازمان سینمایی است و ما تابع دستورات و نظر ایشان هستیم اما این وظیفه سنگینی است که معاونت نظارت و ارزشیابی همزمان بخواهد، دبیری جشنواره را هم داشته باشد.

داروغه زاده که در حاشیه برگزاری سومین جشنواره فیلم سلامت این گفت وگو را انجام می داد، درباره فراوری فیلم هایی با درونمایه سلامت و بهداشت روانی و جسمی با توجه به مسوولیت اش در وزارت ارشاد، شرح داد: تعداد فیلم هایی که در حوزه سلامت ساخته می گردد ارتباط مستقیمی به اداره نظارت و ارزشیابی ندارد. در این میان وظیفه ما این است که نظارت داشته باشیم تا فیلمی که در حوزه سلامت ساخته می گردد، علمی و درست باشند. به همین دلیل فیلمسازان را به کارشناسان وزارت خانه معرفی می کنیم تا مشورت بگیرند. به طور مثال اگر فیلمی راجع به پیوند اعضا، ایدز یا هر موضوع دیگری مرتبط با سلامت ساخته گردیده باشد، ما از فیلمسازان خواهش می کنم با کارشناسان حوزه سلامت مشورت نمایند تا فیلم از نظر حوزه سلامت بتواند به درستی حرفش را بیان کند.

او با تاکید بر اینکه فیلم هایی که با نیت خوب ساخته می شوند باید اطلاعات درست هم به مخاطب بدهند گفت: در سه، چهار سال گذشته فیلمهایی که با موضوع سلامت ساخته و نمایش پیدا کردند زیاد بوده اند. همچنین بخش مهمی از فیلم هایی که در جشنواره فجر هم حضور داشتند به موضوع سلامت پرداخته بودند. برای ما در سازمان سینمایی بسیار مهم است که فیلم ها غلط فاحش در حوزه سلامت نداشته باشند یعنی اطلاعات اشتباه در حوزه سلامت به مخاطب ندهند. سازمان سینمایی و معاونت نظارت و ارزشیابی از اینکه فیلمی درباره موضوعات مرتبط با سلامت ساخته گردد، استقبال می نماید زیرا که شاید نتوان برخی مسایل را از طریق تلویزیون، به خاطر آنکه رسانه ای عمومی است بیان نمود اما می توان این پیام ها را از طریق سینما به گروه خاص مخاطب منتقل کرد.

داروغه زاده که خود پزشک است در پاسخ به اینکه پزشک بودن او چقدر در سمت معاونت نظارت و ارزشیابی برای نمایش فیلم هایی در حوزه سلامت تاثیر گذار بوده، شرح داد: دغدغه پزشکی که در سازمان سینمایی می آید این است که از طریق سینما به سلامت روان مردم و جامعه کمک کند. برای این کار هم باید کمک کنیم فیلم سازان فیلم هایی که دوست دارند را بسازند و وقتی فیلم های شاد و مفرح ساخته می گردد خوشحال می شوند، زیرا که می توانند در جامعه حس خوب ایجاد نمایند.

این مدیر فرهنگی در خاتمه گفت: برای اینکه سلامت روان جامعه حداقل در حوزه سینما تضمین گردد باید در ابتدا به سلامت روان سینماگران کمک کنیم. یعنی ما نباید باعث تخریب روان سینماگران شویم و اجازه دهیم که به شکل حیات طبیعی، فیلم هایی که علاقه دارند را بسازند و به آنها اعتماد کنیم. سخت گیری های بلاوجه و خارج از قانون نکنیم. همیشه هم این روش جواب داده است به نحوی که اگر همین الان هیچ دستگاه نظارتی وجود نداشته باشند، فیلمی توسط سینماگران ساخته نخواهد شد که با منافع ملی یا باورهای دینی مردم در تضاد باشد.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 461

به "نباید باعث تخریب روان سینماگران شویم ، احتمال نمایش دو فیلم توقیفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید باعث تخریب روان سینماگران شویم ، احتمال نمایش دو فیلم توقیفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید