نشانه های رگ به رگ شدن گردن و درمان آن

به گزارش مجله کامپیوتر، رگ به رگ شدن گردن از علل مهم گردن درد است.رگ به رگ شدن گردن به دلیل پاره شدن رباط ها و کشش بیش از حد گردن اتفاق می افتد.

نشانه های رگ به رگ شدن گردن و درمان آن

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ، رگ به رگ شدن گردن به دلیل پاره شدن رباط ها و کشش بیش از حد گردن اتفاق می افتد . این مشکل به آسیب دیدگی شلاقی گردن مربوط می باشد . آسیب دیدگی شلاقی گردن بر اثر تصادف ، فعالیت در رشته ورزشی خاص ، دوچرخه سواری های سنگین رخ می دهد که در آن ، سر باید جهت خاصی را دنبال کند و هر نیروی اضافی روی آن باعث حرکت غیرطبیعی گردد ، باعث رگ به رگ شدن خواهد شد و در نتیجه باعث ایجاد محدودیت حرکت گردن و درد در ناحیه سر می گردد.

رگ به رگ شدن گردن چیست ؟

رگ به رگ شدن ، اسپاسم گردن ، گرفتگی عضلات گردن و درد عضلانی گردن جزء اتفاقات رایج است . احتمالا خود رگ به رگ شدن عاملی برای درد دریافت گردن باشد که یکی از مسائل رایج در افراد است.

چه عواملی باعث رگ به رگ شدن گردن می شوند ؟

بیشتر علت های رگ به رگ شدن گردن ، عضله ، مفصل و رباط می باشد . این آسیب دیدگی ها در واقع به علت عملکرد نامناسب مفصل گردن ، رگ به رگ شدن عضلات و یا رباط ها می باشد که با تکان دادن گردن ، درد شدیدی می گیرد . خستگی گردن (طرز بد نشستن یا خوابیدن) ، حرکات شدید و ناگهانی گردن (بلند کردن اجسام سنگین) یا آسیب دیدگی با سرعت های بالا (مثل تصادف) از رایج ترین دلایل رگ به رگ شدن گردن می باشند .

علل گردن درد بسیار است اما به طور کل دسته بندی های زیر را شامل می گردد :

رگ به رگ شدن عضلات گردن

درد عضلانی گردن اصلی ترین منبع گردن درد می باشد . عضلات ضعیف گردن ، مفصل های ضعیفی نیز دارند که به راحت دچار آسیب دیدگی می شوند و می توانند دیسک مفصلی یا دیسک ستون فقرات را به وجود بیاورند.

خستگی بد قرار دریافت گردن

بد قرار دریافت گردن هنگام نشستن ، ایستادن و کار کردن می تواند فشار اضافی را روی گردن و نخاع ایجاد کند . خستگی مفصل و عضله با کشش بیش از حد رباط ها و دیسک افزایش می یابد و به عصب و نخاع آسیب می زند و گردن درد و کمردرد را به وجود خواهد آورد.

رگ به رگ شدن رباط های گردن

رباط ها بندهای الیافی و ریشه داری هستند که میزان حرکت را به دلیل آسیب ندیدن ستون فقرات محدود می نمایند . کش آمدن رباط ها به مقدار زیاد و سرعت بالا باعث پارگی و خونریزی بافت اطراف آن می گردد و ورم ، اسپاسم عضله و گردن درد را به وجود می آورد . علت رگ به رگ شدن رباط های گردن معمولا مواردی مثل آسیب دیدگی های ورزشی ، بلند کردن اجسام سنگین و تصادفات را شامل می گردد.

علائم رگ به رگ شدن گردن چیست ؟

علائم رگ به رگ شدن گردن :

درد خفیف گردن ، سفتی گردن ، اسپاسم گردن ، گرفتگی عضلات و درد شدید شانه ناتعادلی ، سردرد ، سرگیجه ، مسائل بینایی ، درد بازو ، شانه و احساس آشفتگی را شامل می گردد . معمولا افراد در این شرایط با استراحت کردن و ایجاد تکیه گاه برای گردن یا تغییر پوزیشن آن درد کمتری را احساس خواهند کرد.

علائم هشداردهنده رگ به رگ شدن گردن

چنانچه در خش سلامت عنوان نموده ایم دردهای شدید و مداوم گردن باعث آسیب دیدگی عصب و یا دیسک گردن می گردد و در نتیجه عملکرد بالا و پایین گردن تحت تاثیر قرار می گیرد. موارد خیلی شدیدتر می تواند عملنمودهای دیگر قسمت های بدن مثل روده را نیز درگیر کند. در این موارد حتما باید با پزشک یا فیزیوتراپ مشورت کنید.

علائم عصبی :

در این شرایط ، سوزن های مخصوصی را با بیهوشی یا بی حسی وارد گردن ، عضله بازو یا ساق پا می نمایند که می تواند ضعف عضلان ی، رفلاکس تاندون جابجا شده و یا مسائل کنترلی را نشان دهد.

دیگر علائم ناشی از رگ به رگ شدن گردن:

 • سردرد
 • خشکی و درد شانه
 • سرگیجه
 • احساس خستگی مفرط
 • درد فک
 • درد بازو
 • احساس ضعف در دست ها
 • اختلالات بینایی
 • وزوز گوش
 • کمر درد
 • افسردگی
 • عصبانیت
 • اضطراب
 • استرس

رگ به رگ شدن گردن چگونه تشخیص داده می گردد ؟

در این شرایط تمام قسمت های گردن مورد معاینه قرار می گیرد تا بتوان تفاوت رگ به رگ شدن گردن یا رباط ها را تشخیص داد . آزمایش اشعه ایکس نمی تواند آسیب دیدگی رباط یا عضلات را نشان دهد اما قادر به تشخیص تغییرات موقعیت گردن ، آرتروز و یا آسیب دیدگی استخوان گردن مثل شکستگی می باشد . اسکن ام.آر.آی نیز یک روش تشخیصی دیگر است که برای آسیب دیدگی استخوان ، عضله و ساختارهای رباط به کار می رود . سی.تی اسکن نیز یک روش عالی عکسبرداری است که گرفتگی مفصل را نشان نمی دهد .

بعد از رخ دادن تصادف و آسیب به گردن پزشک رادیوگرافی از گردن بیمار را آنالیز می نماید تا آسیب های احتمالی بیشتر را در صورت وجود، تشخیص دهد. اگر تصاویر رادیوگرافی گردن طبیعی باشد اما بیمار همچنان گردن درد شدیدی داشته باشد، پزشک توصیه می نماید بیمار گردنبند طبی را استفاده کند و پس از مدتی دوباره تصاویر رادیوگرافی از او گرفته گردد سپس پزشک این تصاویر جدید را می بیند تا تغییرات ایجاد شده در گردن را آنالیز کند. اگر پزشک به وجود آسیب های بیشتر بافت های نرم گردن مشکوک باشد، انجام رادیوگرافی در حالت گردن خمیده یا انجام اسکن ام آر آی را تجویز می نماید.

درمان رگ به رگ شدن گردن چیست ؟

در این شرایط باید به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید.

مخصوصا اگر با عوامل ایجادنماینده مسائل گردن روبرو شدید . درمان ها طول عضلات گردن را به حالت اولیه برمی گردانند و با اقدامات سریع از شدید شدن شکستگی گردن جلوگیری می نمایند . مراجعه سریع می تواند از گردن دردهای شدید جلوگیری کند.فیزیوتراپ در این شرایط لوازمی را برای نگه داشتن گردن در شرایط مناسب به شما می دهد تا درد و التهاب گردن را بکاهد . درمان های موجود شامل اعمال یخ ، طب سوزنی ، الکتروتراپی، تکنیک های ورزشی، ماساژ بافت نرم گردن، گردنبندهای طبی و ... می باشد. پزشک همچنین داروهای غیر استروئیدی را مثل ایبوپروفن برای برخی از افراد تجویز می نماید.

بیمارانی که در مراحل اولیه پس از آسیب دیدگی انجام تمرینات حرکتی گردن را آغاز می نمایند معمولا دوره بهبودی سریع تری دارند و علائم آن ها به نحوی مطمئن تر و سریع تر بهبود پیدا می نمایند.

بعد از اینکه التهاب و درد گردن شما کاهش پیدا کرد، فیزیوتراپ توجه خود را به بازیابی حرکت نرمال گردن، طول عضلانی مناسب و استراحت دادن گردن، بازیابی قدرت و استقامت و پوزیشن مناسب اختصاص می دهد. همچنین برنامه تمرینی را به شما تجویز می نماید تا قدرت و موقعیت مناسب گردن خود را به دست بیاورید .

توجه فیزیوتراپ در مرحله بعد روی بازیابی فعالیت های طبیعی گردن، ورزش، یا فعالیت های روزانه متمرکز می گردد تا عملکرد امنی را به دست بیاورد. هرکس درخواست های متفاوتی از گردن خود دارد و اهداف درمانی خاصی را دنبال می نماید.

در مرحله بعد توجه متخصص روی جلوگیری از بازگشت رگ به رگ شدن گردن و گردن درد است و در نتیجه انعطاف گردن شما را بالا می برد تا دوباره دچار آسیب نگردد . برای جلوگیری کامل از آسیب دیدگی دوباره باید این تمرین ها را به طور منظم و هفتگی انجام دهید و از قرص های ضد گردن درد بهره ببرید . تمام تمرین های ورزشی گردن حتما باید توسط متخصص تجویز گردد .

گزینه های درمان رگ به رگ شدن گردن

گردن بند طبی

درمان ابتدایی و اولیه برای رگ به رگ شدن گردن معمولا استفاده از گردنبند طبی برای مدت چند هفته است. این گردن بند ، پوزیشن مناسبی را به گردن شما می دهد و استقامت و علائم عصبی آن را در حالت متناسبی قرار می دهد . این گردنبندها بیش از ده سال است که مورد استفاده قرار می گیرد .

طب سوزنی

طب سوزنی یک منبع موثر برای از بین بردن درد گردن بیش از 5000 سال است . در حالی که هنوز هم نمی دانیم فرایند کارکرد طب سوزنی چگونه است اما به خوبی در این امر موثر است .

ماساژ

ماساژ همواره حس خارق العاده ای را به بدن می دهد و عضلات را آرام می نماید که در خصوص رگ به رگ شدن گردن نیز موثر می باشد .

دستگاه TENS

این دستگاه ها یک دستگاه الکتریکی از بین برنده درد هستند که گردن درد را در کنار استفاده از دارو کاهش می دهند .

نکته :

اگر بیمار پس از آسیب دیدگی، به علائم فیزیولوژیک مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی دچار گردد، توصیه می گردد که شرایط روحی و احساسی بیمار نیز در درمان مد نظر قرار گیرد.

ریکاوری بعد از درمان گردن درد

گردن درد را هرچه سریع تر به پزشک نشان دهید تا بتوانید از مسائل بعدی آن پیشگیری کنید .

ریکاوری بعد از درمان حدود یک الی دو هفته طول می کشد . اگرچه که مدت زمان اسپاسم گردن اگر از چند روز تجاوز کند ، یعنی آسیب دیدگی جدی وجود دارد .

برخی از افراد نیز در طول 4 الی 6 هفته بهبود پیدا می نمایند . اگرچه که این زمان وابسته به ماهیت آسیب دیدگی و برنامه درمانی دارد که توسط فیزیوتراپ اعمال می گردد .

پیشگیری از گردن درد و رگ به رگ شدن گردن

اگر در گذشته به گردن درد مبتلا شده باشید ، احتمال ابتلا به آن در آینده نیز بیشتر است که در این شرایط باید تمام دستورالعمل های پوزیشن صحیح گردن را در تمامی مواقع به کار بگیرید تا از دوباره به وجود آمدن آن جلوگیری کنید.

همانطور که می دانید در تصادفات رانندگی گردن فرد آسیب می بیند بنابراین باید افراد برای جلوگیری از رسیدن آسیب در زمان تصادفات ، کمربند ایمنی ببندند و همچنین از تکیه گاه های سر استفاده نمایند زیرا تکیه گاه های سر به نحوی طراحی شده اند که از خم شدن بیش از حد گردن به سمت عقب در حین تصادف جلوگیری نمایند پس ارتفاع تکیه گاه سر را تنظیم کنید .

درجات رگ به رگ شدن گردن

درجه 1 :

نوع خفیف که فیبرهای کمی از عضلات گردن در قسمت هایی دچار پارگی می شوند . درد در این مواقع وجود دارد اما عضلات ضعیف نمی شوند .

درجه 2 :

تعداد متوسط فیبرهای عضلانی درگیر پارگی می شوند و ضعف همراه با درد وجود دارد .

درجه 3 :

رگ به رگ شدن شدید که در آن تمامی فیبرها کاملا پاره می شوند و درد آن بسیار شدید است .

سبک زندگی مناسب برای جلوگیری ازگردن درد

فعال بمانید :

فعالیت فیزیکی باعث انعطاف و قدرت در کل بدن می گردد که گردن را نیز شامل می گردد و همچنین تمرین های کششی متعادل و استاندارد نیز در این موارد استفاده می گردد که کارآمد و تاثیرگزار است .

آهسته حرکت کنید :

زمانی که آغاز به انجام ورزشی جدید یا فعالیتی تازه می کنید ، باید سرعت مناسب و متعادلی داشته باشید .

به خودتان استراحت دهید:

حرکات تکرارشونده خودشان عاملی برای رگ به رگ شدن مخصوصا در ناحیه گردن می باشند و در نتیجه بین فعالیت های تکرار شونده باید کمی به خودتان استراحت دهید و پوزیشن خود را عوض کنید .

به اندازه کافی بخوابید :

از یک بالشت ، تشک و موقعیت مناسب برای خوابیدن بهره ببرید تا خطر بیدار شدن با گردن درد را کاهش دهید . مثلا دمر خوابیدن ، پوزیشن گردن را بهم می ریزد و به نخاع آسیب وارد می نماید و البته هنوز هم متخصصان بر سر پهلو خوابیدن و یا به کمر خوابیدن به توافق نرسیده اند .

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 49145

به "نشانه های رگ به رگ شدن گردن و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های رگ به رگ شدن گردن و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید