کاخ سلطنتی ورسای در پاریس؛ بنایی باشکوه و خیره کننده

به گزارش مجله کامپیوتر، کاخ سلطنتی ورسای در پاریس در ابتدا بعنوان یک شکارگاه سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفت، اما به مرور به یک کاخ سلطنتی تبدیل شد. در طول یک قرن، چهار پادشاه در ورسای حکومت نموده اند و بیشتر مورخان فرانسوی احساس خوبی نسبت به پادشاهان این کاخ دارند. با ما در این مقاله خواندنی همراه باشید تا شما را با سازنده کاخ ورسای فرانسه و همچنین معماری کاخ ورسای آشنا کنیم.

کاخ سلطنتی ورسای در پاریس؛ بنایی باشکوه و خیره کننده

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

فهرست مطالب

راه پله مرگآپارتمان معشوقه پادشاهدروازه هایی برای مقابله با عدم ارتباط پادشاه با معشوقه هااتاق های آموزشآینه متحرک ماری آنتوانکتابخانه پادشاهاقامتگاه خدمتکارانسرویس حمام و دستشویی

راه پله مرگ

در 1700 میلادی، راهب سابق و پیش خدمت قصر کوشش کردند تا پادشاه لویی 15 را به وسیله خنجری در راه پله به قتل برسانند. قاتل برای کشتن لویی پانزدهم به وسیله دروازه عمومی وارد کاخ سلطنتی ورسای در پاریس شد، اما کت قطوری که لویی پانزدهم پوشیده بود، باعث شد تا قاتل به هدف شوم خود نرسد و نتواند هیچ آسیبی به پادشاه برساند. پس از این عمل نافرجام، لویی پانزدهم خدمتکار خود را به مرگ محکوم کرد و به فرمان وی، بر بدن او فلز گداخته شده ریختند.

آپارتمان معشوقه پادشاه

مادام دوباری در طول زندگی خود معشوقه افراد بسیاری بود و همینطور یکی از جدی ترین حامیان هنر بشمار می رفت. لباسهای اشرافی و جواهرات زیادی از سوی پادشاه به وی هدیه داده شدند که در آخر هم همین ولخرجی ها باعث کشته شدنش توسط انقلابیون فرانسه شدند. وی در کاخ ورسای در یک آپارتمان بسیار زیبا که دارای کتابخانه بود، زندگی می کرد. این آپارتمان دارای یک راه پله مخفی به محل اقامت پادشاه بود. وی نمی توانست وارد اتاق خواب پادشاه گردد و تمام دیدار ها با پادشاه در این محل صورت می گرفتند.

دروازه هایی برای مقابله با عدم ارتباط پادشاه با معشوقه ها

طبق گفته ها، لویی شانزدهم تنها پادشاهی بود که روابط نامشروع نداشت. وی برای ثابت کردن این موضوع، دستور ساخت دروازه های فلزی را در مقابل راه پله ها داد.

اتاق های آموزش

لویی شانزدهم بیشتر شکل و شمایل یک فرد منطقی و علم دوست را داشت تا اینکه شبیه به یک فرد مقتدر باشد. لویی شانزدهم در سنین جوانی علاقه زیادی به علم پیدا کرد و بیشتر بدنبال جغرافیا و کلیدسازی بود و مدتها بعد بعنوان قفل ساز برجسته معروف شد. همچنین، او به موضوعات علوم طبیعی، پزشکی و چاپ علاقه پیدا کرد که احتمالا این علاقه را از پدر خود به ارث برده بود. این اتاق در معماری کاخ ورسای توسط لویی شانزدهم برای تحقیق و مطالعه مورد استفاده قرار می گرفت.

آینه متحرک ماری آنتوان

مکانی که پادشاهان برای افرادی که دوستشان داشتند در کاخ می ساختند، پتی ترانون نام داشت. دوباری اول در این مکان اقامت گزید، ولی مدتی بعد که لویی شانزدهم بعنوان پادشاه انتخاب شد، وی این محل آرام را به ماری آنتوان داد. ماری آنتوان برای اینکه بتواند از فشار و تشریفات کاخ رهایی پیدا کند، به این بخش از معماری کاخ ورسای می رفت.

کتابخانه پادشاه

کاخ ورسای دارای دو مجموعه اتاق برای استقرار پادشاهان و ملکه ها بود. در یک سمت از این کاخ، آپارتمان های دولتی قرار داشتند و عموم مردم قادر به بازدید از این مکان بودند. این آپارتمان ها دارای اتاق خوابی بوده که پادشاه در هیچ کدام از آنها نمی خوابید و فقط اوقات فراغت خود را در این آپارتمان های خصوصی سپری می کردند. این تصویر مربوط به دفتر خصوصی و کتابخانه مخصوص پادشاه بوده و بیانگر علاقه وی به جغرافیاست. طبق گفته داوینا، کارایی این تلسکوپ برای پادشاه دیدن افرادی بود که وارد کاخ می شدند.

اقامتگاه خدمتکاران

در حالیکه معشوقه های پادشاهان در اتاقهای باشکوه استقرار داشتند، خدمتکاران برعکس آنها در اتاقهایی استراحت می کردند که به سختی می شد در آنها قدم زد. همچنین، خادمین نیز خادمین مخصوص خود را داشتند و میان آنها دیواری در همان اتاق قرار داشت و همین موضوع نشان می دهد که چقدر به خدمتکاران ظلم می شد.

سرویس حمام و دستشویی

طبق صحبت های داوینا، میتوان این اتاق را به عنوان زیباترین اتاق کاخ ورسای فرانسه دانست. در این اتاق ایجاد شده توسط سازنده کاخ ورسای فرانسه، حمام مخصوص پادشاه قرار داشت و توالت در درب مخفی دیوار قرار گرفته بود. این اتاق به زیبایی هرچه تمام از کف تا سقف طلاکاری شد.

در ادامه بخوانیدجاذبه های گردشگری پاریس | پایتخت دوست داشتنی فرانسهمنبع: همگردی
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 49583

به "کاخ سلطنتی ورسای در پاریس؛ بنایی باشکوه و خیره کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سلطنتی ورسای در پاریس؛ بنایی باشکوه و خیره کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید