کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران

به گزارش مجله یک کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، آنالیز آخرین وضعیت منابع آبی استان تهران حکایت از کاهش 22 درصدی بارندگی این استان نسبت به سال گذشته دارد. میزان نزولات جوی استان تهران از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تاکنون به 252 میلیمتر رسیده است که در مقایسه با متوسط درازمدت نیز کاهش هشت درصدی داشته است.

کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران

افت بارندگی ها در سال آبی جاری موجب گردیده است تا حجم ورودی به سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، کرج، لتیان، ماملو) هم با افت 32 درصدی نسبت به سال گذشته روبرو گردد. کل حجم آب ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی تاکنون یک میلیارد و 125 میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته ورودی آب به سدهای تهران کاهش 538 میلیون مترمکعبی داشته است. با کاهش ورودی آب به سدهای استان، حجم ذخیره آب در این مخزن سدها نیز نسبت به سال گذشته با افت 25 درصدی روبرو گردیده است. هم اکنون مجموع آب ذخیره گردیده در مخازن سدهای پنجگانه تهران که وظیفه تأمین آب شرب استان را به عهده دارند به 742 میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهش 250 میلیون مترمکعبی داشته است.

در حال حاضر میزان آب ذخیره گردیده در سد لار 70 میلیون مترمکعب، سد طالقان 313 میلیون مترمکعب، سد کرج 164 میلیون مترمکعب، سد لتیان 48 میلیون مترمکعب و سد ماملو 147 میلیون مترمکعب است. هم اکنون به طور میانگین 61 درصد از حجم مخزن سدهای استان تهران نیز خالی از منابع آبی است و در سدی همچون لار این رقم به 93 درصد می رسد که از این حیث این سازه بدترین وضعیت ذخیره آب را در میان سدهای پنجگانه استان تهران داشته است.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 170

به "کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید